Czym obsadzić altanę?

Czym obsadzić altanę?

W okresie późnowiosennym i letnim altana to najczęściej wykorzystywany obiekt zaliczany do małej architektury ogrodowej. W dodatku wpływa na panoramiczny obraz ogrodu. Aby było jeszcze przyjemniej i piękniej warto udekorować ją zielenią. Jakie rośliny posadzić przy altanie w przydomowym ogrodzie czy na działce ROD?

Dlaczego warto udekorować altanę roślinami?

Altanę warto zazielenić z kilku powodów. Przede wszystkim dzięki temu wygląda jeszcze piękniej, a przyjemniej spędza się w niej czas. Zazwyczaj jest to konstrukcja całkowicie bądź częściowo otwarta. Posadzenie pnączy z jednej czy dwóch stron altany sprawia, że wewnątrz jest kameralnie i efektywnie wypoczywa się. Tym samym można osłonić się przed ciekawskim okiem sąsiada oraz osób przechodzących obok działki. Żywe, zielone ściany w pewnym stopniu chronią przed wiatrem i kurzem. Można wybrać rośliny, które w czasie kwitnienia urzekają nas swoim zapachem. Na solidnych konstrukcjach można prowadzić rośliny jadalne, dostarczające smacznych owoców.

Altana na pełnym słońcu – jakie pnącza posadzić?

Jedną z najpiękniejszych grup roślin, którymi obsadza się altany są różne gatunki wiciokrzewów, np. wiciokrzew Browna (Lonicera brownii). Są ozdobne od wiosny do jesieni. Tworzą jajowate liście i osobliwe, rurkowate kwiaty o ciepłych barwach (np. pomarańczowo-różowych). Kwiaty wydzielają lekki, przyjemny zapach. Wiciokrzew kwitnie od lipca do września. Jeśli właścicielowi ogrodu zależy na mocniejszej woni kwiatów powinien wybrać wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium). To prawdopodobnie najsilniej pachnący przedstawiciel rodzaju Lonicera. Kwiaty są biało-żółto-różowe. Kwitnie wcześniej od kuzyna, od maja do czerwca, czasem do lipca. Praktycznym rozwiązaniem jest więc posadzenie blisko siebie przedstawicieli obu gatunków.

Dużym wzięciem cieszy się milin amerykański (Campsis radicans). Jego atutem są dzwonkowate kwiaty pojawiające się od lipca do września, a także pierzasto-złożone liście. Kwitnie na żółto, pomarańczowo, różowo lub czerwono, w zależności od odmiany.

Z pnączy ozdobnych z owoców dobrze sprawdza się dławisz amerykański (Celastrus scandens). Szczególnie cenna jest odmiana ‘Duo’, gdyż jest samopylna i nie potrzebuje rośliny-zapylacza, by zawiązywać owoce. Liście są eliptyczne, kwiaty drobne o kremowej barwie. Owoce są kuliste, początkowo żółte, później żółto-czerwone do czerwonych. Stanowią późnojesienną dekorację altany. Czasem utrzymują się przez część zimy.

Solidnie zbudowaną altanę można udekorować aktinidią (Actinidia), znaną jako mini-kiwi. Pnącze jest ozdobne z liści, przy tym wykształca małe, ale bardzo smaczne owoce. W tym wypadku warto pamiętać, aby posadzić 1-2 odmiany męskie i odmianę żeńską, będącą zapylaczem. Z ostatniej roli dobrze wywiązuje się aktinidia ‘Adam’, która ma duże walory dekoracyjne. Jej jajowate liście posiadają tendencję do przebarwiania się na biało i różowo.

Nie można zapomnieć także o glicynii, zwanej również wisterią. Wisteria alba (biała) lub wisteria fioletowa to pięknie kwitnące pnącza, które dobrze kwitną w stanowiskach słonecznych, a słabo w cienistych. Kwiaty glicynii tworzą efektowne, długie grona, które dodają altanie niezwykłego uroku.

[product id="1225, 1444, 1424, 33, 1456, 1457"]

Co posadzić przy altanie w cieniu?

W miejscach półcienistych, a nawet mocno zacienionych dobrze radzi sobie przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides), obecnie zaliczana do hortensji. Roślina jest ozdobna z dużych, szerokich liści, a także płaskich, baldachokształtnych kwiatostanów. Kwitnie na biało od czerwca do lipca, kwiaty wydzielają miodowy zapach.

Inne pnącze radzące sobie w takich warunkach to kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla). Rośnie silnie. Liście są sercowate. Kwiaty mają oryginalny kształt – przypominają tubki. Są brązowe z fioletowym odcieniem. Kokornak kwitnie późną wiosną, w maju i czerwcu.

W przypadku dużych altan praktyczny jest winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia). W dodatku roślina w zacienieniu jest mniej ekspansywna niż na stanowiskach słonecznych. Niezależnie od tego raz na kilka lat zaleca się ją przyciąć, kontrolując wzrost. Gatunek jest ozdobny z liści, które efektownie przebarwiają się w okresie jesiennym. Jest prawie bezobsługowa. Mankamenty: późno rozpoczyna sezon, tym samym przez część wiosny nie stanowi dekoracji. W praktyce zasłania altanę w okresie, w którym najczęściej korzysta się z niej. To najważniejsze.

Co jeszcze posadzić przy altanie?

Na altanie często prowadzi się pnącza, jednak warto pamiętać także o terenie znajdujących się w pobliżu. Bezpośrednio przy altanie można posiać maciejkę (Matthiola longipetala), roślinę jednoroczną, która urzeka swoim zapachem, zwłaszcza jest to wyczuwalnie wieczorami. Mini-rabatę przy altanie warto udekorować kocimiętką Faassena (Nepeta faassenii). To jedna z najdłużej kwitnących bylin, często zakwita w maju/czerwcu i kontynuuje kwitnienie do końca lata. Kompozycję kwietną można uzupełnić...kolendrą, oregano i majerankiem. Wydzielają przyjemny zapach, a przy okazji są cenionymi przyprawami do grilla. To praktyczny „tip”, gdyż grillowanie często jest „skupione” właśnie wokół altany.

Niedaleko altany warto posadzić krzew buddleję Dawida (Buddleja davidii). Krzew nie tylko dekoruje ogród, lecz jednocześnie przyciąga chmarę motyli, w tym rzadsze gatunki, które można podziwiać przebywając w altanie. Równocześnie, rośliny takie jak melisa, lawenda (pięknie pachnie) i katalpa odstraszają komary, które mogą być uciążliwe podczas wieczornych spotkań.

Czasem altanę dodatkowo ozdabia się montując na ścianach skrzynie i donice, w których uprawia się typowe rośliny balkonowe, np. surfinie i petunie. Jeśli któraś ze ścian altany wolnostojącej jest całkowicie zamknięta (np. deskami z drewna) można wykorzystać ją do założenia mini-ogrodu wertykalnego. Oczywiście pojemniki lub moduły wertykalne należy odizolować od drewna. W takim miejscu można uprawiać niewielkie rośliny ozdobne, a nawet niektóre warzywa, takie jak rukola czy sałata. Pozwala to na oszczędność miejsca w ogrodzie. Może przydać się m.in. na niewielkim ROD, gdzie każdy m2 jest na wagę złota.

[product id="1657, 1653, 1650, 1052, 1654, 1600, 1509, 1497"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium