Nie ma przesady w stwierdzeniu, że w każdym ogrodzie da się znaleźć miejsce na krzewy owocowe. Nie zajmują wiele miejsca, a dają smaczny, zdrowy plon. Są spożywane jako owoce deserowe, dodaje się je do deserów, koktajli, ciast. Służą także do produkcji przetworów i alkoholi. Najpraktyczniejsze, ze względu na zabiegi pielęgnacyjne czy ochronne, jest wydzielenie obszaru na założenie przydomowego sadu. Jednakże krzewy owocowe równie dobrze można wprowadzać do ogrodowych zakątków o charakterze ozdobnym, np. wykorzystując na żywopłoty, dekorując ogrodową architekturę lub wzbogacając wrzosowisko (gatunki kwasolubne).
Co warto wiedzieć o uprawie sadzonek krzewów owocowych?
Przed zakupem krzewów owocowych powinno się sprawdzać ich najważniejsze wymagania (stanowisko, typ gleby, mrozoodporność), a także docelowe rozmiary. Dzięki temu można zoptymalizować warunki uprawy, np. dobrać optymalne stanowisko i odpowiednio przygotować podłoże. Warto pamiętać, że krzewy owocowe będą rosły w danym miejscu przez wiele lat. Dlatego należy zapewnić im dobry „start”, a później regularnie wykonywać działania, które ograniczą ryzyko spadku jakości gleby.
Pożytecznym zabiegiem, w zasadzie niezależnie od typu gleby, jest nawożenie obornikiem (2-4kg/m2), najlepiej w roku poprzedzającym sadzenie krzewów owocowych. Zbyt ciężkie podłoża można dodatkowo rozluźnić przez przekopywanie z piaskiem. Przydatna jest uprawa nawozów zielonych i roślin fitosanitarnych; najpierw przed sadzeniem krzewów, a później w międzyrzędziach. Szczególnie cenna jest gryka, która pomaga pozbyć się pędraków, aksamitka zwalczająca chorobotwórcze nicienie (częsty problem truskawek) oraz rośliny motylkowe, które mają zdolność wiązania azotu atmosferycznego.
Później - już w trakcie uprawy, krzewy owocowe wspiera się nawozami mineralnymi. Istotne jest podlewanie w czasie susz (niedobór ogranicza owocowanie), a także stały monitoring, tj. sprawdzanie czy krzewy owocowe nie zostały porażone patogenami lub zaatakowane przez szkodniki. Resztki po zbiorach i cięciu należy usuwać, to potencjalne źródła chorób.
Zawsze należy pilnować prawidłowych odległości sadzenia. Zbytnie zagęszczenie nie jest wskazane – nie poprawia plonowania, wręcz przeciwnie. Krzewy owocowe, przynajmniej większość, wymagają całorocznego cięcia.
Jakie krzewy owocowe warto uprawiać w ogrodzie?
Wybór krzewów owocowych zależy od preferencji smakowych, warunków uprawy, a także dostępnej przestrzeni. Z reguły sprawdza się powiedzenie: „im więcej, tym lepiej”. Bioróżnorodność gatunkowa i odmianowa jest wskazana, gdyż można wtedy cieszyć się różnorodnymi owocami przez cały sezon. Najwcześniej pojawiają się owoce jagody kamczackiej. Wybierając sadzonki krzewów owocowych o różnym terminie owocowania zbiera się plon aż do jesieni.
Krzewy owocowe najlepiej uprawiać w grupach, dzięki temu owoców jest więcej, a ponadto niektóre gatunki wymagają odmian zapylających, aby lepiej plonować. Przykładem jest borówka amerykańska.
Do najpopularniejszych krzewów owocowych zalicza się maliny, truskawki, agrest i porzeczki. Śmiało można stwierdzić, że jest to podstawa na każdej działce. W przypadku posiadania altany, trejażu czy konstrukcji z kratownic warto pokusić się o uprawę winorośli i aktinidii (kiwi). W ogrodzie warto posadzić leszczyny, gdyż ich owoce długo przechowują się i można korzystać z nich jeszcze zimą czy na przedwiośniu. Jako zamiennik dla cytryny często wykorzystuje się owoce pigwowca. Dobrym dodatkiem do mięs i serów jest żurawina. Krzewy owocowe chętnie wykorzystywane do domowej produkcji alkoholi to dereń jadalny, aronia, winorośl, porzeczka czarna i bez czarny.
Kryteria wyboru są różne, z pewnością każdy w naszym sklepie znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Sadzonki krzewów owocowych są odpowiednio zabezpieczone dla transportu.