📦 Szanowni Klienci, informujemy, że obecny czas wysyłki zamówień wynosi 3 dni robocze. 🕒

Przycinanie śliwy. Kiedy i jak to robić?

Przycinanie śliwy. Kiedy i jak to robić?
Sadzonki śliwek, które można nabyć w doniczce lub z odkrytym korzeniem, cieszą się dużą popularnością. Niemniej jednak, wiele osób rezygnuje z ich uprawy, w obawie przed nadmiernym wzrostem i trudną pielęgnacją. A szkoda, ponieważ są nie tylko smaczne (jedzone na surowo), ale również idealne do wyrobu dżemów, powideł czy kompotów. Mogą być wykorzystywane również do suszenia, mrożenia czy innego przetwarzania – za każdym razem zachwycając swojego właściciela idealnie wyważoną kompozycją słodyczy. Co warto o nich wiedzieć? Kiedy przycinać śliwę? Jak to robić?

Dlaczego drzewka owocowe wymagają regularnego podcinania?

Przycinanie śliwy z odkrytym korzeniem to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o którym musi pamiętać każdy ogrodnik. Ma wpływ na kształt i wygląd korony, a także możliwości drzewka do wydawania plonów. Jedną z oczywistych kwestii, dla których przycina się drzewka owocowe, jest regulacja wysokości. Im wyższa roślina, tym trudniej zebrać owoce. Ponadto, podcinanie jest nieocenionym zabiegiem pielęgnacyjnym dla młodych drzewek, z uszkodzonym systemem korzeniowym. Czynność bowiem pozwoli przywrócić im równowagę między korzeniem a koroną.

Podkreślenia wymaga również fakt, że cięcie śliwy (i innych drzewek owocowych) wywiera niebagatelny wpływ na ich zdrowie. Mniejsza ilość gałęzi sprawia, że korona staje się bardziej przewiewna, a przez to mniej podatna na rozwój grzybów i wirusów oraz łatwiejsza w wykonaniu oprysków. Usuwanie starych, połamanych czy chorych gałęzi powoduje również, że drzewko jest lepiej doświetlone. W rezultacie, jego właściciel może cieszyć się większymi, słodszymi i lepiej wybarwionymi owocami.

Kiedy przycinać śliwę - terminy

Śliwa należy do grupy drzew pestkowych, a zatem jej cięcie powinno odbywać się zaraz po owocowaniu. Ostateczny termin jest uzależniony od czasu dojrzewania owoców danej odmiany. Dla przykładu, drzewka owocowe, które należą do gatunków średnio późnych i późnych, jak śliwka Węgierka czy śliwa President przycinane są wczesną wiosną (na przełomie marca i kwietnia). Z kolei odmiany śliw, które dojrzewają wcześniej, jak: Herman czy Opal, tniemy latem (lipiec/sierpień).

Przeprowadzając cięcie wiosenne należy mieć na uwadze duże zagrożenie wystąpienia chorób. Aby zminimalizować to ryzyko, do przycinania śliwy warto wybrać ciepły i bezdeszczowy dzień. I to w okresie, w którym przez kilka dni prognozowana jest ładna pogoda. Należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ran, co również nie pozostaje obojętne na mniejsze ryzyko wystąpienia zachorowań.
 

Cięcie po posadzeniu

Pierwsze cięcie zwiększa szanse przyjęcia się sadzonki. Roślina na początku na zbyt wiele gałązek do wyżywienia. Cięcie wykonuje się zawsze wiosną, nawet od razu po posadzeniu. Przy sadzonce rozgałęzionej całkowicie usuwamy pędy rosnące pod kątem ostrym. Wybieramy 3-4 najsilniejsze pędy rosnące pod kątem zbliżonym do prostego i skracamy je o 2/3. Przewodnik skróć o 40cm nad najwyżej położoną gałęzią. Wszystkie gałązki poniżej 50cm od gruntu należy usunąć.

Cięcie formujące

Przycinanie śliwy w okresie od posadzenia do około 3-4 lat będzie wymagało pieczołowitych zabiegów pielęgnacyjnych, których celem będzie uformowanie korony. Dla śliw najlepsza jest korona wrzecionowa. Korona wrzecionowa przypomina stożek. Na dole są najdłuższe gałęzie, a czym drzewo wyższe, tym gałązki krótsze. Taką koronę formuje się przygniatając boczne pędy(np. sznurkiem do ziemi lub spinaczami), aby były jak najbardziej proste w stosunku do ziemi. Usuwa się gałązki pod ostrym kątem. Nie dość, że nie wymaga znacznych pokładów pracy, to dodatkowo pozwala na optymalne doświetlenie drzewka i ułatwia zbiór. Niemniej jednak, wybór kształtu powinien być ściśle uwarunkowany rozstawą w sadzie (śliwy z koroną wrzecionową wymagają rozstawy 3,5 m x 1,5 m). Wszystko po to, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której korony drzew będą nadmiernie zagęszczone i tym samym bardziej narażone na pojawianie się chorób.

Cięcie prześwietlające

Śliwy posadzone w luźnej rozstawie wymagają jedynie cięć prześwietlających, mających na celu usunięcie krzyżujących, zachodzących na siebie, rosnących do środka korony, uszkodzonych czy porażonych przez choroby gałęzi. Bardzo ważne jest usuwanie wilków (są to pionowo rosnące pędy, nie wydające plonów) oraz silnych przyrostów u wierzchołka. Cięcia prześwietlające wykonuje się, aby utrzymać odpowiedni kształt korony, który nie dość, że pozwala optymalnie doświetlić drzewo, to również zapewnia ich łatwiejszy zbiór.

Cięcie odmładzające i odnawiające

Odmładzające przycinanie śliwy ma miejsce w przypadku drzewek starszych niż 4-5 lat, które jest rozłożyste, wysokie, zajmuje dużo miejsca w ogrodzie, a jego owoce są trudnodostępne. Polega na usunięciu trzech lub czterech najstarszych konarów (równomiernie w całej koronie, pozostawiając 10-30 cm czop przy przewodniku), wycięciu pędów z przewodnika (pod kątem ostrym), pędów pionowych i wilków. Skracać także trzeba wysokość drzewa, aby nie sięgać zbyt wysoko po owoce.

Czym przycinać śliwę? Jak zabezpieczać rany?

Czy ważne jest tylko to, kiedy przycinać śliwę? A co z narzędziami i sposobami, w jaki zabezpiecza się rany po cięciu? Wszystkie te aspekty są bardzo ważne dla należytej pielęgnacji drzewka owocowego. Dlatego należy pamiętać, że do przycinania śliwy trzeba używać ostrych, niezardzewiałych i uprzednio zdezynfekowanych narzędzi, najlepiej pił ogrodniczych lub sekatorów (jedno-lub dwuręcznych). Rany po cięciu zabezpiecza się farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego, aby uniemożliwić patogenom rozwój chorób.

Odpowiednia pielęgnacja drzewek owocowych wywiera niebagatelne znaczenie na ich dalszy wzrost, plonowanie i żywotność. Poprawia wygląd, chroni przed rozwojem chorób, a także ułatwia zbiory. Warto zatem pamiętać o regularnym ich przycinaniu, a rekompensatą za włożony wysiłek będą obfite i dorodne zbiory.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium