• JABŁOŃ ŻELAŹNIAK W DONICY

Jabłoń Żelaźniak doniczkowana, Wysokość sadzonki: przycięta do ok. 150cm.

Brak towaru
27.90
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 3 Dni roboczych
Cena przesyłki 17
Kurier 17
Przesyłka za pobraniem 26.5
Dostępność Brak towaru

„Stara odmiana odporna na wszystko” – taką opinię ma jabłoń Żeleźniak. Można więc po niej spodziewać się wiele, a zwłaszcza niewymagającej uprawy i smacznych owoców, których... nie je się po zerwaniu. Jest to niemiecka odmiana jabłoni, pochodząca najprawdopodobniej aż z XVII wieku. W Polsce czasem mówi się na nią Żelazna Jabłoń lub Groszówka.


Charakterystyka drzewa
Drzewo rośnie duże, tworząc stożkową koronę z szeroką podstawą. Jest silne i dobrze wzrasta nawet na terenach miejskich, przy drogach i w mało sprzyjających warunkach. Sadzonka na podkładce M26, drzewo rośnie do 4m wysokości. Owocuje naprzemiennie. Jest to świetna odmiana przemysłowa – dedykowana na cydr i koncentraty. Dostępne są drzewka owocowe w doniczkach.

Owoc
Jabłoń Żeleźniak rodzi średniej wielkości owoce, okrągłe, ale z widocznym żebrowaniem. Skórka jest gładka, żółto czerwona, z dużym nalotem i rumieńcem. Jabłka w smaku są kwaśne i soczyste. Miąższ ma kolor żółtobiały, a zapach dość wyrazisty. Do zbioru owoce gotowe są na koniec października, jednak nie nadają się wtedy do spożycia, ponieważ są twarde i kwaśne. Żeleźniak to odmiana jabłoni, której owoce dedykowane są do przechowalni, gdyż dopiero po odleżeniu nabierają smaku; mniej więcej od końca grudnia. Mogą w niej być nawet do czerwca.

Uprawa
Żeleźniak to jabłoń, niewymagająca. Gleba może być dość przeciętna, lekko kwaśna, byle nie permanentnie sucha. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Drzewo odporne jest na choroby i niską temperaturę w zimie. Cięcie wykonujemy wiosną, skracając pędy i przewodnik.

Zapylacze
Przykładowe zapylacze to: Koksa Pomarańczowa, Złota Reneta, Idared, Jonatan, Golden Delicious.
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie

Kontrolowana jakość !

Bez-nazwy-2.png