BRZOSKWINIA PŁASKOOWOCOWA SATURN

Podkładka: Siewka mandżurska.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
 
 
Cena: 26,40 zł 26.40
Ocena: 4.823
Dostępność: Przedsprzedaż sadzonek sezonowych rozpoczynamy od 1 września 2024.

Opis

 

Saturn to brzoskwinia płaskoowocowa, którą spotykamy także pod nazwami – Ufo, Paraguayo, Ciasteczkowa. Z tej sadzonki wyrośnie duże drzewo, obradzające w wygodne do jedzenia owoce, pełne smaku i aromatu. Pochodzi z USA.

 

Charakterystyka drzewa

Drzewko owocowe rośnie intensywnie i tworzy rozłożystą koronę, którą łatwo formować. Dorosła brzoskwinia owocuje obficie co roku. Pierwsze skromne plony zazwyczaj pojawiają się w drugim roku uprawy. W każdym kolejnym są coraz większe. Finalnie drzewo dorasta do ok. 3,5-4,5m wysokości. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami dostępne są w sprzedaży dwa razy w roku – wiosna i jesienią. Po zakupie powinny od razu trafić do ziemi.

 

Owoc

Płaskie brzoskwinie są duże, jak na ten kształt owocu. Osiągają między 6 a 8 centymetrów średnicy. Na zewnątrz kremowa skórka z rumieńcem i bardzo delikatnym meszkiem. Pod nią jasny, białawy miąższ i mała pesteczka. W smaku są wyraźnie aromatyczne – idealne do jedzenia i dodawania do deserów lub owsianek. Można je także przetwarzać na dżemy. Dojrzałość zbiorczą osiągają w pierwszej połowie sierpnia. Nadzwyczaj słodka i plenna odmiana.

 

Uprawa

Brzoskwinia płaskoowocowa Saturn jest sadzonką, którą warto wybrać np. na działkę. Jest dobrze odporna na mrozy, przy założeniu wykonania podstawowego zabezpieczenia na pierwszą zimę. Także nie jest wrażliwa na choroby, jedynie warto uważać na kędzierzawość liści, jak przy każdej brzoskwini. Stanowisko najlepiej by było słoneczne, bez zastoisk mrozowych czy silnych wiatrów. Ziemia żyzna, piaszczysto-gliniasta, umiarkowanie wilgotna.

 

Cięcie

Nowo posadzone drzewka należy przyciąć w kwietniu. Wystarczy odciąć górną część na wysokości ok.120 cm. Pędy poniżej 50cm od ziemi należy wyciąć. Następnie należy wybrać 4 najmocniejsze pędy i skrócić je do ok. 30cm. Resztę gałązek można usunąć całkowicie. W kolejnym roku wycinamy odrastający przewodnik oraz skracamy pędy boczne o połowę. W ten sposób tworzymy koronę kotłową, o rozłożystych konarach, bez przewodnika, polecana forma u brzoskwiń. W kolejnych latach prześwietlamy drzewo podczas nabrzmiewania pąków, wycinając pędy rosnące do środka korony, krzyżujące się, słabe, uszkodzone i źle rokujące. Utrzymujemy także wygodną dla nas wysokość, np. 3m. 

 

Zapylacze

Brzoskwinia płaskoowocowa Saturn jest samopylna.

 

Opinie o produkcie (1)

19 października 2023

Drzewka zgodne z opisem! Wysokie, ładnie rozkrzewione-silne sadzonki.Szkółka profesjonalna!!!

Inni klienci kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium