MALINA CZARNA BRISTOL W DONICY
Opis
Malina czarna, choć nazywa się maliną, wyglądem bardziej przypomina jeżynę. Odmiana Bristol pochodzi z Ameryki i świetnie znosi polskie warunki środowiskowe. Można uprawiać ją w domowym ogrodzie, gdzie na pewno będzie ciekawostką i atrakcją.
Charakterystyka krzewu
Krzewy maliny bristol są kolczaste. Liście, podobnie jak u innych malin, są średniej wielości, zielone. Pędy przyjmują fioletowy odcień z białym nalotem.
Owoc
Owoce maliny Bristol są nieduże, czarne, o błyszczącej skórce z delikatnym nalotem. Składają się z malutkich pestkowców, niezbyt silnie przymocowanych do dna kwiatowego, więc łatwo się je zrywa. W smaku są słodkie, aromatyczne. Jak wszystkie maliny, tak i Bristol, są bardzo delikatne, nie za dobrze znoszą transport i leżenie po zebraniu. Nadają się za to do bezpośredniego spożywania lub do przetwarzania. Zbiór jest nierównomierny, można więc długo cieszyć się świeżymi owocami. Owoce zbieramy od drugiej połowy lipca. Jest to plenna odmiana maliny czarnej.
Uprawa
Malina czarna Bristol odporna jest na choroby i polskie mrozy. Pasuje jej ziemia żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna (ph = 5,5-6,5). Odległość sadzenia to ok. 70cm pomiędzy sadzonkami i 150-200cm pomiędzy kolejnymi rzędami. Maliny nie lubią suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych należy je nawadniać. Ekspozycja powinna być ciepła, np. południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Ważne, by osłaniać krzewy od wiatru. Zaleca się wiosenne nawożenie, np. biohumusem lub innymi ekologicznymi nawozami. Termin sadzenia to wiosna, jesień i w tym przypadku nawet lato, ponieważ sadzonka jest doniczkowana.
Malina bristol wymaga podpór. Zaleca się, aby były to słupy oraz rozłożone między nimi 2-3 druty. Może to być także pergola, płot a nawet zwyczajny, pionowy bambus (wówczas podwiązywanie pędów będzie koniecznością).
Cięcie
Owocuje na pędach 2 letnich. Jesienią, po zakończonych zbiorach, wycina się pędy, na których były już owoce. Wybiera się także 5-6 najsilniejszych pędów jednorocznych - na nich za rok będą owoce. Pozostałe, najsłabsze pędy wycina się całkowicie. Wiosną lub wczesnym latem skraca się młode pędy do 150-200cm, aby nie rosły zbyt długie. Skraca się wtedy także boczne gałązki do ok. 25-30cm. Przycinanie wykonuje się co roku.