DRZEWA OWOCOWE

Drzewka owocowe na własnej działce dają smaczny i zdrowy plon, w końcu wiemy, co jemy. Dzięki nim późna wiosna czy lato są jeszcze przyjemniejsze. Zazwyczaj nie osiągają dużych rozmiarów, dlatego nadają się do każdego, nawet małego ogrodu. Wiele gatunków zachwyca urodą w czasie kwitnienia. Są jednocześnie cennym pożytkiem dla zapylaczy. Dają odrobinę cienia, np. posadzone na wydzielonym miejscu na trawniku. Wybór gatunków to już kwestia indywidualna, zależna od gustu, smaku, a także dostępnej przestrzeni w ogrodzie. Za najpopularniejsze drzewka owocowe uznaje się jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i czereśnie. Oczywiście warto uprawiać także pozostałe gatunki dostępne w ofercie naszej szkółki.

O czym pamiętać sadząc drzewka owocowe w ogrodzie?

Sadzonki drzew owocowych należy sadzić w miejscach słonecznych i ciepłych. To pozytywnie wpływa na plonowanie (większe, smaczniejsze i atrakcyjniej wybarwione owoce), a także zdrowotność (mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych). Uprawa na stanowiskach mocno zacienionych zwyczajnie nie ma sensu.

Przy zakupie drzewek owocowych warto sprawdzić, czy są samopylne lub obcopylne. Te drugie potrzebują pyłku innej odmiany (zapylacza), aby dorodnie owocować. Dlatego w takim przypadku uprawia się w sąsiedztwie kilka drzewek (najlepiej 2-3 odmiany). Wybiera się rośliny o podobnym terminie kwitnienia. Drzewka owocowe samopylne z powodzeniem można sadzić pojedynczo (chociaż obecność zapylacza ma na nie pozytywny wpływ). Do tej grupy zalicza się m.in. morele, brzoskwinie, orzech włoski i większość odmian wiśni. Samopylność czy obcopylność zależy więc nie tylko od gatunku, lecz również od odmiany.

Sadzonki drzewek owocowych należy sadzić w optymalnej rozstawie. Odległości sadzenia można sprawdzić m.in. w internecie. Uśredniając duże drzewa owocowe sadzi się co ok. 4 m, średnie co 3 m, zaś najniższe co 2 m. Unika się bliskiego sąsiedztwa wysokich drzew ozdobnych, które mogą spowodować nadmierne zacienienie.

Optymalnym terminem sadzenia roślin owocowych jest jesień, a także wiosna - u gatunków bardziej wrażliwych na mróz (np. brzoskwini).

Jak wykorzystać drzewka owocowe do dekoracji ogrodu?

Większość drzewek owocowych można traktować jako wczesnowiosenną dekorację ogrodu. Tworzą malownicze widoki i zachwycają kaskadami białych bądź różowych kwiatów. Warto sadzić je w grupie na trawniku lub przy ogrodzeniu. Nadają ogrodowi naturalności.

Monumentalnym drzewem, które z powodzeniem można uznać za gatunek ozdobny jest orzech włoski. Jest długowieczny, rozłożysty, świetnie nadaje się na soliter. Wytwarza atrakcyjne, nieparzystopierzaste liście. Jednocześnie wydziela substancje, które mogą hamować wzrost innych roślin (allelopatia). Dlatego raczej jest sadzony pojedynczo, samotnie, a podłoże w obrębie korony zaleca się ściółkować (sprawdza się to lepiej niż siew trawy czy uprawa roślin okrywowych).

Przy obiektach małej architektury, ścianach budynków, a także na balkonie bardzo dobrze prezentują się drzewka owocowe kolumnowe. Mają wąski pokrój, czym od razu zwracają na siebie uwagę. Atrakcyjne są także drzewka owocowe duo, które posiadają dwie, wąskie korony. Na balkonach i tarasach uprawia się dodatkowo mini-drzewa owocowe, które osiągają niewielkie rozmiary (często 1-1,5 m), a przy tym dobrze rosną w pojemnikach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium