JABŁOŃ ŻELAŹNIAK W DONICY

Podkładka: P14/M26/M7.
Wysokość: przycięta do ok. 150cm.
Stan: donica 3,5l.
Wiek: 3 lata.
Cena: 34,50 zł 34.50
Ocena: 5
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

 

„Stara odmiana odporna na wszystko” – taką opinię ma jabłoń Żeleźniak. Można więc po niej spodziewać się wiele, a zwłaszcza niewymagającej uprawy i smacznych owoców, których... nie je się po zerwaniu. Jest to niemiecka odmiana jabłoni, pochodząca najprawdopodobniej aż z XVII wieku. W Polsce czasem mówi się na nią Żelazna Jabłoń lub Groszówka.

 

Charakterystyka drzewa

Drzewo rośnie duże, tworząc stożkową koronę z szeroką podstawą. Jest silne i dobrze wzrasta nawet na terenach miejskich, przy drogach i w mało sprzyjających warunkach. Sadzonka na podkładce M26, drzewo rośnie do 4m wysokości. Owocuje naprzemiennie. Jest to świetna odmiana przemysłowa – dedykowana na cydr i koncentraty. Dostępne są drzewka owocowe w doniczkach.
 
 

Owoc

Jabłoń Żeleźniak rodzi średniej wielkości owoce, okrągłe, ale z widocznym żebrowaniem. Skórka jest gładka, żółto czerwona, z dużym nalotem i rumieńcem. Jabłka w smaku są słodko-kwaśne i soczyste. Miąższ ma kolor żółtobiały, a zapach dość wyrazisty. Do zbioru owoce gotowe są na koniec października, jednak nie nadają się wtedy do spożycia. Żeleźniak to odmiana jabłoni, której owoce dedykowane są do przechowalni, gdyż dopiero po odleżeniu nabierają smaku; mniej więcej od końca grudnia. Mogą w niej być nawet do czerwca.
 
 

Uprawa

Żeleźniak to jabłoń, niewymagająca. Gleba może być dość przeciętna, lekko kwaśna, byle nie permanentnie sucha. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Drzewo odporne jest na choroby i niską temperaturę w zimie. Cięcie wykonujemy wiosną, skracając pędy i przewodnik.
 
 

Zapylacze

Przykładowe zapylacze to: Koksa Pomarańczowa, Złota Reneta, Idared, Jonatan, Golden Delicious.
 
 
 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium