W przydomowym ogrodzie warto posadzić co najmniej dwie różne grusze, gdyż zdecydowana większość z nich jest obcopylna. Są jednak wyjątki. Należy też wybrać odmiany, których czas plonowania nam odpowiada, bowiem rozstrzał jest dość spory – od lipca do października.

Grusza Faworytka – klasyczna i czerwona

Odmianą szczególnie przez nas rekomendowaną jest grusza Faworytka, czyli Klapsa. Wspaniała jest zarówno klasyczna zielona Klapsa, jak i grusza Red Faworytka! Są to bardzo plenne drzewka owocowe, obradzające w pyszne gruszki. Odmiana ta znana jest setek lat i z powodzeniem uprawia się ja w całej Polsce. Zapylić ją może pyłek którejś z równie popularnych sióstr. W przydomowym sadzie będzie cieszyć się powodzeniem, gdyż owoce są bardzo lubiane jedzone na surowo, ale też świetnie nadają się do przetworów, w tym do zamykania w słoikach. Kiedy są bardzo dojrzałe, wręcz rozpływają się w ustach.

Znana i lubiana grusza Konferencja

Grusza Konferencja jest jedną z najbardziej popularnych odmian. Ten smak kojarzy chyba każdy. Łatwa w uprawie, o dobrym zdrowiu i obradzająca w smaczne, podłużne owoce. Bardzo dobrze czuje się w małych, zacisznych ogrodach, w towarzystwie innych grusz. Z pewnością jest to dobry wybór dla wszystkich, którzy szukają sprawdzonej odmiany, dobrej do wszystkiego – jedzenia na surowo, pieczenia, wykorzystywania w deserach czy przetwarzania na dżemy i musy.

Samopylna grusza Xenia

Prawie wszystkie grusze są obcopylne. No właśnie – prawie. Jeżeli bardzo zależy Ci na posadzeniu tego drzewka owocowego w ogrodzie i wiesz, że masz miejsce tylko na jedno drzewko, a nikt w okolicy nie nie uprawia grusz, wybierz Xenię. Jest samopylna, więc co roku wyda plon. Raczej nie będzie on ogromny, ale na domowe potrzeby z pewnością wystarczy. Grusza Xenia jest późną odmianą, bo owocuje w październiku. Owoce nadają się do przechowalni, której rolę może pełnić spiżarnia lub piwnica. Wśród grusz samopylnych są także grusze kolumnowe, a te polecane przez nas, w dalszej części artykułu.

Wczesna odmiana gruszy – Lipcówka

Jeżeli szukasz wczesnej odmiany, to jest to grusza Lipcówka. Na tle innych, ta zaowocuje jako pierwsza. Gruszki są smaczne, chrupkie, nieprzesadnie słodkie. Jest to dobry wybór gdy masz już w ogrodzie np. gruszę Red Faworytka czy Konferencję. Wtedy one będą dla siebie nawzajem zapylaczami, a Ty przez cały sezon będziesz mieć dostęp do świeżych owoców. Ze względu na wakacyjny czas plonowania, polecamy ją wszystkim, którzy właśnie w te letnie miesiące lubią spędzać urlop w sadzie pełnym owoców.

Grusze o dużych owocach

Jedne z największych owoców są w stanie wydać odmiany: Komisówka, Generał Leclerc, Klapsa czy red Faworytka. Ma to znaczenie, jeżeli sadząc drzewko, od razu nastawiasz się na przetwórstwo – duże owoce łatwiej się oporządza. Przypominamy jednak, że plon, jego wielkość i jakość, zależą w dużej mierze od zadbania o drzewko owocowe. Przerzedzanie zawiązków ma tutaj ogromne znaczenie.

Grusze azjatyckie

Grusze azjatyckie różnią się nieco od popularnych w Polsce odmian europejskich. Mają bardziej rozłożysty pokrój, większe liście, obficiej kwitną, w tym bardzo często wyjątkowo dekoracyjnie i wcześnie wchodzą w okres owocowania (nawet już w trzecim roku). Odmian jest wiele, ale na pewno można wyróżnić te o kulistych owocach, tzw. jabłkogrusze, oraz te o owocach w kształcie odwróconej gruszki. Z pewnością są to bardzo charakterystyczne drzewa w ogrodzie. Przy wyborze warto kierować się smakiem owoców, ale też możliwością zapylenia. Niektóre odmiany potrzebują w swoim otoczeniu innej azjatyckiej gruszy, a inne mogą wymienić się pyłkami z europejskim drzewem. Polecamy np. gruszę Early Shu, która obradza w bardzo duże owoce, o masie dochodzącej nawet do 300 gramów.

Jabłkogrusza Chojuro

Ze wszystkich grusz uprawianych w Polsce na pewno warto wyróżnić jabłkogruszę Chojuro, która zwraca uwagę swoją nietypowością. Owoce wyglądają jak jabłka, smakują jak gruszki, a nakrapiane są przetchlinkami, jak typowe odmiany azjatyckie. Istotny w jej przypadku jest także czas plonów, gdyż w naszym klimacie jest to koniec września. Ważny jest też zapylacz, a w przypadku Chojuro może być to jakakolwiek grusza (nie musi być azjatycka), kwitnąca w podobnym czasie. Jest to więc świetna odmiana gruszy dla wszystkich, którzy chcą posadzić w ogrodzie jedno nietypowe drzewo, wśród innych, dobrze znanych i lubianych.

Grusze kolumnowe

W przydomowym ogrodzie świetnie sprawdzają się także grusze kolumnowe. Zajmują niewiele przestrzeni – tam, gdzie jedni sadzą jedno duże drzewo, można zasadzić dwa lub trzy drzewka kolumnowe. Jest to więc świetna opcja dla wszystkich, którym zależy wyłącznie na owocach, a nie na rozpiętym drzewie z dużą koroną. Dwie bardzo popularne odmiany to grusza Saphira i grusza Decora. Pierwsza zaowocuje końcem września, druga w październiku. Warto pamiętać, że drzewka kolumnowe zawsze są albo całkowicie, albo częściowo, samopylne. W przypadku obu tych grusz możesz spodziewać się obfitych plonów, sadząc tylko jedną odmianę.

Wybór grusz do ogrodu jest naprawdę duży. Jak widać, nawet w małym ogrodzie, w którym nie ma za wiele miejsca, można to drzewko owocowe zasadzić. Najlepiej jednak wybrać takie odmiany, które po prostu będą nam smakować.