AGREST CZERWONY KAMIENIAR NA PNIU W DONICY
Opis
Agrest czerwony (Ribes grossularia) ‘Kamieniar’ na pniu to ukraińska, plenna odmiana wytwarzająca duże owoce. Ze względu na łatwość uprawy, a także walory dekoracyjne jest w szczególności polecana do przydomowych ogrodów i na rodzinne ogrody działkowe.
Charakterystyka agrestu ‘Kamieniar’
Agrest ‘Kamieniar’ na pniu osiąga ok. 100cm wysokości. Ma luźny, drzewkowaty pokrój. Liście są ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwitnie średnio wcześnie, zwykle na początku maja. To gatunek nektaro- i pyłkodajny, pożyteczny dla pszczół. ‘Kamieniar’ charakteryzuje się dużą odpornością na amerykańskiego mączniaka agrestu oraz opadzinę liści.
Owoce agrestu ‘Kamieniar’
Agrest czerwony ‘Kamieniar’ wytwarza owoce bardzo duże (nawet 4g). Skórka jest cienka, miąższ smaczny i aromatyczny, z drobnymi nasionami. Owoce mają barwę czerwoną, niekiedy z różowym lub fioletowym odcieniem. Odmiana jest średnio późna, zwykle owocuje od drugiej połowy lipca.
Uprawa agrestu czerwonego ‘Kamieniar’ na pniu
Uprawa agrestu czerwonego ‘Kamieniar’ w gruncie jest na tyle łatwa, że można polecić go nawet osobom początkującym. Uprawa w pojemnikach, np. na balkonie, wymaga większej systematyczności (częstsze podlewanie) i osłony przed mrozem. Ogólnie agrest ‘Kamieniar’ nie sprawia problemów w uprawie. Warto uprawiać go w miejscach słonecznych, wtedy obficiej owocuje, a owoce są lepiej wybarwione i słodsze. Toleruje słabsze gleby. Optymalny odczyn wynosi ok. 5,5-6,0. Agrest ‘Kamieniar’ na pniu sadzi się gęściej niż odmiany krzaczaste. Średnia rozstawa wynosi ok. 80-100cm. Jeszcze lepiej plonuje przy zapyleniu krzyżowym, dlatego warto posadzić w sąsiedztwie inną odmianę.