MALINOJEŻYNA BUCKINGHAM TAYBERRY W DONICY
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
MALINOJEŻYNA LOGANBERRY W DONICY
Dostępność: Powiadom o dostępności
MALINOJEŻYNA TAYBERRY MEDANA W DONICY
Dostępność: Powiadom o dostępności
MALINOJEŻYNA TAYBERRY W DONICY
Dostępność: Powiadom o dostępności
Malinojeżyna jest krzyżówką jeżyny krzewiastej z maliną właściwą. To jeden z najsmaczniejszych owoców, jakie można mieć u siebie w ogrodzie. Prawdziwy rarytas. Zawierają wiele witamin, przy czym są mało kaloryczne. Są podłużnego kształtu. Świetnie smakują na surowo, ale znalazły także zastosowanie kulinarne - można wykonywać z nich np. dżemy, soki, wina i kompoty.
Pielęgnacja malinojeżyn
Niestety, malinojeżyna przy tak dużych zaletach, ma też jedną, sporą wadę. Jest nią słaba mrozoodporność. Pędy co roku trzeba okrywać przed zimą grubą warstwą włókniny, najlepiej z słomą. Drugą opcją jest położenie pędów na ziemi i okrycie ich w ten sam sposób. Usypuje się także kopczyk z ziemi, który ochroni dodatkowo korzenie przed zimą, około 30cm nad bryłą korzeniową. Zabezpieczenia przed zimą wykonuje się kiedy zapowiadany jest stały mróz, aby roślina pierw zahartowała się.
Malinojeżynę najlepiej jest uprawiać na rozłożonych drutach i wbitych podporach, podobnie jak maliny czy jeżyny. Malinojeżyny przycina się po owocowaniu, wycinając pędy przy samej ziemi, na których były już owoce. W ten sposób pozbędziemy się starych pędów, które zabierają jedynie energie. Pędy jednoroczne przycina się do ok. 1,5m długości. Jeżeli mają duże rozgałęzienia, skraca się je do ok. 35cm. Za rok będą na nich owoce.
Malinojeżynę można prowadzić także w formie sznura pionowego, czyli kolumny. Jest to wygodna opcja w szczególności dla osób z niewielkim ogrodem. Wystarczy wbić bambus lub inną podporę i podwiązywać pędy. Sadzonki malinojeżyn w doniczkach mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, co ułatwia im start.
Stanowisko powinno być słoneczne, a ziemia o pH 6-6,5. Malinojeżyny są samopylne.