Nawożenie drzewek owocowych wykonujemy wiosną lub jesienią. W profesjonalnych sadach jest ono poprzedzone analizą gleby. W przydomowym sadzie warto wykonać chociaż sprawdzenie jej odczynu za pomocą miernika ze sklepu ogrodniczego.

Nawożenie wiosną czy jesienią?

W zasadzie można wybrać, czy będziemy nawozić drzewka owocowe wiosną czy jesienią. Ważne jest by, nie weszły one jeszcze w okres kwitnienia (marzec) lub by zakończyły owocowanie (październik/listopad). Wiosną ziemia może być bardzo długo zmarznięta, co utrudni proces. Jesienią nawozy muszą być podane przed nadejściem mrozów, by mogły rozpuścić się w ziemi i przeniknąć do strefy korzeniowej. Patrząc jednak na podłoże, jesienne nawożenie nie jest wskazane na glebach lekkich, gdyż istnieje ryzyko wypłukania odżywek przez jesienne deszcze lub późniejsze wiosenne roztopy. Podobnie sady urządzone w miejscach stromych – płynąca woda może sukcesywnie zabierać odżywkę.

Nawozy organiczne

Nawozy organiczne, które można zastosować do dokarmienia drzewek owocowych to oczywiście kompost i przekompostowany obornik. Są to produkty dostarczające wielu różnych składników. Można zastosować także trociny z roślin iglastych, by zakwasić glebę. Sięgnąć możemy także po naturalny popiół drzewny, celem uzupełnienia potasu. Z kolei domowej roboty gnojówka z pokrzywy dostarczy jednocześnie dużą dawkę azotu i potasu.

Nawozy mineralne

Nawozy mineralne jedno- lub wieloskładnikowe w postaci granulek rozsypuje się na ziemi wokół końców korzeni. Najważniejsze makroelementy, które należy drzewkom dostarczyć to: azot, potas, fosfor. Dalej mamy szereg niezbędnych mikroelementów: wapń, magnez, żelazo czy bor. Nawozy jednoskładnikowe powinny wybierać osoby doświadczone, które potrafią rozpoznać, którego składnika brakuje drzewkom. Gotowe uniwersalne mieszanki wieloskładnikowe to zazwyczaj zestaw wszystkich niezbędnych makro- i mikroskładników. Ułatwiają pracę młodym sadownikom.


Nawożenie azotem

Azot potrzebny jest drzewkom owocowym przede wszystkim do prawidłowego wzrostu. Na jego niedobry wskazuje powolny wzrost, osłabienie i żółknące liście. Wiosenne nawożenie azotem wykonujemy na przełomie marca i kwietnia np. saletrzakiem. Jesienne nawożenie azotem to zazwyczaj oprysk z 5% roztworu mocznika. Traktuje się nim zwłaszcza jabłonie i grusze. Mocznik podany jesienią dodatkowo przyspiesza rozkładanie się liści, które użyźniają podłoże. Należy jednak pamiętać, że przenawożenie azotem jesienią utrudnia przejście drzewa w stan zimowego spoczynku.

Nawożenie fosforem

Odpowiednia ilość fosforu w glebie jest ważna, by drzewa wydały owoce, a korzenie odpowiednio się formowały. Dlatego szczególnie istotne jest nawożenie nim młodych drzewek. Niedobór fosforu jest sygnalizowany spowolnionym wzrostem, fioletowymi przebarwieniami, sztywnieniem liści. Odżywianie granulatem nie zawsze jest w pełni skuteczne, ponieważ fosfor nie do końca rozpuszcza się w pełni w glebie oraz nie wchłania się dobrze w kwaśne podłoże. Warto wtedy sięgnąć po środki pozwalające precyzyjnie wprowadzić preparat w okolicę korzeni.


Nawożenie potasem

Potas wpływa na wzrost drzewka, a także na kolor i smak wydawanych owoców. Co więcej, ma ogromne znaczenie w budowaniu odporności na choroby drzewek owocowych. Istotna jest równowaga między dostarczaniem azotu i potasu. Jeżeli na drzewach pojawia się dużo liści, a mało pąków kwiatowych, należy sięgnąć o potas, gdyż zazwyczaj w ten sposób sygnalizowana jest zbyt duża ilość azotu. Niedobór potasu rozpoznamy przez zahamowany wzrost pędów i korzeni, chlorozę lub/i brązowienie liści. Najczęściej stosuje się siarczan amonu (dla gleb kwaśnych) i sól potasową.

Nawożenie nowo posadzonych drzewek owocowych

Pierwsze nawożenie podłoża może nastąpić przed posadzeniem drzewek owocowych. Przeoranie pół roku wcześniej ziemi z nawozem, pozwoli mu wsiąknąć w głębsze warstwy. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a czasem decyzja o zasadzeniu drzewka spontaniczna. W przypadku, gdy podłoże nie było specjalnie przygotowane, posadzone jesienią ubiegłego roku lub wiosną bieżącego roku drzewka owocowe, powinny dostać pierwszą niewielką dawkę nawozu wieloskładnikowego w maju. Jeżeli świetnie się przyjęły i szybko rosną, na tym poprzestańmy. Jeżeli rosą powoli, drugą dawkę podajmy w czerwcu. Młode drzewka owocowe nie wydają plonów od razu. Początkowo ważne jest, by zapewnić im składniki, które pozytywnie wpłyną na rozbudowę systemu korzeniowego i wzrost.

Różnice w nawożeniu drzew owocowych

Poszczególne gatunki drzew owocowych mają inne potrzeby. Co więcej, zmieniają się one podczas okresu wegetacyjnego. Więcej składników odżywczych wymagają drzewa pestkowe niż ziarnkowe. 

Inne też jest preferowane pH gleby. Jabłonie i grusze preferują pH w przedziale 6,2–7,5, a czereśnie, wiśnie brzoskwinie, morele i śliwy 6,7–7,1. Jeżeli ziemia będzie zbyt kwaśna, należy wykonać jesienne wapniowanie.

Nawożenie drzewek owocowych w sadach przydomowych może odbywać się poprzez dostarczanie składników odżywczych do gleby. Zazwyczaj jest to wystarczające. W sadach towarowych dodatkowo stosuje się podawanie nawozów przez liście, czyli opryski. Bez względu na to, czy drzewek masz kilka czy tysiące, zadbaj o to, by zapewnić im niezbędne składniki pokarmowe, a odwdzięczą się pysznymi i licznymi plonami!