🎉Z okazji przedsprzedaży sadzonek kopanych oferujemy 10% rabatu na cały asortyment! Rabat obowiązuje do 15 października 2024r🌟

ROŚLINY OZDOBNE

  • promocja
GŁÓG JADALNY STRZEPOLISTNY GŁÓG JADALNY STRZEPOLISTNY
Cena: 36,39 zł 40,43 zł
  • promocja
  • promocja
  • promocja
  • promocja
  • promocja
  • promocja
  • promocja
  • promocja

Ogród składa się z wielu elementów, ale bez kozery można stwierdzić, że najważniejszą rolę pełnią rośliny. To dusza każdego zielonego zakątka decydująca o tym, jak jest postrzegany i gwarantująca, że tętni życiem. Zdecydowaną większość stanowią rośliny ozdobne, czasami zalicza się do nich również gatunki nadające się do spożycia (np. o jadalnych owocach, liściach, itp.).

Rośliny ozdobne – jakie uprawia się w ogrodzie?

Rośliny ozdobne można podzielić na kilka grup, z czego największe znaczenie zazwyczaj mają byliny. Są szeroko wykorzystywane na rabatach, skalniakach i na obwódki. Wysokie rośliny wieloletnie są sadzone przy ogrodzeniach. Przy wyborze często zwraca się uwagę na długość kwitnienia. Wsparciem dla nich są gatunki jednoroczne i dwuletnie.

Podobnie wykorzystywane są trawy ozdobne. Nadają ogrodowi naturalności i zwiewności. Dzięki nim poszczególne miejsca wyglądają na bardziej dzikie, jakby były tworzone ręką natury, a nie człowieka. Wszystkie trawy są ozdobne z liści, niektóre zaś tworzą efektowne kwiatostany, a później owocostany. Często stanowią dekorację w okresie jesiennym i zimowym.

Na kratownicach, łukach, ogrodzeniach, a także altanach czy trejażach warto uprawiać pnącza. Do najpopularniejszych gatunków zalicza się m.in. clematisy, wiciokrzewy i miliny.

Wysokie krzewy sadzi się przy ogrodzeniach, wydzielonych miejscach na trawniku, przy ścianach budynków, na szpalery i żywopłoty. Wprowadzają pożądany efekt piętrowości. Niższe gatunki dodatkowo można umieszczać na skalniakach czy w rabatach mieszanych. Rośliny ozdobne płożące często sadzi się na skarpach, aby zapobiec osuwaniu terenu. Przy okazji dane miejsce ładnie wygląda.

W ogrodzie nie może zabraknąć dostojnych drzew. Ich rozmiary czy rozłożystość korony można dopasować do wielkości ogrodu i specyfiki danego miejsca. Przykładowo nie powinno się sadzić wysokich drzew bezpośrednio przy domu. Jeśli nie chcemy zacieniać danego miejsca można wybrać odmiany o wąskiej, kolumnowej koronie. Drzewa to schronienie dla dzikiej fauny, zapewniają niezbędny cień dla człowieka, a w pewnym stopniu chronią przed wiatrem i kurzem. To rośliny ozdobne, które są przepiękne, a przy tym pożyteczne. Można wybierać wśród gatunków zrzucających liście, a także zimotrwałych. Dzięki tym drugim ogród jest kolorowy zimą, jednakże wymagają nieco innej opieki (np. sporadycznego podlewania w miesiącach zimowych).

Jak dobierać rośliny ozdobne do ogrodu?

Rośliny ozdobne warto kupować według pewnego klucza – określonych kryteriów wyboru. Nasz gust jest kluczowy (w końcu ogród jest dla nas i naszej rodziny) pomimo tego powinno się zwracać uwagę na...aspekty praktyczne. Rośliny ozdobne dopasowuje się do stanowiska sprawdzając, jakie warunki świetlne i glebowe charakteryzują dane miejsce. Trzeba pamiętać, że nawet najpiękniejszy gatunek może stracić swój urok, jeśli zostanie posadzony w warunkach skrajnie odbiegających od optymalnych.

W przypadku ogrodów stylizowanych, np. angielskich, naturalistycznych czy orientalnych warto sprawdzać czy dany gatunek jest odpowiedni. Przykładowo w ogrodach naturalistycznych stawia się na podstawowe gatunki, w dodatku pochodzenia rodzimego.

Rośliny ozdobne należy dobierać do danych zakątków w ogrodzie szukając informacji o ich docelowych rozmiarach. Nadmierne zagęszczenie nie jest pożądane – nie wygląda dobrze, rośliny mają słabszą kondycję, częściej chorują i są atakowane przez szkodniki. Trzeba sprawdzać optymalne odległości sadzenia.

Rośliny na rabatach i w innych kompozycjach komponuje się łącząc odpowiednie barwy (kwiatów). Warto zagłębić ten temat. Ogólnie najbardziej cenione są rośliny ozdobne kwitnące, o długim - kilkumiesięcznym okresie kwitnienia. Powinno się uzupełniać je roślinami o ozdobnych liściach i owocach, a także gatunkami dekoracyjnymi zimą.

W pobliżu domu, altany czy ławki często uprawia się rośliny ozdobne, które zniewalają swoim zapachem. Do takich zalicza się m.in. jaśminowiec wonny, lilak pospolity i hiacynt.

W ogrodzie warto uprawiać rośliny pożyteczne dla fauny. Przykładem jest szeroka grupa roślin ozdobnych miododajnych. Oprócz tego wprowadza się gatunki, które stanowią pokarm i schronienie dla ptaków czy wiewiórek. Dużą popularnością cieszy się „motyli krzew”, czyli budleja Dawida. Pomagajmy ogrodowym gościom i lokatorom!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium