GRUSZA FAWORYTKA (Klapsa) W DONICY
Opis
Jeżeli szukasz gruszy, która daje owoce należące do jednych z najlepszych na świecie to jesteś na właściwiej stronie. Grusza faworytka zwana potocznie Klapsa jest jedną z najstarszych odmian, a mimo to ciągle cieszy się ogromną popularnością. Asortyment kategorii drzewa owocowe w doniczkach dobrany został w taki sposób, aby spełnić oczekiwania każdego klienta. Właśnie z tego powodu znajdziesz tutaj sadzonki drzew owocowych znanych i lubianych oraz tych, które dają zupełnie nowe możliwości sadownicze.
Postaw na jedną z najstarszych odmian gruszy
Prezentowane drzewko osiąga wysokość od 3,5 m do 4,5 m. Dojrzałe owoce mają czerwono-zieloną barwę, są duże, a miąższ jest wyjątkowo słodki. Grusza faworytka nie tylko daje doskonałe owoce, ale także świetnie się prezentuje. Szeroka korona ze zwisającymi gałęziami sprawia, że drzewko wygląda naprawdę okazale. Co ważne drzewko mające odpowiednie warunki może wydać owoce o wadze nawet 200 gram. Poznaj już teraz wszystkie zalety oferowanej gruszy.
Charakterystyka drzewa
Grusza faworytka to krzyżówka Flamandki i Bonkrety Williamsa. Drzewo zdobi piękna szeroka korona ze zwisającymi gałęziami. Możemy cieszyć się na nich owocami co roku, jeżeli należycie zadbamy o gruszę. Pozostawiona bez szczególnej opieki będzie raczej owocować naprzemiennie – raz obficie, raz skromnie. W ofercie mamy drzewka owocowe w doniczkach lub z odkrytymi korzeniami.
Owoc
Gruszki Klapsy to ładne duże okazy, nawet do 200 gramów. Ich kształt jest pękaty, jajowaty. Skórka jest zielona, zabarwiona na czerwono od strony słońca. Wewnątrz miąższ w kolorze białym lub kremowym, drobnoziarnisty. W smaku gruszki są smaczne, soczyste, z wyraźnymi nutami winną i korzenną. Faworytka to bardzo lubiana odmiana zarówno do jedzenia na surowo, jak i do wykonywania przetworów. Zbiory przypadają na drugą połowę sierpnia.
Uprawa
Grusza Klapsa jest odporna na mrozy. Nawet jeżeli delikatnie przemarznie, to szybko się regeneruje. Średnio odporna jest na choroby. Uważać należy zwłaszcza na zarazę ogniową. Drzewka owocowe mogą być sadzone w całej Polsce, nawet w regionach typowo chłodniejszych. Najlepiej rozwija się w ziemi żyznej.
Zapylacze
Przykładowe zapylacze to: Komisówka, Konferencja, Bera Hardy, General Leclerc, Bonkreta Williamsa, Paryżanka.
Cięcie
Cięcie jest jednym z najważniejszych zabiegów wykonywanych u drzew i krzewów owocowych. Prawidłowo przeprowadzone znacznie zwiększa ilość i polepsza jakość owoców. Grusze Faworytke w pierwszym roku po posadzeniu należy przyciąć około 90cm od miejsca szczepienia. Dzięki temu na pniu będą się tworzyć liczne rozgałęzienia. Przycinamy wszystkie znajdujące się pędy poniżej 70cm, zostawiamy aby od 3 do 6 najsilniejszych pędów bocznych, przez następne 2-3 lata korygujemy kształt korony.