Żurawina to krzew owocowy, który sadzony jest głównie z myślą o suszeniu, kandyzowaniu lub przetwarzaniu na marmolady i musy. Owoce jedzone na surowo są dość kwaśne, ale także mają swoich zwolenników. Żurawina w doniczkach jest krzewem przygotowanym do sadzenia w każdym czasie, dogodnym dla ogrodnika. Uprawa w pojemnikach ma na celu rozwiniecie systemu korzeniowego, na tyle, by łatwo zaadaptował się on potem w nowej ziemi. To także gwarancja, że roślina, którą kupujemy, była hodowana w szkółce w odpowiedniej glebie, w której tak pięknie wyrosła. 

 

Żurawina surowa jadalna

Dostępna żurawina w donicach pochodzi z naszych zadbanych upraw. Są to krzewy owocowe różnych odmian, w tym tych bardzo lubianych – Pilgrim, Howes czy Stevens. Warto sprawdzić wielkość owoców interesującej nas odmiany, bo choć wszystkie są wielkoowocowe, to niektóre odmiany obradzają w naprawdę duże kuleczki, co zdecydowanie ułatwia zbiory. Dorodny krzew będzie dumą ogrodu. 

Żurawina w domowych warunkach może być wykorzystywana do przygotowywania smacznych kompotów lub suszona. Jej towarzystwo lubią mięso, sery i warzywa korzeniowe. Spożywanie jej korzystnie wpływa na drogi moczowe, pomaga w walce z infekcjami i w przeziębieniu. Dobrze wpływa na pracę wątroby i trzustki. Jest też wspaniałym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy C. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium