📦 Szanowni Klienci, informujemy, że obecny czas wysyłki zamówień wynosi 3 dni robocze. 🕒

Dlaczego pęka kora na drzewkach owocowych?

Dlaczego pęka kora na drzewkach owocowych?

Gwałtowne spadki temperatur stanowią częstą przyczynę uszkodzeń mrozowych na drzewkach owocowych. Osłabiona roślina wykazuje wtenczas większą podatność na groźne choroby. To, czy zostanie uratowana, zależy od rozległości uszkodzeń oraz reakcji ogrodnika. Sprawdź, jak rozpoznać choroby kory drzew, aby skutecznie stawić im czoła!

Pękanie kory drzew owocowych – przyczyny

Zastanawiasz się, dlaczego kora jabłoni pęka? Czy drzewo zostało zainfekowane przez bakterie? A może zaatakowały je szkodniki? Nic z tych rzeczy. Przyczyną pękania kory drzew owocowych są zmienne warunki pogodowe. Mowa w szczególności o wahaniach temperatur, które w dzień powodują rozmarzanie wody, w nocy z kolei ponowne jej zamarznięcie. Efektem tego jest popękana kora drzew owocowych, stanowiąca idealne warunki do rozwoju infekcji grzybowej lub bakteryjnej, prowadząc tym samym do zamierania rośliny.

Choroby kory i drewna — jak rozpoznać choroby kory drzew owocowych?

Patogeny powodujące choroby kory są niestety dość powszechnym zjawiskiem w polskich sadach i przydomowych ogrodach. Jednak dzięki odpowiednio wcześnie wdrożonym zabiegom ochronnym, możliwe jest ich zwalczanie. Jakie choroby kory drzew ozdobnych stanowią największą zmorę ogrodników i sadowników?

Choroby kory jabłoni i gruszy

  1. Rak drzew owocowych pojawia się na gałęziach, konarach i pniach. Powoduje pękanie kory i tworzenie się charakterystycznych narośli w okolicy powstałej rany. Wkrótce potem martwa tkanka zostaje zaatakowana przez zarodniki grzybów. Zwalczanie opiera się na wycięciu chorych pędów, wyczyszczeniu ran i posmarowaniu ich maścią sadowniczą. Zalecane jest przeprowadzenie oprysku Topsinem M 500 S.C.
  2. Zgorzel kory daje podobne objawy, co rak drzew owocowych z tą różnicą, że są one większe, ale płytsze. Tworzą się nekrozy kory barwy brązowej, które z upływem czasu zamierają i kruszą się. Porażone owoce dotknięte są chorobą przechowalniczą, tzw. gorzką zgnilizną. Zwalczanie zgorzeli kory polega na zastosowaniu oprysku Topsin M 500 S.C. w dawce 15ml/100 m2 uprawy.
  3. Zaraza ogniowa to choroba, która najpierw atakuje kwiaty i liście, powodując ich zamieranie, a następnie zaraża gałęzie, czego objawem są wycieki mlecznobiałej substancji i tworzenie klinowatych ran. Drzewo wygląda jak po pożarze, stąd nazwa choroby.

Na co choruje śliwa?

Srebrzystość liści to choroba grzybowa, która atakuje głównie śliwę. W jej wyniku kora obumiera, pojawiają się szarobrunatne owocniki, a liście przyjmują specyficzny, srebrzysty kolor. Zwalczanie opiera się na usunięciu drzewa, gdyż jest to choroba trudna do wyleczenia, a przy tym szybko przenosi się na inne rośliny.

Choroba kory moreli i brzoskwini

Leukostomoza drzew pestkowych to kolejna, groźna choroba, która w sposób szczególny jest niebezpieczna dla młodych drzewek. Charakterystycznym objawem jej występowania są gumowe wycieki z nekroz, które powodują więdnięcie i obumieranie roślin. W zwalczaniu pomocne jest opryskiwanie Topsinem M 500 S.C. w dawce 15 ml/100 m2 w 9 l wody.

