Bielenie drzewek owocowych jest zabiegiem, który przeprowadza się na wszystkich drzewach, bez względu na ich wiek. Jest to bardzo skuteczny sposób zabezpieczania ich przed zimowymi warunkami i szkodami, które może wyrządzić niska temperatura. Dowiedz się, jak prawidłowo bielić drzewka i co do tego zabiegu użyć.

Po co bieli się drzewka owocowe?

Bielenie pni i konarów drzewek ma na celu zabezpieczenia ich oraz kory przed czynnikami zewnętrznymi. Biały pień odbija promienie słoneczne, a także zapobiega przegrzewaniu. Jest to istotne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy występują bardzo duże amplitudy – w nocy jest zimno, w dzień świeci słońce. Bezlistne drzewa owocowe są w pełni na nie wyeksponowane. A w tak zabezpieczonych pniach nie są pobudzane soki. Kora więc nie pęka, nie powstają rany zgorzelinowe. Obielony pień jest także mniej atrakcyjny dla szkodników i zwierząt.

Jak wykonać bielenie drzewek owocowych?

Bielenie wykonuje się, używając tzw. mleka wapiennego. Jest to mieszkanka wapnia, wody i składników dodatkowych, mających charakter zabezpieczający, np. przed deszczem. Alternatywny dodatek gliny sprawia, że mikstura lepiej przylega do pni. Mieszankę można wykonać samodzielnie lub kupić gotową.
Białą miksturą pokrywa się oczyszczone pnie drzewek i grube konary. Warto zastosować uprzednio preparat grzybobójczy, który dodatkowo ochroni je przed chorobami. Wapnowanie wykonujemy starannie, najlepiej używając do tego pędzla z miękkim włosiem lub specjalnego opryskiwacza. Warto zwrócić szczególną uwagę na drzewa w południowej ekspozycji – z tej strony pnie nagrzewają się najsilniej. Nie wolno zapominać o środkach ochrony osobistej – rękawicach i masce, by nie mieć kontaktu z mieszanką.

Jak przygotować mieszankę do bielenia?

Najprostsza mieszanka to roztwór w proporcji 1:5. 1 kg wapna palonego na 5 litrów wody. Można dodać środek zabezpieczający, odstraszający szkodniki lub przeciwko pleśni, w proporcji zalecanej przez producenta. Aby zagęścić mieszankę, można dodać odrobinę gliny lub krochmalu – tutaj w zależności od właściwości absorpcyjnych i jakości mogą być to różne ilości. Cały roztwór powinien być na tyle rzadki, by wygodnie się go nakładało.

Bielenie zwykłą farbą emulsyjną

Czasem spotykamy się z opinią, iż zamiast mleka wapiennego można zastosować zwykłą białą farbę emulsyjną. Pomalowane nią pnie i konary faktycznie będą odbijać promienie słoneczne. Niestety, powstała warstwa jest bardzo szczelna, co będzie blokować dostęp powietrza i może sprzyjać powstawaniu chorób. Dodatkowo skład farb może zawierać szkodliwe substancje, które w ekologicznych uprawach nie będą mile widzialne. Jest to też rozwiązanie zbyt drogie, by stosować je w dużych sadach towarowych.

Kiedy bieli się drzewka owocowe?

Bielenie drzewek owocowych wykonuje się na koniec jesieni lub początek zimy. Zazwyczaj dogodnym czasem jest przełom listopada i grudnia. W skrajnych przypadkach można przesunąć termin na styczeń, a nawet luty, o ile zima jest łagodna. Należy zdążyć wykonać je w czasie, gdy temperatura w dzień nie spada poniżej +5 stopni Celsjusza. Bielenia nie można wykonać zbyt wcześnie, gdyż jesienne deszcze będą sukcesywnie zmywać wapno. Gdyby się tak zdarzyło, zabieg należy powtórzyć (czasem 2 lub 3 razy), by w obieleniu pnie pozostawały do początku marca. Na podmywanie narażone są także sady zaaranżowane na terenach pochyłych, spływająca woda może szybko wyczyścić dolne części pni.

Które drzewka owocowe należy bielić?

Przede wszystkim warto bielić jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i czereśnie, brzoskwinie i morele. Wapnować można także krzewy owocowe, które mają grube pnie. Szczególną uwagę warto zwrócić na drzewa posadzone w bezpośredniej ekspozycji słonecznej oraz te o delikatnej korze.

Czy bielenie niszczy szkodniki?

Zabieg bielenia nie ma na celu niszczenia szkodników, które mogą buszować w pniu lub korze. W rzeczywistości roztwór wapna ma dość niskie stężenie i nie pozbędziemy się dzięki niemu żadnych patogenów. Jeżeli drzewa chorują, należy podać im odżywki lub stosować opryski. Co więcej, wiele szkodników osiedla się w części koronnej drzewa, której przecież nie wapnujemy.

Czy bielić drzewa w ciepłą zimę?

Jeżeli zima zapowiada się wyjątkowo ciepło i prognozy nie przewidują mrozów, nie odpuszczaj bielenia drzewek owocowych. Poza ochroną przed przemarznięciami pnia i kory, wapno nie pozwala pobudzać zbyt wcześnie soków wewnętrznych. Gdyby one zaczęły krążyć zbyt intensywnie, drzewo mogłoby rozpocząć bardzo wcześnie okres wegetacji, a w efekcie zacząć kwitnąć przed swoim zasadniczym terminem. Wtedy wszystkie pąki i kwiaty narażone są na przemarznięcie podczas wiosennych przymrozków, co zmniejsza lub całkowicie niszczy plony.

Bielenie drzewek owocowych jest proste do wykonania, a preparat możemy wykonać samodzielnie. Warto pamiętać, że nie jest to tylko ochrona przed słońcem, ale także wspomaganie opóźnienia rozpoczęcia wegetacji. Z pomocą nowoczesnych urządzeń, takich jak opryskiwacze, cały zabieg przeprowadza się bardzo szybko i sprawie, nawet na dużym areale.