MIGDAŁOWCE

Chyba każdy zna charakterystyczne owoce migdałowca, których pestki chętnie spożywamy. Nie każdy jednak wie, jak przepięknie kwitnie już bardzo wczesną wiosną. Sadząc więc w swoich ogrodach migdałowca, można sobie zapewnić przepiękny widok i zapach wiosną oraz smaczne migdały jesienią.

Kwiaty pojawiają się na migdałowcu w doniczkach najwcześniej. Jego przepiękne jasnoróżowe, czasami nawet biało-różowe kwiatki pokrywają bezlistne jeszcze gałązki, co jest niezwykle urokliwą ozdobą każdego ogrodu. W pełnym rozkwicie potrafią osiągnąć rozmiar nawet do 5 cm.

Listki pojawiają się jesienią i są na krzewie aż do wczesnej zimy. Są drobne i lekko postrzępione na krawędziach, pokryte lekkim meszkiem od spodu. Owoce migdałowca pojawiają się zaś w okolicach września, jednak wytrzymują na krzewach aż do zimy. Owoce te są owalne i lekko spłaszczone, pokryte meszkiem. Otacza je twarda zielona skorupa, która chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. Po wyłuskaniu otrzymujemy charakterystyczne pestki, które nazywane są migdałami.

Uprawa migdałowca w doniczkach

Jeśli kupisz migdałowca, możesz przesadzić go do gruntu lub też do większej donicy. Należy pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach. Większość gatunków i odmian migdałowca potrzebuje dużo słońca i osłonięcia przed silnymi wiatrami. Bardzo dobrą informacją jest jednak to, że drzewo jest mrozoodporne. Kwiaty natomiast, mogą przemarzać, podobnie jest w przypadku moreli. Oba gatunki w większości lat owocują. W niektórych latach zdarzają się jednak silne przymrozki, które mogą spowodować utratę plonu w części lub całości. Dlatego, aby zapewnić ciągłość owocowania, zaleca się okrywać drzewa na noc podczas spodziewanego przymrozku.

Migdałowiec który oferujemy rośnie jako niewielkie drzewko(ok. 3-4m). Gleba, w której zasadzisz migdałowca, powinna być raczej żyzna, o umiarkowanej wilgotności.

Migdałowca najlepiej zasadzić obok innej odmiany lub w okolicach np. brzoskwini czy innego pokrewnego drzewa, dzięki czemu dojdzie do wzajemnego zapylenia i migdałowiec jeszcze wspanialej zakwitnie oraz obrodzi owocami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium