Uprawa winorośli - poradnik krok po kroku od sadzenia po cięcie
Uprawa winorośli - poradnik krok po kroku od sadzenia po cięcie

Winorośl potrzebuje głębokiej, przepuszczalnej gleby i dużej ilości światła słonecznego, aby prawidłowo dojrzeć i z radością będzie rosła na każdej dobrej glebie ogrodowej.

Zanim zaczniesz uprawiać winogrona, określ, do czego chcesz ich używać. Dzięki różnorodności smaków, od bardzo słodkich po bardzo cierpkie, winogrona są wszechstronnym owocem. Można z nich robić przetwory, apetyczne dżemy i galaretki, a nawet wykorzystać do gotowania. Jeśli czujesz się naprawdę żądny przygód, możesz nawet uprawiać winogrona, aby zrobić własne wino. Są też osoby, które chcą użyć winorośli jako swego rodzaju żywego parawanu oddzielającego na przykład od sąsiadów, zapewniającego prywatność i dającego cień. Winorośl posadzona przy płocie może z powodzeniem pełnić funkcję żywopłotu podobnie, jak krzewy owocowe. Takie osoby mogą w ogóle nie być zainteresowane owocami, a na przykład szybkim wzrostem rośliny.

Na przykład, winogrona uprawiane na wino mogą być oczywiście spożywane jako owocowa przekąska, ale mają o wiele więcej wymagań, niż przeciętne winogrona stołowe. Zdecyduj więc, do czego służyć ma winorośl, a następnie zapoznaj się z rodzajami dostępnych sadzonek i wybierz takie najlepiej dostosowane do Twoich wymagań i do warunków, jakie zapewnić może Twój ogród.

Jak sadzić winogrona?

Winogrona nie są najłatwiejszymi do uprawy owocami. Wymagają zdecydowanie więcej czasu i troski, niż większość krzewów owocowych, a przycinanie może być wyzwaniem. Na szczęście, niektóre gatunki winorośli są łatwiejsze w uprawie niż inne, a jeśli zaczniesz od odmiany przyjaznej dla początkujących, szybko staniesz się ekspertem.

Winogrona rosną najlepiej na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Są generalnie mało wybredne, jeśli chodzi o rodzaj gleby i drenaż, ale najbardziej lubią dobrze przepuszczalną glebę piaszczystą. Przygotuj miejsce na rok przed sadzeniem, usuwając wszelkie chwasty, które mogłyby konkurować z winoroślą o składniki odżywcze zawarte w glebie. Jeśli ziemia w Twoim ogrodzie jest niezbyt przepuszczalna, warto wykonać zdrenowanie podłoża.

Dla większości odmian najlepszą porą na sadzenie jest późna zima lub wczesna wiosna, kiedy są uśpione. Wykop dziurę o głębokości około 30 cm, umieść w niej sadzonkę i delikatnie uzupełnij ziemię. Górną warstwę pozostaw luźną. Podlewaj winorośl po zasadzeniu. Oczywiście, jeśli sadzonki nie znajdują się w pobliżu płotu, kratki czy ściany, konieczne będą paliki.

Podobnie, jak w przypadku krzewów owocowych, zdrowa winorośl rosnąca w dobrej glebie w pewnej odległości od budynku, nie będzie potrzebować podlewania, chyba że nastąpi okres suszy. Jeśli jednak zdecydujesz się na uprawę winogron tuż przy ścianie budynku, pamiętaj, że w takich miejscach ziemia szybciej wysycha. Podlewaj więc roślinę regularnie, zwłaszcza w okresie dojrzewania owoców. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli system korzeniowy będzie stał w wodzie zbyt długo, będzie to sprzyjać gniciu i rozwojowi patogenów.

Przycinanie winorośli

W uprawie winogron przycinanie ma znaczenie kluczowe; chodzi o coś więcej, niż estetykę. Obcinanie lub obłamywanie tegorocznych przyrostów w okresie kwitnienia to zabieg bardzo ważny dla jakości produkowanych winogron. Celem jest wzmocnienie rośliny oraz skierowanie większej ilości składników pokarmowych do kwiatów i zawiązujących się jagód. Dzięki temu uzyskamy duże i smaczne owoce. Ważnym zabiegiem jest także skracanie pędów oraz obrywanie najstarszych liści w okresie wybarwiania się owoców (najczęściej w sierpniu). Usunięcie wegetatywnych części roślin, które zasłaniają grona, umożliwia tym ostatnim lepszy dostęp promieni słonecznych, co w rezultacie przekłada się korzystnie na jakość i smak owoców. Dodatkowo zabiegi te poprawiają zdrowie roślin, gdyż zbyt duże zagęszczenie pędów i liści stwarza korzystne warunki dla rozwoju chorób grzybowych.

Uprawa winorośli wymaga odrobiny cierpliwości. Jak prawie każda roślina owocująca, potrzeba trochę czasu, około trzech lat, aby rośliny zaczęły owocować. Zbieraj winogrona dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości owoców. Najlepiej skosztować winogron przed zbiorem, ponieważ często wyglądają na dojrzałe, a mimo to zawartość cukru jest niska.

Powszechne szkodniki

Większość odmian winogron jest wyjątkowo odporna na choroby, może jednak pojawić się na przykład mączniak. Jest to pleśń występująca w suchych latach, która pokrywa roślinę pudrowo-szarą powłoką. Często zdarza się też mączniak rzekomy, czyli grzyb, który pozostawia plamy na liściach. Jeśli dotrze do owocu, może nadać mu brązowawy kolor. Winorośli zagrażają też mszyce, będące głównym szkodnikiem większości roślin.

Przygotowania do zimy

Zima niestety daje się we znaki winogronom, które teoretycznie wytrzymują temperaturę do -20 stopni Celsjusza. W praktyce jednak nie zawsze się to sprawdza, dlatego w listopadzie warto usypać wokół rośliny kopczyk ziemi o wysokości około 30 cm. Ochroni on korzenie przed mrozem. Roślinę można także owinąć agrowłókniną lub chochołem ze słomy. Starsze sadzonki zazwyczaj nabierają mrozoodporności, natomiast wszystko zależy od odmiany, np. typowo szklarniowe wymagają dalszego okrywania na zewnątrz.

Uprawa winorośli jest nieco bardziej wymagająca, niż na przykład drzewek owocowych, zajmuje ona jednak zdecydowanie mniej miejsca, owocuje obficie, a owoce znajdują bardzo wiele zastosowań. Pełne kiście winogron dojrzewające wczesną jesienią będą przepyszną nagrodą za troskę, jaką okazałeś roślinie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl