BRZOSKWINIA INKA
Opis
Inka to brzoskwinia będąca bardzo wdzięczną odmianą do przydomowego sadu lub profesjonalnego ogrodu. Drzewo łatwo daje się formować, a owoce są duże i bardzo smaczne. Jest to odmiana Polskiego pochodzenia.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe rośnie silnie i tworzy kulistą koronę. Finalnie drzewo dorasta do ok. 3,5-4,5m wysokości. Możne plonować bardzo obficie w każdym roku, o ile zadbamy o zawiązki. Pierwsze owoce pojawiają się zazwyczaj w trzecim roku uprawy. Kwitnie w kwietniu dużymi, różowymi kwiatami. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami przeznaczone są do sadzenia w gruncie wiosną lub jesienią.
Owoc
Brzoskwinie są duże i kuliste. Na zewnątrz żółto-pomarańczowa skórka z czerwonym rumieńcem i meszkiem. Pod nią żółty miąższ, który w smaku jest słodko-kwaśny, bardzo aromatyczny. Pestka odchodzi bez trudu. Owoce świetnie smakują jedzone na surowo, ale mają też walory przetwórcze – to dobra odmiana na dżemy czy kompoty. Zbiory rozpoczynają się pod koniec sierpnia.
Uprawa
Brzoskwinia Inka to sadzonka smacznej odmiany, która wyda tym słodsze owoce, im bardziej słoneczne będzie mieć stanowisko. Warto więc zadbać o dobre miejsce w sadzie. Na choroby jest średnio podatna. Zimę znosi dobrze, jednak młode sadzonki warto zabezpieczyć przez pierwszy rok. Uwagę warto zwracać na pąki, gdyż mogą je niszczyć przymrozki. Ziemia powinna być żyzna, próchniczo-gliniasta, umiarkowanie wilgotna. Cięcie brzoskwini przeprowadzamy wiosną. Skracamy przewodnik około 40 cm nad najwyższą gałęzią oraz zostawiamy około 2/3 pędów. Słabe, chore, złamane – wycinamy całkiem. Starsze drzewo wymaga usuwania pędów rosnących do środka korony i zbytnich rozkrzewień. W lipcu dodatkowo wycina się pędy, na których nie ma zawiązków – służy to skupieniu uwagi drzewka na plonach, a nie na rozrastaniu się.
Zapylacze
Brzoskwinia Inka jest samopylna.