Drzewka i krzewy owocowe z odkrytym korzeniem trafiają do dużych sadów przemysłowych, jak i do domowych ogrodów. Mimo że sadzonki nie są drogie, zazwyczaj oczekujemy, że od razu się przyjmą i po kilku latach będziemy cieszyć się plonami. Jednak wiele zależy od nas, a konkretnie od tego, jak przygotujemy stanowisko i jak dokonamy posadzenia rośliny.

 

Drzewka owocowe z odkrytym korzeniem

Drzewka owocowe z odkrytym korzeniem zazwyczaj wybierane są do nasadzeń w sadach i dużych ogrodach, kiedy jednorazowo sadzimy większą liczbę drzew. Również, gdy chcemy wykonać żywopłot lub ciąg roślinności ogradzający działkę. Posiadanie przez nie gołych korzeni oznacza, że były uprawiane w gruncie i zostały wykopane, by trafić do sprzedaży. Zazwyczaj dostępne są drzewa i krzewy, które zrzucają liście na zimę lub rośliny żywopłotowe. Ważny jest przede wszystkim termin i sposób sadzenia i późniejsza pielęgnacja. 

 

Kiedy sadzić drzewa z odkrytymi korzeniami?

Drzewka i krzewy owocowe z odkrytymi korzeniami powinny być sadzone w stanie bezlistnym, czyli kiedy na gałęziach nie ma liści, soki zgromadzone są w korzeniach, a cała roślina jest w stanie spoczynku. Czyli jesienią lub wczesną wiosną. Najlepszymi miesiącami są październik i listopad, a następnie marzec i kwiecień. W tym czasie są one także dostępne w naszym sklepie. Sadząc drzewka z odkrytymi korzeniami jesienią, dajemy im czas na swobodną regenerację systemu korzeniowego i zaadaptowanie się w nowym miejscu. Bardzo istotne jest zabezpieczenie sadzonek przed mrozami. Trafiają one do nowego gruntu, nowego otoczenia i potrzebują opieki, by przyjąć się. Posadzenie i zostawienie ich na pastwę zimy mogłoby spowodować przemarznięcie i obumarcie drzewa. Warto wspomnieć, że wśród drzew owocowych mamy gatunki bardziej lub mniej odporne na mrozy. Morele i brzoskwinie, wiśnie i czereśnie, które w pierwszych latach są dość wrażliwe, lepiej jest posadzić wiosną, by ustrzec je pierwszego zimowania w ogrodzie. Dla nasadzeń wiosennych kluczowe jest odpowiednie i regularne nawadnianie.


Jakie stanowisko dla drzew owocowych wybrać? 

Jeżeli mamy możliwość wyboru tego, gdzie posadzimy drzewa owocowe w ogrodzie, wybierajmy miejsca słoneczne, w których nie występują zastoiska mrozowe, ani nie hulają silne wiatry. Niektóre niedogodności możemy zniwelować, np. sadząc uprzednio gęsty żywopłot od wietrznej strony, osłonimy drzewa przed jego intensywnym działaniem. Sprawdźmy ziemię i wcześniej zadbajmy o jej żyzność. Jeżeli jest ona nieurodzajna, należy uprzednio posadzić rośliny użyźniające lub nawieźć kompostem. Jest to istotne, zwłaszcza kiedy chcemy stworzyć duży sad, a przecież do takich trafiają zazwyczaj drzewka owocowe z gołymi korzeniami. 


Zakup drzew i krzewów z odkrytym korzeniem

Podczas zakupu drzewek i krzewów z odkrytym korzeniem zwracajmy uwagę na stan sadzonki. Powinna być ona zdrowa, bez uszkodzeń, złamań, chorób. System korzeniowy musi być w dobrym stanie, niezdewastowany, a na samym krzewie czy drzewie nie powinno być liści. Posiadanie „gołego korzenia” nie oznacza, że nie ma na nim ziemi. Musi być, by zabezpieczać go przed wysychaniem. Zwracajmy uwagę na to, bo właśnie od jakości i zdrowia sadzonki zależy to, czy roślina się przyjmie. 


Przechowywanie i transport roślin z odkrytymi korzeniami

Kupując drzewka owocowe czy krzewy z odkrytymi korzeniami, zwracajmy uwagę na to, jak były przechowywane i jak są dostarczane. Powinny być zadołowane w ziemi, a podczas dostawy zabezpieczone przed zniszczeniem, połamaniem, przesuszeniem czy działaniem wiatru. Po otrzymaniu takiej rośliny należy jak najszybciej ją zasadzić. Jeżeli jest to niemożliwe, możemy przechować ją przez kilka dni, układając w rowie pod skosem, przysypując korzenie ziemią i podlewając.


