🌳🎉Wielka wyprzedaż drzewek owocowych! Skorzystaj z ekskluzywnej zniżki -20% na wszystkie drzewka z odkrytym korzeniem🍒🍑🍏
Częste pytania

Jaki jest koszt przesyłki?

Koszt dostawy nie zależy od ilości zakupionych roślin. Wynosi on 21,50 zł przy płatności przelewem lub 27,50 zł przy płatności za pobraniem. Dla zamówień o wartości powyżej 299 zł, dostawa jest bezpłatna!.

 

Czym różnią się drzewa/krzewy doniczkowane od kopanych z gruntu?

Rośliny w doniczkach są starsze(od 0,5 do 1 roku), przez co teoretycznie powinny szybciej wydać owoce. Ich cena również jest większa, a w przypadku drzewek wybór odmian jest mniejszy. Przez wzgląd na uformowaną bryłę korzeniową i trwającą wegetacje rośliny z donicy mogą być sadzone do gruntu nawet latem. Obie formy docelowo wyrosną na taką samą sadzonkę. Sadzonki 2 letnie po wykopaniu transportujemy do chłodni, gdzie są przechowywane w profesjonalnych warunkach(m.in. niska temperatura, wilgotność powietrza itd.).

 

Jak pakujemy zamówienia?

Do pakowania drzewek kopanych z gruntu używamy pudełek o wysokości 150cm i 170cm, w zależności od wielkości sadzonki i zamówienia. Korzenie zabezpieczamy w wilgotnych trocinach lub wilgotnym torfie. Tak przygotowane korzenie owijamy w balot - specjalną folię. Gałązki ostrożnie układamy, a wierzchołki - przycinamy, w razie potrzeby, aby się zmieściły. Zadbaliśmy także o ekspresową dostawę, aby roślin niepotrzebnie nie stresować. Czas dostarczenia przesyłki licząc od chwili przekazania jej kurierowi wynosi w 90% niecałe 24h. Tak profesjonalnie przygotowana przesyłka może jednak wędrować nawet do 4 dni, np. za granicę. 

 

Kiedy sadzić drzewka i krzewy owocowe? Kiedy jest najlepsza pora?

Drzewa i krzewy owocowe sprzedawane są w dwóch wariantach: z odkrytymi korzeniami(2 letnie) lub w doniczkach(2,5 letnie). Drzewka kopane z gruntu sprzedawane są tylko w okresie, kiedy mogą zostać posadzone w sadzie lub ogrodzie i powinny trafić do gruntu jak najszybciej od zakupu. Najlepszym czasem jest późna jesień (listopad) lub wczesna wiosna (marzec – kwiecień). Drzewa i krzewy doniczkowane można sadzić także latem. Gatunki wrażliwe na mrozy (np. morele i brzoskwinie) najlepiej sadzić wiosną, by miały za sobą zimowanie w szkółce, a nie w nowym gruncie. Jest to jednak zalecenie, a nie konieczność.

 

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Zapraszamy do naszych poradników, w których szeroko te tematy zostały opisane: 

  • Sadzenie drzewek krok po kroku (link)

 

W dużym skrócie można napisać, że proces sadzenia drzew i krzewów wygląda następująco: 

  • Oglądamy system korzeniowy rośliny, pozbywamy się spróchniałych, zniszczonych, połamanych korzeni.
  • Wykopujemy dołek dla drzewa 30 cm głębokości na co najmniej 30 cm szerokości; dla krzewu może być płytszy, ale musi zmieścić korzenie. Oddzielamy ziemię żyzną od gliny nieurodzajnej.
  • Zwracamy uwagę na wymagania rośliny względem pH ziemi. Zazwyczaj glebę rodzimą mieszamy z torfem lub kompostem i wysypujemy na do dołka. Dla roślin lubiących kwaśną ziemię (np. borówka amerykańska) używamy dedykowanej mieszanki. Pod drzewka owocowe z gołym korzeniem formujemy kopczyk, na którym rozkładamy korzenie we wszystkie strony, a drzewka i krzewy doniczkowe po prostu wkładamy, uważając, by nie osadzić ich zbyt głęboko. To także czas na dodanie palika.
  • Obsypujemy rośliny żyzną ziemią, poruszając delikatnie roślina, by dotarła ona między wszystkie korzonki. Delikatnie dociskamy. Na górze posypujemy ziemią mniej żyzną i podlewamy.
  • Jeżeli sadzimy rośliny doniczkowane od wiosny do wczesnej jesieni, to zostawiamy roślinę w „misie”, by zatrzymywała się w niej woda. Jeżeli sadzimy późną jesienią, to usypujemy kopczyk, zabezpieczający korzenie. Wiosną kopczyk powinno się rozgarnąć. 
  • Miejsce szczepienia drzewek owocowych musi być nad powierzchnią ziemi około 15 cm.
  • Drzewka wymagają pierwszego przycięcia, wiosną, nawet bezpośrednio po posadzeniu. Dokonując sadzenia jesienią czekamy z tym zabiegiem do najbliższej wiosny. Skraca się wtedy pędy boczne o 1/3, a przewodnik 1/2. Jeżeli sadzonka nie posiada rozgałęzień to wtedy skracamy ją do 90cm. W kolejnych latach warto wykonywać cięcie formujące, prześwietlające i odmładzające.Gdzie w ogrodzie posadzić drzewa owocowe/krzewy owocowe?

Drzewa owocowe i krzewy owocowe lubią miejsca słoneczne lub półcieniste. Przed posadzeniem, warto zasięgnąć opinii o danym gatunku i o ekspozycji, jaką preferuje. Ilość słońca wpływa na jakość owoców, więc zawsze powinno ono docierać do rośliny. Nie należy sadzić drzewek i krzewów w zagłębieniach terenu, gdzie powstają zastoiska mrozowe, ani na terenach bardzo wietrznych, nieosłoniętych choćby żywopłotem czy murem. Większość roślin poradzi sobie w warunkach umiarkowanych, czyli z dobrą przepuszczalną ziemią, średnią wilgotnością, dostępem do słońca, osłonięciem od wietrznej strony. Są jednak drzewa bardziej wrażliwe – morele, brzoskwinie czy nektaryny, dla których warto wybrać miejsce wybitnie ciepłe i bezwietrzne, gdzie na pewno nie przemarzną.

 

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?

Odsyłamy do poradnika, w którym szczegółowo opisaliśmy, kiedy i jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę. (link)

Pokrótce napiszemy, że na zimę zabezpieczamy przede wszystkim młode drzewka owocowe, zarówno te dopiero co posadzone, jak i te z początku roku. Ochraniamy pień, usypując kopczyk z ziemi, osłaniający miejsce szczepienia. Dalej osłaniamy cały pień, zabezpieczając go przed podgryzaniem przez dzikie zwierzęta. Robimy to przy użyciu np. agrowłókniny, siatki lub papieru falistego. Pnie możemy także pobielić wapnem, by promienie słoneczne, które zimą także przecież są, nie pobudzały soków w drzewkach. Konieczne jest zabezpieczenie koron bardzo wrażliwych drzewek – brzoskwiń, moreli, nektaryn, wiśni czy czereśni. W tym celu stosuje się agrotkaninę lub kaptur ochronny. Prawidłowo wykonane zabezpieczenie chroni nowo posadzone drzewka nie tylko przed działaniem mrozu, zimowego słońca, ale też zwierząt i szkodników, które w tym czasie poszukują pożywienia. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium