🌳🎉Wielka wyprzedaż drzewek owocowych! Skorzystaj z ekskluzywnej zniżki -20% na wszystkie drzewka z odkrytym korzeniem🍒🍑🍏

ROŚLINY OWOCOWE

  • promocja
CZEREŚNIA KAMIONKA CZEREŚNIA KAMIONKA
Cena: 18,72 zł 23,40 zł
  • promocja
  • promocja
  • promocja
CZEREŚNIA KRUPNOPŁODNAJA CZEREŚNIA KRUPNOPŁODNAJA
Cena: 18,72 zł 23,40 zł
  • promocja
GRUSZA JÓZEFINKA GRUSZA JÓZEFINKA
Cena: 16,40 zł 20,50 zł
  • promocja
JABŁOŃ JONAGOLD JABŁOŃ JONAGOLD
Cena: 15,92 zł 19,90 zł
  • promocja

Rośliny owocowe

Rośliny owocowe są uprawiane niemal w każdym ogrodzie, gdyż dostarczają smacznego planu i chociaż w pewnym stopniu pozwalają uniezależnić się od zakupów na targu czy w sklepie. Wykorzystuje się je jako owoce deserowe, dodaje do ciast i deserów lub przeznacza na przetwory. Wiele gatunków (odmiany karłowe) można uprawiać nawet na balkonie. Większa liczba sadzonek roślin owocowych przydaje się w przypadku zakładania sadu na cele komercyjne.

Jakie rośliny owocowe uprawiać w przydomowym ogrodzie czy na ROD?

Wybór roślin owocowych (krzewy owocowe, drzewa owocowe, krzewinki) to sprawa indywidualna. Zależy od preferencji smakowych rodziny, ale także przestrzeni dostępnej na działce. Trzeba przy tym założyć, że zdecydowaną większość gatunków uprawia się w miejscach dobrze nasłonecznionych (dobry plon, lepiej wybarwione i słodsze owoce, mniejsze zagrożenie chorobami grzybowymi).

Do najbardziej lubianych gatunków zaliczają się „polskie” owoce, czyli jabłonie i grusze. Wybór odmian różniących się wyglądem i smakiem owoców jest bardzo duży, zwłaszcza w pierwszym przypadku. Warto pamiętać, że na działce z gruszami nie wolno sadzić jałowców sabińskich (zagrożenie rdzą). Polacy bardzo lubią drzewa i krzewy pestkowe, czyli śliwy, wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie i nektaryny.

W ogrodzie nie powinno zabraknąć aromatycznych malin i truskawek. Amatorzy bardziej kwaśnych owoców chętnie uprawiają jeżyny, porzeczkę czerwoną i porzeczkę białą. W ostatnich latach znacznie wzrosło znaczenie jagody kamczackiej oraz świdośliwy. Rośliny owocowe mniej rozpowszechnione, ale warte uwagi to owoce goi i malinojeżyny.

Amatorzy trunków własnej produkcji stawiają na winorośle, dereń jadalny (dereniówka to królowa nalewek!), pigwowce, aronie i rokitnik. Co jeszcze warto uprawiać? Co kto lubi...

Jak aranżować rośliny owocowe na działce?

Rośliny owocowe zazwyczaj pełnią funkcję praktyczną, uprawia się je dla jadalnego plonu, a więc walory dekoracyjne mają znaczenie drugorzędne. Oczywiście nie można odmówić uroku kwitnącym jabłoniom czy śliwom (w dodatku stanowią pożytek dla pszczół). Jednakże niektóre gatunki są dekoracyjne przez większość roku, a w dodatku mogą służyć do „zadań specjalnych”.

Przykładem jest rokitnik zwyczajny, który można uprawiać w formie luźnej na gęsty, nieprzebyty żywopłot lub w eleganckim szpalerze w formie „drzewek”. Roślina świetnie radzi sobie na lekkich, piaszczystych glebach i stanowiskach wybitnie słonecznych.

Cenione rośliny owocowe na żywopłoty są także świdośliwy i leszczyny, z kolei na niskie żywopłoty, dzielące poszczególne zakątki ogrodu wykorzystuje się pigwowce. Orzech włoski jest natomiast sadzony jako soliter.

Na altanach, trejażach i tunelach uprawia się winorośle. Borówkę amerykańską, a także żurawinę można wykorzystać do dekoracji wrzosowiska. Poziomki nadają się do sadzenia na bardziej zacienionych rabatach mieszanych.

Rośliny owocowe – jak je uprawiać?

Rośliny owocowe uprawia się po to, by dostarczały jak najwięcej dorodnych i zdrowych owoców. Dlatego poświęca się im więcej uwagi niż roślinom ozdobnym, w szczególności dotyczy to przygotowania podłoża. Z reguły należy użyźnić je i wyregulować pH (jeśli skrajnie odbiega od wymagań poszczególnych gatunków). Do uprawy wybiera się stanowiska słoneczne. Wiele roślin owocowych należy sadzić w grupach (np. 2-3 odmiany), gdyż wymagają zapylaczy. Dzięki sąsiedztwu odmian zapylających lepiej plonują. Sadzonki roślin owocowych powinno się sadzić w optymalnej rozstawie (można sprawdzić w internecie). Zbyt gęste sadzenie to częsty błąd właścicieli działek. Rezultatem jest słabszy plon, a także zwiększone zagrożenie chorobami grzybowymi. Cyklicznie należy walczyć z chorobami i szkodnikami. Niektóre zabiegi wykonuje się profilaktycznie, np. na kędzierzawość liści brzoskwini. Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie, które u większości roślin owocowych wykonuje się zimą. W czasie susz drzewa i krzewy powinno się podlewać. Niedobór wody negatywnie wpływa na ilość i wielkość owoców. Dokładny sposób uprawy zależy od preferencji gatunku rośliny owocowej, odmiany, a czasem nawet sposobu prowadzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium