ŚLIWA WĘGIERKA ZWYKŁA
Opis
W kategorii drzewa owocowe z odkrytymi korzeniami prezentujemy bogaty wybór sadzonek idealnych dla sadowników oraz klientów indywidualnych. Na tej stronie oferowana jest śliwka węgierka, która osiąga dojrzałość w połowie września. Docelowa wysokość drzewa wynosi od 3,5 m do 4,5 m, przy czym pierwszych owoców należy spodziewać się po 3-4 latach od posadzenia sadzonki. Prezentowana śliwka węgierka ma małe owoce o słodkim smaku, dzięki czemu doskonale smakuje nie tylko świeża, ale może być także użyta do przetworów domowych.
Wybierz śliwkę węgierkę tak lubianą przez Polaków
Klasyczna śliwka węgierka jest drzewem, które wymaga dodatkowej ochrony przed mrozami. Właśnie z tego powodu zaleca się ochronę zwłaszcza młodych drzewek, jak tylko przyjdą pierwsze chłody. Z punktu widzenia uprawy istotny jest fakt, że prezentowana śliwka węgierka jest samopylna. Jeżeli zaś chodzi o pielęgnację, jednym z najważniejszych zabiegów jest cięcie, które pozytywnie wpływa na ilość i jakość owoców. Sprawdź już teraz wszystkie zalety oferowanego drzewka.
Charakterystyka drzewa
Drzewa węgierkowe rosną silnie. Młode mają stożkową koronę, a starsze – kulistą i gęstą. Młode Śliwy Węgierki dostępne są jako drzewa owocowe w doniczkach lub z gołymi korzeniami. Pierwszych plonów doczekamy się w 3-4 lata od posadzenia.
Owoc
Śliwki węgierki są średniej wielkości. Mają jajowaty kształt i wyraźną bruzdę, wyznaczająca połowy. Jeżeli drzewko owocowe ma dogodne warunki, to śliwki będą większe. W glebie suchej i ubogiej możemy spodziewać się drobnych owocków. Skóra jest w kolorze fioletowym, pokrywa ja białawy nalot. Wewnątrz miąższ jest żółtozłoty lub żółtozielony, w smaku soczysty i słodki. Owoce zbieramy w drugiej połowie września.
Uprawa
Węgierka Zwykła to śliwa, która jest średnio odporna na mrozy. Warto zabezpieczyć młode drzewa, gdy zacznie robić się chłodno. Uważać należy na choroby, w tym zwłaszcza szarkę. Gleba powinna być wilgotna, z dużą zawartością próchnicy.
Zapylacze
Śliwa Węgierka jest samopylna.
Cięcie
Cięcie jest jednym z najważniejszych zabiegów wykonywanych u drzew i krzewów owocowych. Prawidłowo przeprowadzone znacznie zwiększa ilość i polepsza jakość owoców. Przewodnik należy skrócić na wysokość powyżej 30cm położonego pędu bocznego,wszystkie pędy boczne skracamy o około 1/2 długości. Jeżeli drzewo jest nierozgałęzione należy skrócić roślinę na wysokość 80 cm. To powoduje ograniczenia rośnięcia pierwszych gałęzi,które w przyszłości ukształtują nam koronę aby nie rosła ona zbyt wysoka. W przyszłości również należy pamiętać o gałęziach chorych, rosnących do środka korony oraz uszkodzonych, aby je regularnie obcinać.
wire
Jest wiosna, sadzonka dobrze przezimowała. Obecnie zaczynają pęcznieć pąki. Sadzonka na czas transportu była profesjonalnie zabezpieczona. Jestem zadowolony z produktu.