Rośliny z odkrytymi korzeniami ze sklepu Drzewka Faworytka

W tym momencie musimy wspomnieć, jak u nas przebiega proces dbania o sadzonki oraz dostarczanie ich. Pilnujemy terminów i jakości naszych drzew i krzewów. Wykopujemy je tylko, kiedy trafiają do sprzedaży, dbając o nienaruszenie korzeni. Każdą sadzonkę zabezpieczamy przed możliwymi zagrożeniami. Przy zamówieniach większej ilości drzewek, łączymy je w pęczki, dzięki czemu są lepiej chronione. Korzenie zawsze są osłonięte balotem, a gałęzie zabezpieczone. Za każdym razem, kiedy pakujemy zamówienie, które wysyłamy kurierem, ochraniamy sadzonki tak, by przetrwały bez uszczerbku nawet wydłużoną dostawę z przyczyn losowych, natomiast zazwyczaj w ciągu 2-5 dni są już u odbiorcy. Jak sadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami?

Kupując rośliny z odkrytymi korzeniami, zaplanujmy czas tak, by po odebraniu przesyłki, móc się nimi od razu zająć. Delikatnie rozpakujmy sadzonki i obejrzyjmy korzenie. Jeżeli znajdziemy jakieś obeschnięte lub martwe elementy, usuńmy je. Duży system korzeniowy drzew warto przyciąć, zostawiając go w wielkości około 20-30 cm. Pamiętajmy jednak, że różne gatunki mają różne wielkości korzeni, więc jeżeli są one małe, to też jest w porządku, najistotniejsze, by były zdrowe. Można zamoczyć je w wodzie ze środkiem zapobiegającym chorobom grzybowym, co zwiększa pewność zdrowego rozwoju rośliny, a samo moczenie pozwala im zmięknąć i nabrać elastyczności. Dołek powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Uformujmy na jego dnie kopczyk, na którym osadzimy roślinę, by po jego bokach swobodnie opadały kłącza. To także moment na dodanie palika, jeżeli roślina tego wymaga. Wbijanie go po zasypaniu ziemią, może spowodować uszkodzenie korzeni. Sprawdźmy jakość ziemi. Jeżeli jest ona bardzo ciężka, gliniasta, wymieszajmy ją z piaskiem, by została rozluźniona. Młode drzewka owocowe potrzebują gleby przepuszczalnej, która doprowadzi wodę wgłąb. Z kolei, jeżeli jest piaszczysta, bardzo luźna, dodajmy doń kompost lub nieco żyznej ziemi z innego miejsca ogrodu. Zasypany dołek z drzewkiem w środku delikatnie wyrównujemy i ugniatamy, pamiętając, że pod spodem mamy młode korzenie, których nie chcemy połamać pod naciskiem. Celem ugniatania jest sprawienie, by zostały otoczone ziemią, a sadzonka stabilnie stała. Jeżeli roślina jest duża, można ten proces przeprowadzać etapami – trochę ziemi, dociśnięcie, znów ziemia, dociśnięcie itd. Na końcu podlewamy zasadzone rośliny.


Różnica w sadzeniu roślin jesienią a wiosną

Drzewa z odkrytymi korzeniami możemy sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Proces podstawowy wygląda zawsze tak samo, jak opisaliśmy to powyżej. Jeżeli jednak sadzimy drzewka owocowe i krzewy jesienią, uformujmy wokół pnia kopczyk z ziemi, który zabezpieczy go przed chłodem i najbliższymi przymrozkami. Nasadzenia wiosenne traktujemy wręcz odwrotnie – odgarniamy trochę ziemi od pnia, by stworzyła się „misa”, w której będzie zatrzymywać się woda. Bez względu na to, kiedy posadzimy drzewa, nie nawozimy ich od razu nawozami mineralnymi, a pozwalamy im się przyjąć. 


Przycinanie młodych drzew

Młode drzewa zazwyczaj wymagają przycięcia. Te posadzone wiosną, tniemy od razu. Te posadzone jesienią, poczekają na cięcie do wiosny. Zwracamy jednak uwagę, że nie dotyczy to absolutnie wszystkich gatunków. Cięcia wymagają drzewa owocowe, ale na przykład nie wymagają go krzewy owocowe takie jak jeżyny. Sam zabieg nie jest ani kaleczeniem rośliny, ani nie działa na jej niekorzyść. Przeciwnie – równoważy straty w systemie korzeniowym, zmniejsza zapotrzebowanie na wodę i pozwala formować koronę. 


Sadzenie drzew owocowych i krzewów z odkrytymi korzeniami możliwe jest tylko jesienią i wiosną. Jeżeli więc zakładasz sad, przygotuj się do tego wcześniej, użyźniając glebę i planując rozmieszczenie roślin. A samo sadzenie, jest bardzo przyjemne i satysfakcjonując, zwłaszcza gdy kupujesz drzewka z dobrego źródła, które mogą od razu trafić do gruntu.