🌳🎉Wielka wyprzedaż drzewek owocowych! Skorzystaj z ekskluzywnej zniżki -20% na wszystkie drzewka z odkrytym korzeniem🍒🍑🍏

Jakie drzewka owocowe sadzimy jesienią?

Jakie drzewka owocowe sadzimy jesienią?

Kiedy sadzić drzewka owocowe? Z takimi wątpliwościami często mierzy się wielu sadowników. Niektórzy bowiem przystępują do tego wiosną, inni z kolei twierdzą, że najlepszym okresem jest jesień. Jak to jest naprawdę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Czas od października do pierwszych jesiennych przymrozków jest najlepszym momentem na to, aby sadzić krzewy i drzewka owocowe. Rośliny bowiem mogą na spokojnie zregenerować swój system korzeniowy. Wszystko po to, aby wczesną wiosną bujnie zakwitnąć. Należy jednak pamiętać, że o ile sadzonki w donicach, z rozwiniętymi korzeniami można umieszczać w glebie w dowolnym terminie, tak rośliny z nieosłoniętymi korzeniami należy sadzić tylko i wyłącznie jesienią lub wiosną. Dlatego w odpowiedzi na pytanie: kiedy sadzić drzewka owocowe, warto wziąć pod uwagę rodzaj sadzonki, czy posiada rozwinięty czy odkryty system korzeniowy.

Dlaczego akurat sadzimy jesienią?

Dlaczego sadzenie drzewek owocowych powinno odbywać się właśnie jesienią? To pytanie, zwłaszcza dla początkujących sadowników, może być nurtujące. Najogólniej mówiąc, przemawia za tym kilka czynników. Przede wszystkim oszczędność czasu i pracy.

Dlaczego przy sadzeniu drzewek owocowych jesienią mówimy o oszczędności czasu? Z prostego powodu. Wiosną w ogrodzie czeka wiele pracy po zimie. Dlatego wielu sadowników i ogrodników niektóre czynności woli przełożyć na jesień. Poza tym, w tym okresie panuje większa wilgotność gleby, przez co sadzonka ma większe szanse na przyjęcie się w nowym środowisku. Kluczowe jest, aby zdążyła się ukorzenić przed pierwszymi przymrozkami, dlatego zaleca się, aby sadzenie drzewek z odkrytym systemem korzeniowym zakończyć najpóźniej w połowie listopada.

O tym, dlaczego sadzenie drzewek owocowych powinno odbywać się jesienią przemawia również mniejszy wysiłek. Wiosną byłoby to bardziej czasochłonne, chociażby ze względu na konieczność regularnego podlewania, zabezpieczania przed szkodnikami czy koniecznością cieniowania. Robiąc to jesienią zyskujemy pewność, że słońce nie uszkodzi listków, zaś częste deszcze skutecznie nawodnią glebę.

Wspomnieć należy, że sadzenie drzewek owocowych jesienią niesie za sobą jeszcze jedną zaletę. W szkółkach i sklepach ogrodniczych można zakupić wyższej jakości sadzonki – zdrowe, duże i silne (a przy tym tańsze niż w doniczkach), przez co lepiej przystosowują się do nowych warunków.

Warto sprawdzić czy dana odmiana potrzebuje zapylacza. Jest to odmiana kwitnąca w podobnym terminie, posadzona do kilku metrów obok. Nie wszystkie drzewa wymagają zapylacza, ale np. większość czereśni już wymaga, bez tego nie zaowocują.

Drzewka wrażliwe na zimę

Morele, brzoskwinie czy nektaryny również można sadzić jesienią. Najczęściej jednak wybiera się przy takich drzewach termin wiosenny. Sadząc jesienią gatunki wrażliwe, pamiętajmy o podstawowym zabezpieczeniu. Sadzonkę okrywa się wtedy agrowłókniną, tekturami lub specjalnymi kapturami ochronnymi. Nie jest to zabieg obowiązkowy, choć warto go wykonać, szczególnie jeżeli spóźnimy się z terminem, a pogoda już nie sprzyja(np. koniec listopada). W późniejszych latach większość drzewek nie wymaga już okrywania.

Jabłoń sadzimy jesienią?

Gdy już wiadomym pozostaje fakt, kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe, warto wyjaśnić jeszcze jedną wątpliwość. Które gatunki są do tego najbardziej polecane? W tym zakresie prym wiedzie jabłoń. To bowiem jedno z najmniej wymagających i zarazem wrażliwych na zimno drzewek, które dobrze znosi jesienne chłody. Wśród odmian szczególną popularnością cieszy się jabłoń Antonówka półtorafuntowa z odkrytym korzeniem o soczystym i lekko kwaskowatym miąższu czy Jabłoń Delikates z odkrytym korzeniem, która cieszy się popularnością w przetwórstwie , jak i bezpośredniej konsumpcji.

Grusza

Wśród odmian polecanych do sadzenia jesienią bardzo dobrze sprawdzi się grusza komiksówka z odkrytym korzeniem. Wykazuje się stosunkowo dobrą odpornością na mróz. Wydaje duże, żółte owoce o smacznym miąższu, które traktowane są głównie jako owoce deserowe. Prawdziwą królową w przydomowych ogrodach i sadach jest grusza Konferencja z odkrytym korzeniem, ponieważ należy do grona najlepszych i najsmaczniejszych odmian. Podobnie jak Komiksówka, jest dość wytrzymała na mróz, dzięki czemu posadzenie jej jesienią zapewni lepszy start wiosną i tym samym większe plony.

Śliwa

Jesienią warto posadzić także śliwy z odkrytym korzeniem. Wśród nich dużą popularnością cieszą się takie odmiany, jak: Herman czy President. Pierwsza doskonale sprawdza się w przetworach, choć równie dobrze smakuje także na surowo. Może być posadzona zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i sadzie przemysłowym. Druga z kolei spełni oczekiwania najwybredniejszych sadowników, jak i amatorów ogrodnictwa. Wszystko za sprawą dużych owoców (sięgających nawet 70 gram!) sprawnie odchodzących od pestki oraz wyjątkowych walorów smakowych.

Wiśnia

Do grupy drzewek owocowych, które najlepiej jest sadzić jesienią, należy wymienić wiśnię z odkrytym korzeniem. Jej odmian jest bardzo dużo, dzięki czemu każdy, uwzględniając swoje indywidualne preferencje smakowe, może dobrać taką, która najlepiej spełni jego oczekiwania. Wśród cieszących się największą popularnością można wymienić wiśnię Kelleris (idealną do jedzenia tuż po zerwaniu) czy Kerezer, którą doceniają sadownicy ze względu na małe wymagania glebowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium