🌳🎉Wielka wyprzedaż drzewek owocowych! Skorzystaj z ekskluzywnej zniżki -20% na wszystkie drzewka z odkrytym korzeniem🍒🍑🍏

KRZEWY IGLASTE

Krzewy iglaste

Za co lubimy krzewy iglaste? Po pierwsze - są ozdobne przez cały rok, a dzięki nim ogród jest piękny i kolorowy zimą. Po drugie – nie rozrastają się tak jak drzewa i tym samym nadają się do każdego, nawet niewielkiego ogrodu. Łatwo znaleźć im miejsce w poszczególnych zakątkach. Po trzecie – w wielu przypadkach pełnią ważne funkcje praktyczne. Jakie mają „zadania specjalne”?

 

Jak wykorzystywać krzewy iglaste w ogrodzie?

Krzewy iglaste bardzo często są wykorzystywane na żywopłoty, które wyznaczają granice działki, dzielą ogród na części lub tworzą niskie obwódki. Najbardziej rozpowszechnione są żywotniki. W miejscach słonecznych i suchych lepszym rozwiązaniem jest żywopłot z jałowca, zaś w zacienionych dobrze sprawdza się cis pospolity. Jednocześnie z krzewów warto tworzyć szpalery - ściany chroniące przed silnymi wiatrami (zwłaszcza mroźnymi, wysuszającymi, wiejącymi zimą od wschodu). Niskie, płożące odmiany iglaków sprawdzają się nie tylko w ogrodach skalnych i przedogródkach. Przede wszystkim warto sadzić je na skarpach i nierównym terenie dla umocnienia oraz zapobiegania erozji gleby. Sadzonki krzewów iglastych z uformowaną bryłą korzeniową można sadzić od wiosny do jesieni. Odradza się jedynie późnojesienne sadzenie. Iglaki wcześniej kończą sezon wegetacyjny od roślin liściastych i potrzebują czasu, by właściwie przygotować się do nadejścia zimy. Co ciekawe – rośliny zimozielone powinno się podlewać także zimą. Zapobiega to suszy fizjologicznej. Dzieje się tak, gdyż tracą wodę przez zielone części (transpiracja), a nie mogą pobrać ubytków z zamarzniętej gleby. Częściej dotyczy to młodych krzewów, objawem suszy jest wiosenne brązowienie igieł bądź łusek. Właściwie pielęgnowane krzewy iglaste nie sprawiają problemu i są piękną dekoracją każdego ogrodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium