JABŁOŃ KOSZTELA W DONICY
Opis
W kategorii drzewa owocowe w doniczkach nie mogło zabraknąć odmian od lat słynących z wyjątkowego smaku. Na tej stronie prezentujemy jabłoń kosztela, która uwielbiał król Jan III Sobieski. Drzewko doceniane jest za łatwość uprawy oraz smaczny smak owoców. Odmiana ta doskonale nadaje się nie tylko do spożywania na surowo, ale także na przetwory. Dojrzałość zbiorcza przypada na połowę września, a owoce mają kolor zielono-żółty. Biorąc pod uwagę samą uprawę jabłoń kosztela jest odporna na mróz oraz doskonale znosi nawet trudne warunki. Dzięki temu świetnie sprawdzi się nawet posadzona na mało urodzajnej glebie.
Wybierz ulubioną jabłoń króla Jana III Sobieskiego
Niewątpliwą zaletą prezentowanej odmiany jest wyjątkowy smak jabłek. Dojrzałe owoce są niezwykle aromatyczne oraz słodkie. Jeżeli chcemy, wydobyć niepowtarzalny smak jabłek, należy odczekać około miesiąca od zbiorów. Wynika to z faktu, że owoce są najlepsze, jeżeli pozwoli im odleżeć. Sprawdź już teraz wszystkie zalety prezentowanej odmiany jabłoni.
Jabłoń Kosztelato stara odmiana, która była ulubioną króla Jana III Sobieskiego. Jest łatwa w uprawie i bardzo smaczna. Idealna do spożywania na surowo, jak i do domowych przetworów.
Charakterystyka drzewa
Kosztela to jabłoń mrozoodporna, dobrze radząca sobie w trudnych warunkach. Rośnie duża, rozłożysta. Sadzonki drzewka owocowego dostępne są w doniczkach lub z odkrytym korzeniem.
Owoc
Owoce Koszteli są średnie w kierunku dużych. Nie są idealnie okrągłe, a delikatnie spłaszczone od góry i od dołu. Skórka jest w kolorze zielonym, może przybrać pomarańczowy rumieniec od słońca, mogą pojawić się także rudawe piegi. Jabłka są wyraziste w smaku, aromatyczne, słodkie. Zbierać je można już we wrześniu, jednak smakują najlepiej po odleżeniu około miesiąca.
Uprawa
Jabłoń Kosztela nie jest bardzo wymagająca. Świetnie poradzi sobie w glebie mniej żyznej, ale lekko kwaśnej. Nie wymaga także dużego nasłonecznienia i jest relatywnie dobrze odporna na choroby.
Zapylacze
Przykładowe zapylacze to: James Grieve, Wealthy, Gloster, Boiken.
Cięcie
Jabłoń z donicy posiada już rozwiniętą koronę, którą możemy formować. Drzewko kopane z gruntu może zostać przycięte po posadzeniu w celu stworzenia rozgałęzień, z który powstanie korona. Starsze drzewa wymagają cięcia prześwietlającego, polegającego na wycinaniu pędów suchych, krzyżujących się, rosnących do środka korony oraz wilków(pionowe pędy rosnące w górę). Owoców możemy się spodziewać na pędach dwu, trzy i czteroletnich, należy więc wycinać pędy kilkuletnie oraz nie doprowadzać do zbytniego zagęszczenia młodymi pędami. Więcej o cięciu jabłoni dowiesz się tutaj.