Aronia - Uprawa, cięcie i właściwości owoców

Aronia - Uprawa, cięcie i właściwości owoców

Aronia Czarna (Aronia melanocarpa) pochodzi z wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. W USA mówi się na nią "chokeberry" inaczej cierpka jagoda. Gatunkowo pochodzi od jarzębiny. Polska jest jednym z największych eksporterów Aronii na świecie, najwięcej naszych owoców trafia min. do Niemiec. Mimo tego w uprawie amatorskiej jest rzadko stosowana. A szkoda, z pewnością jest to niedoceniony krzew. Uniwersalne zastosowanie na przetwory, wysoka zdrowotność owoców oraz łatwość w uprawie sprawiają, że jest to idealny krzew na działkę lub do przydomowego ogrodu.

 

Uprawa

Aronia Czarna nie zapada na choroby oraz jest mrozoodporna(aż -40'C), nie potrzebuje żadnych okryć na zimę oraz środków ochrony roślin. Znosi susze, nie wymaga podlewania. Rośnie w większości gleb: nawet w piaszczystych, kamienistych czy o wysokim poziomie wód gruntowych. Najlepsze podłoże jest jednak umiarkowanie wilgotne. Szybko zaczyna owocowanie, już w 2 roku od posadzenia. Może zostać posadzona w lekkim półcieniu, natomiast aronia nieporównanie o wiele lepiej owocuje na stanowisku słonecznym. Właściwie to nie jest nawet konieczne jej przycinanie. Aronia to krzew samopylny, nie wymaga innych odmian tego samego gatunku w pobliżu do zawiązania owoców. Może więc być uprawiana nawet przez amatorów. Natomiast stosując się do kilku wymienionych rad, z pewnością zaowocuje możliwie maksymalnie. W Polsce popularna jest odmiana np. 'Nero'.

 

Dlaczego warto wykonywać przycinanie aronii?

Cięcie dotyczy większości roślin. W ten sposób zwiększamy ilość wpływającego światła, co za tym idzie, owoce będą większe i lepiej wybarwione. Przedłużamy także żywotność starych sadzonek. Aronia poradzi sobie bez tego zabiegu, jest on jednak zalecany. Aronia jest jednym z najłatwiejszych krzewów do przycinania. Skracać można ją praktycznie dowolnie, na wysokość i szerokość, ponieważ dobrze owocuje zarówno na długich jak i krótkich gałęziach.

 

Cięcie początkowe

Młode krzewy aronii należy przyciąć wiosną, nawet po posadzeniu. Aronia sadzona jesienią z pierwszym cięciem musi poczekać do najbliższej wiosny. Gałązki skraca się wtedy o 1/2 wysokości. Pędy krzywe oraz leżące należy usunąć całkowicie. Wybiera się wtedy ok. 3 najsilniejsze pędy, a pozostałe wycina się całkowicie. Aronie które zostały zakupione w pojemnikach są już wcześniej przycięte.

 

Cięcie w przyszłości

W kolejnych latach aronia sama zbuduje swój naturalny pokrój, nie trzeba więc krzewu w żaden sposób formować. Dorosłe drzewo będzie jednak mocno zagęszczone. Aby prześwietlić krzew aroni usuwa się kilka najstarszych konarów, w ten sposób zostanie odmłodzona. Aronia owocuje na pędach 2-6 letnich, te najstarsze więc jedynie zagęszczają krzew. Aronie najlepiej przycinać wiosną lub po kwitnieniu, ale wówczas część owoców zostanie wycięta. Warto także wycinac pędy zbyt szeroko rozłożone lub podkładające się, np. o 1/3 lub nawet 1/2.

Podłoże

Aronia pod względem ziemi jest niewymagająca. Natomiast warto podlewać młode sadzonki aż do pełnego przyjęcia się. Gdy użyjemy żyznej, przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym pH z dodatkiem kompostownika ułatwimy start roślinie, nie jest to jednak konieczne.

 

Termin sadzenia

Aronie, podobnie jak wszystkie krzewy owocowe, sadzi się wiosną(marzec-kwiecień) lub jesienią(październik/listopad). Aronie z doniczek można wysadzać do gruntu także latem, ponieważ ich wegetacja trwa od początku u sprzedawcy.

 

Krzew

Dorasta do rozpiętości ok. 2,5x2,5m. Kwitnie w maju białymi kwiatami. Liście jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Dzięki temu jest to roślina sadzona także ze względu na wysokie walory ozdobne. Liście są ciemno-zielone i długie(5cm). Aronia nadaje się także do tworzenia żywopłotów.

 

Owoc

Owoce Aronii można zbierać od sierpnia aż do późnej jesieni. Nie gromadzą w sobie metali ciężkich, mogą więc być sadzone nawet przy ulicy. Smak jest cierpko-słodki, nie każdemu odpowiada. Nazwa się ją także jagodą dławiącą, oczywiście jest to żartobliwe powiedzenie, które rzeczywiście ma sens, ponieważ owoców aronii ze względu na silny aromat nie da się jeść garściami, jak w przypadku np. jagody leśnej. Cierpki smak można usunąć jednak poprzez przemrożenie owoców w zamrażalce, to wtedy najlepiej będzie wykonać z niej np. konfitury, dżemy, soki czy galaretki. Owoce można ususzyć i na zimę pić w postaci herbaty. Wychodzą z niej pyszne, delikatne wina o intensywnie ciemnej barwie. Sok z aroni najlepiej jest łączyć z sokiem jabłkowym lub malinowym, wychodzi wtedy pyszne połączenie. Dżemy z kolei można łączyć z truskawką, nada ona naturalnej słodkości, i nie będzie trzeba dodawać aż tak dużej ilości cukru do przetworu.

Owoce aronii długo utrzymują się na krzewie, mogą być zbierane nawet kiedy się pomarszczą, a dalej będą zdatne do spożycia. Najlepiej jest zbiór nawet opóźnić do pierwszych przymrozków, wtedy owoce będą jeszcze lepsze w smaku. Kiście najwygodniej jest odcinać nożykiem. Przechowywane na słomie w chłodnym pomieszczeniu, np. spiżarni, mogą leżeć nawet do grudnia.

 

Właściwości zdrowotne

Badania na temat aronii w Polsce były przeprowadzane w 3 uniwersytetach(Warszawa, Łódź, Wrocław). Stwierdzono że aronia: efektywnie leczy nadciśnienie. Obniża poziom cholesterolu i cukru. Dobrze wpływa na naczynia krwionośne, oznacza to lepsze zdrowie układu krążenia i serca. Pomaga zwalczać choroby oczu: jaskrę, zaćmę, oraz ogólnie polepsza wzrok(podobnie jak borówka amerykańska). Zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Leczy choroby związane ze stresem antyoksydancyjnym. Spowalnia procesy starzenia się skóry. Kwas chlorogenowy zawarty w aroniach zwalcza choroby płuc, co w dzisiejszych czasach jest ważne.

W aroniach znajdziemy wiele witamin takich jak: C, B2, B3, B9, E oraz bor, jod, mangan, wapń i żelazo oraz związki polifenolowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl