Są takie drzewa owocowe, które lepiej posadzić wiosną, niż jesienią. Należą do nich wrażliwe gatunki, trudno znoszące mrozy. O których mowa? Kiedy jest optymalny termin i jak to zrobić? Odpowiedzi w artykule.

Dlaczego niektóre drzewka owocowe lepiej jest sadzić wiosną?

Młode drzewka owocowe możesz kupić w postaci doniczkowanej lub z odkrytym korzeniem. Co do zasady, termin sadzenia tych pierwszych możesz wybrać dowolne. Te drugie, powinny trafić do ziemi jesienią lub wczesną wiosną. Zazwyczaj można wybrać bardziej korzystny dla siebie czas, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne swojego regionu czy stan przygotowania ziemi w ogrodzie. Jednak niektóre drzewka owocowe poleca się przede wszystkim do nasadzeń wiosennych. Są to np. morele i brzoskwinie, czyli te wrażliwe na mrozy. Pozwolenie im na zimowanie w szkółce zwiększa prawdopodobieństwo dobrego przyjęcia się i nieprzemarznięcia. Gdyby zostały posadzone późną jesienią i zaraz potem pojawiły się intensywne chłody, miałyby zbyt mało czasu na zaadaptowanie się w gruncie. Wiosna, kiedy to temperatury są już wyższe, jest więc dobrym czasem dla wciąż uśpionych drzewek owocowych wrażliwych gatunków.

O czym pamiętać, sadząc drzewka owocowe wiosną?

Należy pamiętać, że drzewka owocowe sadzi się, gdy są w stanie spoczynku, czyli jeszcze nie rozpoczęły wegetacji, nie mają pąków. Optymalny czas wypada zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, gdy nie ma już śniegu, a ziemia umożliwia kopanie – w każdym roku jest to inny termin. Po posadzeniu drzewko przycinamy, wyrównując proporcje między pędami korony a bryłą korzeniową, skupiając jego uwagę na zakorzenianiu się. Trzeba pamiętać także o nawadnianiu ziemi wokół sadzonki, gdyż wiosną szybko się ona wysusza.

Morele z odkrytymi korzeniami

Morele są jednymi z najbardziej wrażliwych na zimno drzewek owocowych. Nie lubią zarówno zimowych chłodów, jak i wiosennych przymrozków. Jednak smak owoców i przydatność przetwórcza sprawiają, że chętnie są sadzone w ogrodach. Zakupione morele z odkrytymi korzeniami zdecydowanie warto sadzić w marcu lub kwietniu. Wśród wczesnych odmian popularnością cieszy się morela Early Orange, której okrągłe owoce nadają się do jedzenia, mrożenia lub produkcji dżemów. Plonuje pod koniec lipca, a więc w połowie wakacji, czyli w dobrym czasie, by zaangażować całą rodzinę w zbiory. Sadzonka zazwyczaj dobrze przyjmuje się i w późniejszych latach dobrze płodzi. W podobnym czasie owocuje morela Wczesna z Morden, choć wyda owoce o bardziej podłużnym, „cytrynowym” kształcie. Mimo że jest to jedna z bardziej odpornych na zimno odmian, ułatwisz jej start, sadząc ją właśnie wiosną. Z odmian owocujących w sierpniu, polecamy morelę Zaleszczycką i morelę Harlayne – obie smaczne, bardzo aromatyczne, od wielu lat z powodzeniem uprawiane w Polsce.

Brzoskwinie z odkrytymi korzeniami

Do grupy wrażliwych drzewek owocowych należą też brzoskwinie z odkrytymi korzeniami. Wiosna umożliwia im łatwiejszy start i daje Tobie większe prawdopodobieństwo sukcesów ogrodniczych. Bardzo popularne są odmiany, np. Redhaven, Harnaś, Inka czy Reliance. Każdą z nich dostaniesz u nas w postaci sadzonki z gołym korzeniem. Uwagę warto zwrócić też na brzoskwinię płaskowocową Saturn, która cieszy się coraz większą popularnością w przydomowych ogrodach. Jeżeli nie wiesz, którą odmianę wybrać, polecamy zajrzeć na naszego bloga, gdyż napisaliśmy już artykuł o tym, która z nich będzie najlepsza i dla kogo.

Nektaryny z odkrytymi korzeniami

Wiosną polecamy także sadzić nektaryny z odkrytymi korzeniami. Wśród nich są znane i lubiane odmiany, takie jak Harco czy Fantasia. Pierwsza z nich zaowocuje w sierpniu, druga we wrześniu. Obie wydają duże, jędrne i smaczne owoce, o wszelakiej przydatności. Możesz je wybrać zarówno do posadzenia przed domem, na działce, jak i w sadzie przemysłowym. A jeżeli chcesz nektarynę typowo do jedzenia, to może zainteresować Cię Flateryna, czyli odmiana o płaskich owocach. Super drzewko owocowe do małego ogrodu. Jeżeli posadzisz ją w najbliższą wiosnę, to pierwsze owoce mogą pojawić się już za dwa lata! Nie ma na co czekać!

Czereśnie z odkrytymi korzeniami

Jeżeli masz wybór w kwestii sadzenia czereśni z odkrytymi korzeniami, to także polecamy wiosnę. Zwłaszcza jeżeli nie masz doświadczenia w zabezpieczaniu drzewek na zimę lub nie miałbyś czasu tego robić. Odmian do wyboru masz bardzo dużo i zachęcamy Cię do tego, abyś przeczytał opis każdej z nich i wybrał tę, która będzie odpowiadać Tobie swoim terminem owocowania czy wielkością i smakiem owoców. Bardzo popularne są sadzonki czereśni Regina czy Kordia. Ale masz też do wyboru inne, naprawdę przepyszne odmiany, np. żółtą Kanarkową czy czerwoną Wczesną Buttnera. O czereśniach też już pisaliśmy na blogu, więc być może ten tekst ułatwi Ci wybór odpowiedniej odmiany.

Wiśnie z odkrytymi korzeniami

Wiśnie z odkrytymi korzeniami także można sadzić wiosną, zwłaszcza w regionach, gdzie zimy są trudne, np. na południowym wschodzie. Bardzo dobrze przyjmują się Kelleris, Łutówka czy Pandy 103. Wszystkie trzy są lipcowymi odmianami. Wśród czerwcowych warto wspomnieć Wczesną Ludwika. A z bardziej nietypowych wiśnię Szklankę lub różne czereśniowiśnie i czerechy. Wiosenny termin nasadzień tych drzew owocowych jest z pewnością bardzo istotny dla plantatorów. Wiśnie mają bowiem dużą wartość przetwórczą, ze względu na silnie barwiący sok, z którego pozyskuje się barwnik, wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Zadbane drzewa, nieprzemarznięte i ochronione, wydają bardzo bogate plony.

Wiosna jest świetnym czasem na sadzenie drzewek owocowych! Mimo że wymieniliśmy tylko te najbardziej wrażliwe, które polecamy sadzić w tę porę roku, to pamiętaj, że możesz przenieść do gruntu też grusze, śliwy, a nawet jabłonie (zwłaszcza te na podkładce M-9). A co jeżeli nie chcesz sadzić wiosną moreli, brzoskwiń czy wiśni? Kup jesienią drzewka owocowe z gołymi korzeniami i wtedy je posadź, albo kup kiedy chcesz drzewka doniczkowane i wykop dołki w dowolnym czasie.