KOSMATKI

Sadzonki kosmatki – efektowna trawa ozdobna do dekoracji rabat i innych miejsc w ogrodzie

Kosmatki (Luzula) to piękne, raczej niskie trawy ozdobne wykorzystywane m.in. w rabatach kwietnych. Nadają się na obwódki, np. sadzone wzdłuż trawników czy nawierzchni. Czasem dekorują brzegi oczek wodnych. Wprowadzając kojącą zieleń w danych zakątkach ogrodowych.


Charakterystyka – kosmatka: to trawy ozdobne, w zależności od gatunku osiągające 10- 100 cm wysokości. Do najniższych roślin zalicza się kosmatka owłosiona, zaś do najwyższych kosmatka olbrzymia. Tworzą gęste kępy, równowąskich liści. Są częściowo zimozielone lub zimozielone. Niektóre gatunki mają ozdobne kwiatostany.
Uprawa i pielęgnacja: kosmatki lubią miejsca osłonięte, częściowo zacienione. Radzą
sobie nawet w dużym zacienieniu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. W czasie susz zaleca się je podlewać. Dobrze reagują na ściółkowanie. Kosmatka jest łatwa w uprawie i prawie bezobsługowa.
Przycinanie kosmatki: zabieg sprowadza się od usuwania suchych, przemarzniętych i uszkodzonych liści. Nawożenie: w roku poprzedzającym sadzenie kosmatki podłoże warto wymieszać z obornikiem (2-3 kg/m2) dla użyźnienia. Nie zaszkodzi także zastosować kompost (w dowolnej ilości). Sporadycznie (np. jedna dawka w roku) stosuje się nawozy wieloskładnikowe.

 


 

 

Sadzonki kosmatki sprawdzają się w wielu miejscach w ogrodzie, służą m.in. „do zadań specjalnych”. Można obsadzać nimi bardziej zacienione miejsca, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć. Wprowadzają dzikość i lekkość do kompozycji roślinnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium