ROKITNIKI SADZONKI / KRZEWY OWOCOWE

Rokitnik w Rosji nazywany jest "złotem Syberii". Owocuje małymi, okrągłymi, pomarszczonymi i pomarańczowymi owocami. Owoce rokitnika są bardzo cenne ponieważ zawierają wiele witamin, mikroelementów i witaminy C, stąd świetnie zwalczają przeziębienie. W lecznictwie wykorzystuje się także korę, liście i pestki. Można je jeść na surowo, ale lepiej smakują w różnych przetworach - dżemach, nalewkach, przecierach, konfiturach i sokach. Przed wykonaniem przetworu owoce należy uprzednio przemrozić w zamrażalce, nabiorą wtedy łagodności w smaku. Sam zbiór jest bardzo obfity, a owoce rosną wzdłuż całych gałęzi. Zbioru najlepiej jest dokonywać po pierwszych przymrozkach, ponieważ wtedy twardnieją. Zbiór przed przymrozkiem jest utrudniony, ponieważ owoce są dość miękkie i niektóre mogą rozlatywać się w rękach.

Sadzonki Rokitnika dzielimy na odmiany męskie, żeńskie i samopylne. Te ostatnie oferowane w naszym sklepie nie wymagają różnych odmian rosnących obok siebie.

Rokitnik to niewielki krzew lub drzewo(dorasta do 2-4m) wysokości. Nie są straszne mu są srogie zimy, zanieczyszczone powietrze, susza(starsze sadzonki) czy zasolenie gleby. Zaleca się natomiast żyzną glebę, bez zastoin mrozowych i słoneczne stanowisko. Można z niego wykonać żywopłot, ale nie należy go wtedy przycinać w sposób żywopłotu, bo nie wyda owoców. Nie lubi zbyt częstego oraz silnego cięcia. Cięcie warto ograniczyć do zbyt rozrośniętego krzewu. Owocuje na pędach 2 letnich i starszych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium