SOSNA GÓRSKA KOSODRZEWINA PUMILIO W DONICY
Dostępność: Powiadom o dostępności
Sadzonki sosny – wprowadź naturalność do ogrodu!
Sosny (Pinus), niezależnie od gatunku wprowadzają do ogrodu lesistą dzikość i naturalność. Dzięki nim ogród jest „bliżej natury”. Drzewa i krzewy mają wszechstronne zastosowanie. Sadzonki sosny sadzi się przy ogrodzeniach, ścianach, w wydzielonych miejscach na trawniku (np. jako solitery), a nawet w rabatach kwietnych i skalniakach (niższe odmiany).
Charakterystyka – sosna: grupa jest zróżnicowana i obejmuje zarówno wysokie drzewa osiągające 30 m jak i niskie krzewy, zwykle nie przekraczające 2 m wysokości. Do ostatniej grupy należy m.in. sosna kosodrzewina. Cechą wspólną są długie i mało kłujące lub niekłujące igły, dłuższe niż u innych gatunków. Porastają pędy okółkowo. Właściwie pielęgnowana sosna ma gęsty pokrój. Niektóre gatunki wykorzystuje się jako choinki świąteczne.
Uprawa i pielęgnacja: sosny to rośliny światłolubne, w takich warunkach są najlepiej zagęszczone. Tolerują półcień. Mają małe wymagania glebowe, mogą rosnąć nawet w lekkich, piaszczystych podłożach. Są mrozoodporne i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Sosnę (podobnie jak wszystkie inne zimozielone drzewa i krzewy) zaleca się sporadycznie podlewać w miesiącach zimowych przeciw suszy fizjologicznej.
Przycinanie sosny: Sosny przycina się inaczej niż większość iglaków – wiosną skraca się jedynie bardzo młode przyrosty „świeczki”. W ten sposób ogranicza się wzrost i pobudza krzewienie. Zabieg jest szczególnie polecany u dużych drzew.
Nawożenie: Sosny raczej nie mają dużych wymagań pokarmowych. Można je zasilić raz na kilka lat nawozami wieloskładnikowymi. Od czasu do czasu zaleca się podlewać je gnojówką ze skrzypu. Zawiera krzemionkę, która poprawia odporność roślin.
Sadzonki sosny warto sadzić w każdym przydomowym ogrodzie czy na ROD. Różnorodność gatunkowa jest tak duża, że iglaki można dopasować rozmiarami i pokrojem do konkretnego zakątka. Są ozdobne przez cały rok i cieszą oczy także wtedy, gdy na zewnątrz dominuje szarość (bądź biel śniegu).