Uprawa drzewek owocowych w doniczkach jest możliwa nawet w warunkach miejskich. Wszystko za sprawą specjalnych odmian, które nie wytwarzają rozłożystych koron ani wielkich systemów korzeniowych. Teraz każdy może mieć swoje, ekologiczne i pozyskane prosto z drzewa owoce!

Drzewka do uprawy w donicach

Drzewka przeznaczone do uprawy w donicach nie są takie same, jak drzewa, które sadzi się w ogrodzie. Są to odmiany miniaturowe lub kolumnowe, które nie rozrastają się aż tak bardzo, a ich systemy korzeniowe są mniejsze. Zazwyczaj nie wytwarzają długopędów, a jedynie krótkopędy, na których z czasem pojawiają się owoce.

Gdzie można uprawiać drzewka w donicach?

Drzewka kolumnowe w donicach to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają ogrodu/sadu. Zazwyczaj stawia się je na tarasie, przed domem, za domem lub nawet na balkonie. Są także świetnym wyborem, gdy po prostu nie możemy posadzić drzewa na danym terenie – np. wynajmowanie domu lub działki, bez zgody właściciela na posadzenie drzew. Warto jedynie pamiętać, że uprawa w donicach nie oznacza uprawy „doniczka obok doniczki”. Każde drzewo potrzebuje przestrzeni i należy je rozsunąć na minimum 80 cm od siebie.

Zalety uprawy doniczkowej

Uprawa drzewek owocowych w doniczkach ma co najmniej kilka zasadniczych atutów. Przede wszystkim daje możliwość wyhodowania własnych owoców wszędzie tam, gdzie nie można posadzić drzewa. Donica daje także mobilność i możliwość postawienia jej w dobrym, nasłonecznionym miejscu lub osłoniętym od wiatru. W każdej chwili możemy zmienić ekspozycję. Co więcej, na jesień/zimę drzewko możemy po prostu schować do altany czy garażu, by tam przeczekało do wiosny. Nie musimy wtedy wykonywać zabezpieczenia zimowego przed chłodem i dzikimi zwierzętami. Kapryśna wiosna racząca nas znienacka przymrozkami także nie będzie straszna, bo chowając drzewo, chronimy pąki przed uszkodzeniem. Jedną z chętniej dostrzeganych zalet jest aspekt dekoracyjny. Drzewka owocowe rosnące tuż przy samych drzwiach domu lub tarasu są widokiem niecodziennym, jak na polskie warunki.

Jakie drzewka owocowe można uprawiać w donicach?

Najbardziej popularne są oczywiście jabłka, grusze, czereśnie, brzoskwinie, morele i śliwy, czyli te owoce, które lubimy zjadać bezpośrednio po zerwaniu z drzewa. Należy pamiętać, że każdy rodzaj dostępny jest w kilku odmianach, więc możemy szukać swoich ulubieńców. Jabłka kolumnowe, które należą do naszych ulubionych to m.in. Waltz, Polka czy słodko-winne Maypole.

Plony z uprawy doniczkowej

Drzewa uprawiane w doniczkach nie wydają obfite plony. Np. z jednego dorosłego drzewa jabłoni możemy otrzymać nawet do 10 kg jabłek, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę łatwość uprawy. Atutem jest też fakt, że większość odmian jest samopylna i wcześnie wchodzą w okres owocowania, bo często już w 2. roku uprawy.

Jak dobrać donicę?

Donica nie może być za mała ani za duża. Co do zasady, kupione drzewka kolumnowe z odkrytym korzeniem sadzimy na kilka lat. Jeżeli jednak korzenie zaczną wychodzić z doniczki lub rozpychać ją, będzie to oznaczać, że mają zbyt mało miejsca i konieczny jest większy pojemnik. Wsadzenie do zbyt dużej osłonki utrudnia mobilność. Istotne jest, by donica miała odwodnienie, a jeżeli go nie ma, należy wsypać na dno drenującą warstwę kamieni lub keramzytu.

Pielęgnacja drzewek w doniczkach

Warto od początku zadbać o dobrą ziemię w doniczce. Sadząc drzewko, zastosuj bogate podłoże lub wymieszaj kompost z przepuszczalną glebą z ogrodu. W związku z tym, że będzie to ziemia, w której roślina pozostanie przez długi czas, należy ją regularnie odżywiać i wzbogacać w składniki pokarmowe. Sprawdzą się naturalne komposty, biohumus czy gotowe nawozy do drzew owocowych. Podlewać należy często, bo stosunkowo niewielka ilość ziemi dość szybko przesycha. Karłowate odmiany nie wymagają cięcia, ale drzewka kolumnowe już tak. Skraca się przewodnik i ewentualne pędy boczne. Warto pamiętać o przerzedzaniu zawiązków owoców, by plon nie był drobny.

Zabezpieczenie drzewek w donicach na zimę

Jeżeli drzewka w donicach zimują na dworze, trzeba je zabezpieczyć przed zimnem, szkodnikami i zwierzętami. Koronę można owinąć agrowłókniną lub jutą, albo otulić snopem słomy lub tektury falistej. W przypadku drzew kolumnowych jest to zabieg nadzwyczaj łatwy. Doniczki także należy owinąć, by nie stały bezpośrednio ośnieżone przez cały sezon. Można zastosować słomę lub nawet styropian.

Czy drzewka z donic można przesadzić do gruntu?

Tak, jeżeli zdecydujesz się na taki krok, możesz po prostu wykopać dołek i całą zawartość donicy umieścić w nim. Co więcej, drzewka kolumnowe mogą być sadzone bardzo blisko siebie (za minimum przyjmuje się 80 cm), co pozwala posadzić większą ich ilość na niewielkim terenie.

Uprawa drzewek owocowych w doniczkach jest dobrym wyborem dla wszystkich, którym marzą się własne owoce, a nie mają gruntu do założenia ogrodu. Jest to też dobry wybór dla osób, które nie potrzebują dużej ilości owoców, gdyż nie chcą ich przetwarzać. Nawet jedno drzewko stojące na tarasie czy przed domem da o wiele więcej radości niż 10 kg jabłek kupionych w sklepie.