Cięcie moreli. Kiedy i jak przycinać morele?

Cięcie moreli. Kiedy i jak przycinać morele?

Morela (Prunus armeniaca) wymaga cięcia do obfitego plonu i dobrej zdrowotności. Dzięki temu zabiegu, owoce będą lepiej wybarwione, a co za tym idzie - bardziej aromatyczne i słodsze. 

 

Cięcie moreli po zasadzeniu

Morele najłatwiej formować jest w koronę prawie naturalną, czyli sama rozbudowuje koronę, a my jedynie usuwamy część pędów. Po posadzeniu wymaga przycięcia, również po to, aby zwiększyć szanse przyjęcia się sadzonki. Pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, nawet bezpośrednio po zasadzeniu. Sadząc drzewko jesienią, czeka się z pierwszym cięciem do okolicy kwietnia. Skraca się wtedy przewodnik oraz pędy boczne o 1/2. Gałązki rosnące poniżej 50cm oraz te najsłabsze i najcieńsze wycina się całkowicie, pozostawiając jedynie ok. 3 najsilniejsze pędy boczne.

 

Cięcie w 2, 3 i 4 roku

W kolejnych latach przycinanie wykonuje się podczas nabrzmiewania pąków kwiatowych. Skraca się wtedy 90% pędów o 1/2 długości, co roku. Bez przycinania można pozostawić krótkie pędy. Wycina się także gałązki krzyżujące. Na początku czerwca, zaleca się odginać pędy boczne do położenia poziomego, np. za pomocą przywiązanych sznurków i ciężarków, np. woreczków z piaskiem. 

 

Dalsze przycinanie

Owocującą morele przycina się po zbiorze owoców, tak jak wszystkie inne drzewa pestkowe. Dalsze przycinanie wykonuje się w odstępie co 2 lata. Polega na wycięciu gałęzi krzyżujących się, rosnących do środka korony oraz skróceniu zbyt długich lub słabo owocujących gałęzi. Pilnować należy także wysokości drzewa, aby była dla nas wygodna.

 

Zabezpieczenie ran

Niezabezpieczone rany mogą powodować choroby, na które morela jest podatna. Dlatego zaleca się używać czystych narzędzi, a rany po cięciu powinno się posmarować maścią ogrodniczą.

 

Odmłodzenie starego drzewa moreli

Gdy morela była zaniedbana pod względem przycinania, powinno się ją odmłodzić. Skraca się wtedy wszystkie konary o 1/2. To cięcie również wykonuje się po owocowaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium