BRZOSKWINIA HARNAŚ
Opis
Wśród drzewek owocowych dużych zainteresowaniem każdego roku cieszy się brzoskwinia Harnaś. Jest to gatunek łatwy w utrzymaniu, wymagający standardowych zabiegów, między innymi cięcia. Dobrze rośnie w wilgotnej, żyznej glebie. Znosi mrozy nawet do -23 stopni Celsjusza, dlatego sprawdza się w polskich warunkach.
Ten gatunek daje dość obfite owoce, które mają słodko-kwaśny, smaczny miąższ i nadają się zarówno do jedzenia bezpośrednio, jak i w przetworach. Dobrze sprawdzają się też jako składnik kompotów. Miąższ jest żółtawy. Brzoskwinie dobrze znoszą transport i przechowywanie. Z tego powodu gatunek ten nadaje się również do uprawy przemysłowej. Obfite plony na słonecznym stanowisku daje już w okolicach lipca.
Jako drzewo owocowe brzoskwinia Harnaś dorasta do około czterech metrów wysokości. Charakteryzuje się wzniosłą koroną, a z pojedynczego drzewka można oczekiwać stosunkowo obfitych plonów. Poprzez odpowiednie przycinanie można uzyskać roślinę o mniejszej wysokości, ale bogatszej koronie. Pochodzi z Kanady.
Charakterystyka drzewa
Silnie rosnące drzewo kreuje wzniosłą koronę. Na niej pojawiają się pędy, na których co roku możemy spodziewać się dużej ilości owoców. Dostępne są drzewka owocowe z gołymi korzeniami lub w doniczkach.
Owoc
Brzoskwinie są średniej wielkości lub duże. Mają ładny kulisty kształt. Skórka jest żółta, z dużym rumieńcem, omszona. W środku znajduje się żółty miąższ o smaku słodko-kwaśnym. Zbiory wykonuje się na koniec lipca lub początkiem sierpnia – w zależności jak ciepłe jest lato. Odmiany z żółtym miąższem lepiej znoszą transport, za do doceniają je sadownicy, handlujący owocami.
Uprawa
Brzoskwinia Harnaś dobrze znosi polskie chłody. Jako graniczną temperaturę podaje się -23 stopnie Celsjusza. Na choroby jest średni wrażliwa. Najlepsze miejsce to słoneczna, zaciszna ekspozycja. Lubi glebę żyzną, zakwaszoną, wilgotną.
Zapylacze
Harnaś to brzoskwinia samopylna.
Cięcie
Cięcie jest jednym z najważniejszych zabiegów wykonywanych u drzew i krzewów owocowych. Prawidłowo przeprowadzone znacznie zwiększa ilość i polepsza jakość owoców. Przez pierwsze trzy lata brzoskwinie należy przycinać każdej wiosny, zanim rozpocznie kwitnienie. Przed pierwszym cięciem należy wybrać jeden pionowy pęd który będzie przewodnikiem, konkurujące z nim przyrosty wycinamy a pozostałe przyginamy do położenia poziomego. Pędy boczne skracamy o 1/3 długości. W ten sposób drzewko zacznie wytwarzać rozgałęzienia. Jeżeli zależy nam aby nasze drzewo utrzymało się niskie, po roku lub dwóch możemy wyciąć przewodnik, dzięki czemu otworzymy koronę i ułatwimy dostęp światła do jej środka.
Elżbieta Nejman
Bardzo ładne sadzonki, grube drzewka, błyskawiczna realizacja zamówienia, polecam tą szkółkę