Sadzonki wydmuchrzycy – trawa ozdobna o ekstremalnie niskich wymaganiach glebowych
W ogrodach uprawia się jeden konkretny gatunek – wydmuchrzycę piaskową (Leymus arenarius). To roślina do zadań specjalnych. W miejscach naturalnych jest wykorzystywana do umacniania wydm, w ogrodzie m.in. chroni skarpy, dekoruje ogrody skalne i przedogródki.
Charakterystyka – wydmuchrzyca: trawa ozdobna osiąga wysokość 40-60 cm. Wyróżnia się niebiesko-szaro-srebrzystymi liśćmi, z zielonkawym odcieniem i woskowym nalotem. Liście są dość sztywne, mieczowate. Kwitnie od czerwca. Tworzy kłosowate kwiatostany, początkowo niebieskawe, z czasem przebarwiające się na beżowo.
Uprawa i pielęgnacja: wydmuchrzyca piaskowa jest prawie bezobsługowa. Dobrze rośnie przy silnym nasłonecznieniu (cienia należy unikać) i w suchych, lekkich glebach. Jest odporna na suszę i mróz. Nie lubi nadmiernie żyznych podłoży, wtedy jest gorzej wybarwiona.
Przycinanie wydmuchrzycy: sprawdza się do usuwania suchych fragmentów.
Nawożenie: nie jest potrzebne, wręcz można nim zaszkodzić.
Wydmuchrzyca piaskowa na pierwszy rzut oka wydaje się mało oczywistą dekoracją ogrodu, gdyż na rynku można nabyć bardziej znane gatunki. Jednakże ma niewątpliwe zalety – urośnie tam, gdzie inne rośliny, w tym trawy ozdobne sprawiają problemy. Dekoruje miejsca „trudne”. Walorów dekoracyjnych też nie można jej odmówić, w szczególności dotyczy to wybarwienia liści i strzelistego pokroju kęp.