• GRUSZA XENIA W DONICY

Grusza Xenia doniczkowana. Odmiana o bardzo dużych owocach, odmiana odporna na choroby. Wysokość sadzonki: przycięta do 150cm.

24.82
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 3 Dni roboczych
Cena przesyłki 17
Kurier 17
Przesyłka za pobraniem 22
Dostępność Duża dostępność

Zamówienie telefoniczne: 503 890 367

GRUSZA XENIA

Podkładka: Pigwa S1
Docelowa wysokość drzewa: 2,5m/3,5m
Dojrzałość zbiorcza: połowa listopada
Barwa owoców: zielony
Miąższ: słodki
Rozmiar owoców: duża
Mrozoodpornośc: -32°C
Stanowisko: słoneczne
Zapylacze: samopylna
Pochodzenie: Mołdawia

 

Grusza Xenia, Nojabrskaja czy Oksana – to samo drzewo owocowe, ale znane pod różnymi nazwami. Odmiana ta pochodzi z Mołdawii. W Polsce uprawiana jest od niedawna, więc jest gratką dla miłośników niepopularnych gatunków w ogrodzie.

 

Charakterystyka drzewa

Xenia to grusza, która rośnie średnio silnie, z czasem tworzy stożkowa koronę. Jest odmianą bardzo plenną, gdyż co roku obdarza dużą ilością dorodnych owoców. Pierwsze gruszki pojawiają się dwa lub trzy lata od posadzenia. Dostępne są drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami lub w doniczkach.

 

Owoc

Gruszki Xeni są duże i bardzo duże. Zazwyczaj o wadze ponad 200 gramów, a często nawet do 250 gramów. Skórka jest gładka, zielona. W smaku są bardzo soczyste, słodkie, smaczne. Owoce zerwane prosto z drzewa są twardawe. Dobrze jest odłożyć je na kilka dni do przechowalni, by zmiękły. Wtedy są najpyszniejsze. Zbiory przypadają na październik. Jest to odmiana zimowa, więc po zebraniu owoców można je przechowywać przez długi czas.

 

Uprawa

Grusza Xenia jest średnio odporna na mrozy. Zimą drzewa powinny być zabezpieczone przed zimnem. Jest za to dość odporna na wszelkie choroby. Największym zagrożeniem okazuje się być mszyca. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe, bez silnych wiatrów. Ziemia – żyzna, średnio wilgotna, przepuszczalna.

 

Zapylacze

Xenia to grusza samopylna, więc poradzi sobie samodzielnie. Nie zaszkodzi jednak posadzić w okolicy takich odmian jak np. Komisówka. Wtedy możemy spodziewać się bardziej obfitych plonów.

 

Cięcie

Cięcie jest jednym z najważniejszych zabiegów wykonywanych u drzew i krzewów owocowych. Prawidłowo przeprowadzone znacznie zwiększa ilość i polepsza jakość owoców. Grusze Xenie w pierwszym roku po posadzeniu należy przyciąć drzewo około 90cm od miejsca szczepienia. Dzięki temu na pniu będą się tworzyć liczne  rozgałęzienia. Przycinamy wszystkie znajdujące się pędy poniżej 70cm,zostawiamy aby od 3 do 6 najsilniejszych pędów bocznych,  przez następne 2-3 lata korygujemy kształt korony.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie

Kontrolowana jakość !

Bez-nazwy-2.png