Sposoby na zabezpieczenie roślin przed pękaniem kory

Metody zapobiegania chorobom kory drzew owocowych są łatwe i tanie. Jednym z najprostszych jest bielenie pni, które chroni grube konary przed pękaniem. Zabieg sprawia, że biała powierzchnia odbija promienie słoneczne, chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem i tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo ich pękania. Zwłaszcza na przedwiośniu (przełom lutego i marca), kiedy w ciągu dnia świeci słońce, a noce nadal pozostają mroźne. To skuteczny i sprawdzony sposób, który należy wykonać najpóźniej pod koniec grudnia, wykorzystując do tego ogólnodostępne wapno lub specjalne do bielenia drzew i krzewów owocowych. Drzewko smarujemy od podstawy pnia, aż do pierwszych konarów.

W wielu przypadkach kora odchodzi od pnia na skutek niewłaściwego lub niedostatecznego nawożenia. Takie drzewko jest bardziej narażone na wirusy, bakterie i grzyby, które w konsekwencji doprowadzają do jego pękania. Dlatego kolejnym elementem profilaktyki jest dbałość o prawidłowe zasilanie, najlepiej przy użyciu specjalnie przeznaczonych nawozów do drzew owocowych lub kompostu (świeżego lub granulowanego). Nawożenie powinno odbywać się do połowy lipca.

Pęknięta kora drzew, zwłaszcza wśród młodych gatunków, jest często efektem podgryzania jej przez dzikie zwierzęta (np. sarny czy zające) w czasie zimy. Skutecznym zabezpieczeniem w takiej sytuacji są osłony na pnie, które można wykonać samodzielnie ze słomy, agrowłókniny czy juty bądź kupić gotowe (np. w sklepach ogrodniczych). Te ostatnie przyjmują postać rękawów, które należy nałożyć na drzewko i szczelnie zawiązać sznurkiem. Osłony zakładamy pod koniec jesieni.

Co zrobić, gdy drzewo zostało uszkodzone? Uszkodzenia kory drzew

Uszkodzenia mrozowe drzew są częstą przyczyną naruszeń kory i drewna. Aby je leczyć, wycina się na miarę możliwości przemarznięte pędy i tkankę, a następnie rany zabezpiecza się maścią ogrodniczą (lub farbę emulsyjną z dodatkiem preparatu Topsin M 500 S.C.), która zabezpieczy ją przed zakażeniem patogenami i pomoże w zregenerowaniu się — zwykle do następnej zimy. Pojawiające się w wyniku raz mrozowych pionowe pęknięcia pni stanowią dość powszechny problem. Na szczęście stosunkowo łatwy do opanowania, o ile działania zostaną podjęte natychmiast. Warto wiedzieć, że jabłonie i grusze dość łatwo się regenerują. Nieco trudniej przychodzi to czereśniom i wiśniom.

O ile konsekwencje uszkodzeń mrozowych w postaci pionowych pęknięć pni i grubych konarów są łatwe do wychwycenia, a co za tym idzie szybkie do leczenia, o tyle objawy zgorzeli słoneczno-mrozowych mogą nastręczyć wielu ogrodnikom nie lada kłopotów. Prowadzą bowiem do zasychania kory, jej kruszenia się i w konsekwencji powstawania dużej, otwartej rany, stanowiącej idealne siedlisko dla patogenów chorobotwórczych. Aby tego uniknąć, konieczne jest szybkie działanie. Jeżeli wykryjemy to wcześnie, możemy zwyczajnie przycisną korę do drzewa i obwiązać ją włókniną. Taki zabieg sprawi, że tkanka twórcza zregeneruje się i nie dojdzie do powstania otwartej rany. Gdy jednak spóźnimy się i tkanka jest już martwa, należy ją wyciąć, a ranę zasmarować maścią ogrodniczą. W obu przypadkach wcześniej całe drzewo wraz z raną, zaleca się opryskać dla profilaktyki środkiem przeciwgrzybowym - np. Miedzianem 50 WP, preparatem dopuszczonym do upraw ekologicznych.

Twój orzech włoski zaczyna wykazywać pierwsze objawy pęknięć kory? Nie czekaj, aż będzie za późno! Miej pod ręką maść ogrodniczą, która zapobiegnie rozwojowi infekcji na wszystkich drzewach owocowych — w sadzie i na działkach!

[product id="319,639,364,113"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium