• JABŁOŃ KOSZTELA DONICZKOWANA

Jabłoń Kosztela doniczkowana, Wysokość sadzonki: przycięta do 150cm.

Brak towaru
23.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 48h
Cena przesyłki 17
Kurier 17
Przesyłka za pobraniem 22
Dostępność Brak towaru
Zostaw telefon

KOSZTELA

Podkładka: M26
Docelowa wysokość drzewa: 3,5m/4,5m
Dojrzałość zbiorcza: połowa września
Barwa owoców: zielono/żółte
Miąższ: słodko-kwaśny
Rozmiar owoców: średnia
Mrozoodpornośc: -32°C
Stanowisko: słoneczne
Zapylacze: James Grieve, Boiken, Weathly, Gloster.
Pochodzenie: Polska

 

W kategorii drzewa owocowe w doniczkach nie mogło zabraknąć odmian od lat słynących z wyjątkowego smaku. Na tej stronie prezentujemy jabłoń kosztela, która uwielbiał król Jan III Sobieski. Drzewko doceniane jest za łatwość uprawy oraz smaczny smak owoców. Odmiana ta doskonale nadaje się nie tylko do spożywania na surowo, ale także na przetwory. Dojrzałość zbiorcza przypada na połowę września, a owoce mają kolor zielono-żółty. Biorąc pod uwagę samą uprawę jabłoń kosztela jest odporna na mróz oraz doskonale znosi nawet trudne warunki. Dzięki temu świetnie sprawdzi się nawet posadzona na mało urodzajnej glebie.

 

Wybierz ulubioną jabłoń króla Jana III Sobieskiego

Niewątpliwą zaletą prezentowanej odmiany jest wyjątkowy smak jabłek. Dojrzałe owoce są niezwykle aromatyczne oraz słodkie. Jeżeli chcemy, wydobyć niepowtarzalny smak jabłek, należy odczekać około miesiąca od zbiorów. Wynika to z faktu, że owoce są najlepsze, jeżeli pozwoli im odleżeć. Sprawdź już teraz wszystkie zalety prezentowanej odmiany jabłoni.

 

Jabłoń Kosztela to stara odmiana, która była ulubioną króla Jana III Sobieskiego. Jest łatwa w uprawie i bardzo smaczna. Idealna do spożywania na surowo, jak i do domowych przetworów.

 

Charakterystyka drzewa

Kosztela to jabłoń mrozoodporna, dobrze radząca sobie w trudnych warunkach. Rośnie duża, rozłożysta. Sadzonki drzewka owocowego dostępne są w doniczkach lub z odkrytym korzeniem.

 

Owoc

Owoce Koszteli są średnie w kierunku dużych. Nie są idealnie okrągłe, a delikatnie spłaszczone od góry i od dołu. Skórka jest w kolorze zielonym, może przybrać pomarańczowy rumieniec od słońca, mogą pojawić się także rudawe piegi. Jabłka są wyraziste w smaku, aromatyczne, słodkie. Zbierać je można już we wrześniu, jednak smakują najlepiej po odleżeniu około miesiąca.

 

Uprawa

Jabłoń Kosztela nie jest bardzo wymagająca. Świetnie poradzi sobie w glebie mniej żyznej, ale lekko kwaśnej. Nie wymaga także dużego nasłonecznienia i jest relatywnie dobrze odporna na choroby.

 

Zapylacze

Przykładowe zapylacze to: James Grieve, Wealthy, Gloster, Boiken.

 

CIĘCIE 

Przed wegetacją koszteli powinno się wykonać przycinanie formujące W tym celu całkowicie usuwamy pędy znajdujące się poniżej wysokości, na której chcemy uzyskać pierwsze gałęzie. Pozostałe gałązki skracamy. Jeżeli sadzonka nie jest rozgałęziona to główny pień przycinamy 20cm powyżej planowanych konarów. Gdy w późniejszym okresie zaczną wyrastać młode pędy (15-25cm długości) to odginamy je używając do tego spinaczy. Zabieg ten zapewnia szybsze wejście jabłoni w owocowanie i zapobiegnie wyłamywaniu gałęzi.Stare drzewa owocowe odmładzamy mocnym cięciem, które sprawi, że na drzewie szybko pojawią się młode, owocujące gałązki.

Podpis
E-mail
Zadaj pytanie