Sadzonki trzcinnika ostrokwiatowego – zwiewność i elegancja w każdym centymetrze
Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) jest wykorzystywany w ogrodach i na ROD. Świetnie wpasowuje się w różnorodne style. Architekci krajobrazu chętnie korzystają w niej w projektach ogrodów nowoczesnych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Charakterystyka – trzcinnik ostrokwiatowy: To średnio wysokie i wysokie trawy ozdobne. Kępy równowąskich osiągają 30-100 cm, a pędy kwiatostanowe 120-180 cm wysokości. Wcześnie „budzą się do życia”, już w marcu. Kwitną od czerwca. Kwiatostany mają elegancki, wąski, strzelisty pokrój.
Uprawa i pielęgnacja: Trzcinniki ostrokwiatowe lubią stanowiska słoneczne do lekko zacienionych. Tolerują przeciętne gleby, byle były umiarkowanie wilgotne. Odradza się uprawę w podłożu suchym. W czasie susz trawę ozdobną zaleca się podlewać. Sadzonki trzcinnika sadzi się w taki sposób, aby pomiędzy były puste przestrzenie pomiędzy nimi, wtedy wyglądają najefektowniej.
Przycinanie trzcinnika ostrokwiatowego: Cięcie tego gatunku trawy ozdobnej sprowadza się usuwania suchych fragmentów w okresie przedwiośnia. Należy to zrobić bardzo wcześnie, zanim roślina wytworzy nowe liście.
Nawożenie: Warto dokarmiać nawozami zawierającymi dużo potasu, np. raz w roku. Rośliny uprawiane w pojemnikach często nawozi się humusami. Sadzonki trzcinnika ostrokwiatowego są eleganckie, świetnie prezentują się w szpalerach.
Można tworzyć z nich kompozycje na wzór ogrodów preriowych. Pasują do ogrodów nowoczesnych i nawet restrykcyjnych ogrodów minimalistycznych, gdzie zieleń odgrywa drugorzędną rolę, a bardziej liczy się architektura.