LESZCZYNA TURECKA

Wysokość: przycięta do ok. 50/70cm.
Wiek: jednoroczna.
Stan: balot.
Cena: 20,00 zł 20.00
Ocena: 0
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

 
Leszczyna turecka występuje w południowo-wschodniej Europie, Azji oraz od Kaukazu aż po same Himalaje. Orzech turecki może być również z powodzeniem uprawiany w Polsce. Cechą charakterystyczną są łatwe zbiory - orzeszki rosną w dużych, postrzępionych kiściach(początkowo zielonego, później brązowego koloru).

 

Charakterystyka drzewa

Drzewo dorasta do ok. 22m wysokości i 10 szer. Pokrój stożkowany, dobrze zagęszczony z lekko opadającymi gałęziami. Liście kształtem średniej wielkości, sercowate, jesienią złoto-żółte. Kwiaty żółte, pojawiają się na początku lutego. Kora jest pofałdowana i z białym odcieniem.
 
 

Owoce

Dojrzałość zbiorcza przypada na wrzesień, do końca października. Mają ok. 3cm długości. Łupina twarda. Mogą być jedzone na surowo lub suszone. Smakiem podobne do zwykłego orzecha laskowego. Owocuje po kilku latach, regularnie. Dużym atutem jest łatwy zbiór, gdyż orzechy rosną w dużych kiściach.
 
 

Uprawa

Odmiana mrozoodporna oraz odporna na choroby. Dobrze rośnie na stanowisku półcienistym lub nasłonecznionym. Często wybierana do obszarów miejskich, np. parków. Poradzi sobie w większości gleb, najlepsza będzie próchnicza o pH zbliżonym do obojętnego. Zalecamy nawożenie, np. ekologiczne. Dożywa 200 lat(3 razy dłużej niż zwykła leszczyna).

 
 
Nie wymaga zapylacza.
 
 

Rozmnażanie

Podczas rozmnażania pamiętajmy o terminie zbioru - sierpień lub początek września. Tak zebrane orzechy gęsto sadzimy, podlewamy a następnie wyrośnięte- rozsadzamy.
 
 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl