• GRUSZA LUKASÓWKA W DONICY

Grusza Lukasówka doniczkowana, Wysokość sadzonki: przycięta do 150cm.

24.80
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 3 Dni roboczych
Cena przesyłki 17
Kurier 17
Przesyłka za pobraniem 22
Dostępność Duża dostępność

Zamówienie telefoniczne: 503 890 367

GRUSZA LUKASÓWKA

Podkładka: Pigwa S1
Docelowa wysokość drzewa: 3,5m/4,5m
Dojrzałość zbiorcza: początek października
Barwa owoców: żółty/zielony
Miąższ: słodki
Rozmiar owoców: duża
Mrozoodpornośc: -32°C
Stanowisko: słoneczne
Zapylacze: Bonkreta Wiliamsa, Konferencja, Bera, Hardy, Faworytka, Komisówka.
Pochodzenie: Francja

 

Lukasówka swoją nazwę zawdzięcza Alexandrowi Lucasowi, który ją znalazł i opisał jako pierwszy. Było to w lesie na granicy Francji i Niemiec. Dziś jest to jedna z chętniej wybieranych późnojesiennych odmian do sadów towarowych i domowych ogrodów.

 

Charakterystyka drzewa

Drzewo gruszy Lukasówki rośnie silnie, wykształca stożkową koronę. Pierwsze plony rodzi zazwyczaj w 4. lub 5. roku od posadzenia. Z czasem nabiera tendencji do równomiernego owocowania co roku. W sprzedaży są oferowane drzewka owocowe z gołym korzeniem lub w doniczkach.

 

Owoc

Gruszki Lukasówki mogą ważyć nawet 240 gramów, co czyni je jednymi z największych na rynku. Mają typowy gruszkowaty kształt. Skórka jest gładka, delikatnie błyszcząca, złota z przetchlinkami. W smaku są aromatyczne i słodko-winne, pyszne. Mogą być spożywane bezpośrednio po zerwaniu, aczkolwiek świetnie nadają się na przetwory. Zbiory przypadają na koniec września lub początek października. Wcześniej zerwane owoce mogą być przechowywane nawet aż do zimy, a warto też zaznaczyć, że właśnie po odleżeniu są najsmaczniejsze.

 

Uprawa

Dorosłe drzewo jest stosunkowo dobrze odporne na mrozy. Młode grusze na zimę wymagają zabezpieczenia. Gleba powinna być żyzna, nie za mokra, przepuszczalna i ciepła. W przypadku tej odmiany szczególną opiekę należy zachować, by uchronić ją od parcha i wszelkie wirusy. Bywa im podatna. Lukasówka to grusza bardzo wymagająca dobrych zapylaczy. W jej pobliżu musi być posadzona inna odmiana, by drzewo w ogóle obrodziło.

 

Zapylacze

Przykładowe zapylacze to: Konferencja, Bonkreta Williamsa, Komisówka, Paryżanka, Bera Hardy, Faworytka. Pamiętać jednak należy, że o ile wiele odmian gruszy może być zapylaczami dla Lukasówki, tak ona sama nie wspomaga innych.

 

Cięcie

Cięcie jest jednym z najważniejszych zabiegów wykonywanych u drzew i krzewów owocowych. Prawidłowo przeprowadzone znacznie zwiększa ilość i polepsza jakość owoców. Grusze Lukasówka w pierwszym roku po posadzeniu należy przyciąć drzewo około 90cm od miejsca szczepienia. Dzięki temu na pniu będą się tworzyć liczne  rozgałęzienia. Przycinamy wszystkie znajdujące się pędy poniżej 70cm,zostawiamy aby od 3 do 6 najsilniejszych pędów bocznych, przez następne 2-3 lata korygujemy kształt korony.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie

Kontrolowana jakość !

Bez-nazwy-2.png