PORZECZKA CZARNA BEN LOMOND

Wysokość: ok. 30-40cm.
Wiek: jednoroczna.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie sadzonki na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 10,50 zł 10.50
Ocena: 0
Dostępność: Przedsprzedaż sadzonek sezonowych rozpoczynamy od 1 września 2024.

Opis

Porzeczka czarna ‘Ben Lomond’ jest odmianą wyhodowaną w Szkocji w 1984r. Powstała z odmian Janslunda x Magnus x Consort x Brodtrop. Nadaje się do zbioru maszynowego, dlatego często jest wybierana do uprawy towarowej. Można ją jednak z powodzeniem hodować także w ogrodach przydomowych.

 

Charakterystyka krzewu 

Krzew ma pokrój okrągły. Rośnie w umiarkowanym tempie. Młode pędy mają fioletowe zabarwienie. Im są starsze, tym są grubsze i ciemniejsze. Pędy pod wpływem owoców mogą lekko rozchylać się na boki. Porzeczka w polskich warunkach jest odporna na mróz.

 

Owoc 

Owoce odmiany Ben Lomond są duże, okrągłe i błyszczące. Ich zaletą jest brak osypywania. Doskonale nadają się na soki, dżemy i nalewki. Zawierają bardzo dużą ilość witaminy C i antyoksydantów. Krzew dojrzewa w połowie lipca. Jest to bardzo plenna odmiana. Nadaje się do zbioru mechanicznego.

 

Uprawa 

Krzew najlepiej posadzić na stanowisku słonecznym. Preferuje glebę o odczynie lekko kwaśnym, żyzną i spulchnioną. Warto wybierać dla niej stanowiska osłonięte od wiatru. Porzeczka ‘Ben Lomond’ jest wrażliwa na mączniaka i średnio wrażliwa na opadzinę liści oraz rdzę wejmutkowo-porzeczkową. W przyszłości porzeczki zaleca się przycinać, usuwając pędy pokładające, zbytnio zagęszczone oraz najstarsze, które już słabo owocują.

 

Zapylacze 

Porzeczka jest krzewem samopylnym.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium