Kilka wskazówek dotyczących sadzenia drzew i krzewów z odkrytym korzeniem
Kilka wskazówek dotyczących sadzenia drzew i krzewów z odkrytym korzeniem

Drzewka owocowe, podobnie jak i krzewy, możemy oczywiście wyhodować z nasion, zajmuje to jednak kilka lat, dlatego większość ludzi decyduje się na zakup sadzonek. Na rynku dostępne są ich dwa podstawowe rodzaje: rośliny z odkrytym korzeniem oraz te w pojemnikach.

W przypadku roślin sprzedawanych w pojemnikach doniczka i znajdująca się w niej ziemia, stanowią ochronę dla bryły korzeniowej, która nie jest narażona na przesuszenie czy urazy mechaniczne. Ponieważ ziemia dostarcza niezbędnych wartości odżywczych, drzewka i krzewy owocowe można kupować i sadzić cały sezon wegetacyjny, od marca aż do września. Rośliny sprzedawane w pojemnikach mają więc tu pewną przewagę, ponieważ sadzonki z odkrytym korzeniem nadają się do sadzenia tylko wczesną wiosną lub jesienią. Umieszczenie rośliny w ogrodzie wraz z oryginalną glebą nie zawsze sprawia, że roślina łatwiej się przyjmuje – czasem wprost przeciwnie.

Zalety kupowania sadzonek z odkrytym korzeniem

Rośliny z odkrytym korzeniem są zwykle znacznie tańsze, często szybciej się zadomawiają w nowym miejscu. Jest to spowodowane faktem, że kiedy wkładamy do gleby roślinę z gołymi korzeniami, znajdują się one tylko w jednym rodzaju gleby. Umieszczenie w ziemi drzewka lub krzewu owocowego z pojemnika powoduje, że stykają się ze sobą dwa rodzaje gleby, zwykle o różnej teksturze. Może to utrudniać równomierne przenikanie wody do obszaru ukorzenienia i „przebicie” się korzeni do „nowej” gleby.

Rośliny z odkrytym korzeniem sadzimy w okresie wczesnowiosennym lub jesiennym, w okresie uśpienia. Drzewka owocowe nie potrzebują wtedy odżywiania, znajdują się w swego rodzaju stanie hibernacji, dzięki temu mogą przetrwać poza gruntem przez kilka dni, a nawet dłużej. W tej formie często sprzedaje się takie drzewka, jak grusze i morele, a także winogrona i wiele innych roślin liściastych.

Pielęgnacja przed sadzeniem

Kupując krzewy lub drzewka owocowe wybieraj te o mocnych pędach i świeżo wyglądającym, dobrze uformowanym systemie korzeniowym. Unikaj tych uschniętych lub przemoczonych. Po przywiezieniu do domu, odwiń korzenie z opakowania (najczęściej korzenie rośliny zawinięte są w folię) i sprawdź, czy materiał, który służy do ochrony korzeni jest wilgotny. Jeśli wydaje się suchy, spryskaj go wodą, na tyle, aby go zwilżyć, ale nie przemaczaj go całkowicie.

Najlepiej umieścić sadzonki w ziemi jak najszybciej po zakupie. Właściwe zasadzenie ma kluczowe znaczenie dla przetrwania i przyjęcia się rośliny. Jeśli zła pogoda uniemożliwia natychmiastowe sadzenie, ułóż je w tymczasowym wykopie wykonanym w zacienionym miejscu w ogrodzie i przykryj korzenie wilgotną glebą. Gdy nie ma takiej możliwości, zostaw rośliny w opakowaniach i umieść je w chłodnym, zacienionym miejscu. Utrzymuj korzenie wilgotne i nie pozwól roślinom zamarznąć. Tuż przed sadzeniem odetnij uszkodzone korzenie.

Przed samym zasadzeniem warto moczyć korzenie w wiadrze z letnią wodą przez około trzydzieści do sześćdziesięciu minut, ale nie dłużej niż dwie godziny. Do wody możesz dodać środek przeciwgrzybiczny. Utrzymuj korzenie wilgotne przez cały czas przed i podczas sadzenia.

Jak sadzić rośliny z odkrytym korzeniem?

Wykop w miejscu docelowym dziurę, która jest dwa razy większa od średnicy korzenia. W zależności od wielkości krzewu owocowego lub drzewka, może to być nawet 70 cm. Jeśli ziemia w ogrodzie jest zbita i ciężka, warto ją rozluźnić za pomocą żwiru. Z kolei do gleby zbyt piaszczystej i sypkiej – dodaj kompostu. Możesz się też zdecydować na zastosowanie mączki kostnej, która dostarcza niezbędnych minerałów, wspierających rozwój systemu korzeniowego i stymulujących wzrost roślin.

Zszorstkuj boki dołka, by korzenie nie miały trudności z penetracją gleby. Następnie albo przekop się głębiej wokół krawędzi dna dołka, tak, by na środku powstała swego rodzaju platforma, albo wykop głębszy dołek, a na jego środku usyp stożek. Na tym podwyższeniu rozłóż korzenie, tak, by znalazły się w zagłębieniu.

Trzymaj roślinę w pozycji pionowej, utwardzając glebę wokół jej korzeni. Najłatwiej po prostu ją ubić nogami, aż będzie na tyle zbita, by utrzymać drzewko. Następnie delikatnie podlej. Uważaj, aby nie przelać, gdy roślina jest jeszcze uśpiona, ponieważ rozmoczona gleba może hamować tworzenie się nowych korzeni.

Niektóre sadzonki roślin z odkrytym korzeniem mogą się nie przyjąć – jest to normalne i nie oznacza wcale, że coś zrobiłeś źle. To samo dotyczy zresztą roślin sprzedawanych w pojemnikach. By zminimalizować ryzyko, wybieraj zaufanych dostawców i certyfikowane szkółki roślinne.

Przycinanie po posadzeniu

Jeżeli nasadzenia dokonujemy jesienią, to z pierwszym cięciem czekamy do najbliższej wiosny. Sadzonki zasadzone wiosną przycinamy od razu. Przy sadzeniu krzewów cięcie jest dostosowywane do każdego gatunku, należy się więc z nim zapoznać, zazwyczaj polega na skróceniu pędów nad ostatnim 2-3 oczkiem. Przy drzewkach owocowych z samym przewodnikiem, bez rozgałęzienia, przycinamy sadzonkę na wysokość 70-90cm. Jeśli roślina posiada gałązki, to należy wyciąć wszystkie poniżej 50cm, pozostałe skrócić o 1/3 długości a przewodnik o 1/2. Całość jest wykonywana po to, aby wyrównać proporcje między bryłą korzeniową, a częścią nadziemną. Roślinie po przycięciu ulży oraz skupi się na zakorzenieniu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl