Jak chronić drzewka owocowe przed ptakami?

Jak chronić drzewka owocowe przed ptakami?

Skuteczna ochrona drzewek owocowych przed ptakami jest możliwa i to na kilka sposobów. Nawet duże sady można efektywnie osłonić i utrudnić wyjadanie plonów. Wybierz metodę, która pozwoli odstraszyć ptactwo, bez wyrządzania mu krzywdy.

Jakie szkody wyrządza ptactwo?

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z sadownictwem, być może nie postrzegasz ptaków, jako szkodników, dlatego krótko przybliżymy temat, dlaczego w ogóle ochrania się drzewka owocowe przed nimi. Przede wszystkim ptaki zjadają owoce, pomniejszając plony. Częstują się głównie czereśniami, wiśniami, winogronem. Budują także gniazda, co utrudnia, a czasem uniemożliwia przeprowadzanie wszystkich koniecznych prac, np. stosowania oprysków. Skoro się osiedlają między gałęziami, to także brudzą. Odchody trafiają na owoce, liście, na gałęzie, pod drzewa. Nie znaczy to jednak, że wszystkie ptaki są niemile widziane w ogrodzie. Na co dzień, żywią się one przecież robakami, pędrakami i owadami, co jest całkiem korzystne dla sadu.

Które drzewa warto zabezpieczyć przed ptakami?

Największym powodzeniem u szpaków cieszą się czereśnie, wiśnie, śliwki. Jesienią ich uwagę przyciągają jabłka, a przede wszystkim te, których skórka jest czerwona i połyskliwa. Jeżeli pojawią się one w sadzie, trzeba od razu wdrożyć działania ochronne, gdyż są to bardzo sprytne ptaki, które atakują stadami i działają bardzo szybko.

Które ptaki niszczą owoce na drzewach?

W początkowym okresie najwięcej szkód potrafią wyrządzić wrony, kosy, sójki, kawki, kwiczoły i wróble. Wyciągają one nasiona i kiełki, co powoduje uniemożliwienie wydania plonu. W czasie owocowania szkody wyrządzają przede wszystkim szpaki, które częstują się owocami.

Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed ptakami?

Na wstępie warto nadmienić, że drzewa owocowe są najbardziej atrakcyjne dla ptactwa w okresie owocowania. Wszelkie imitacje obecności człowieka lub innych ptaków mogą skutecznie odstraszyć niechcianych gości. Także różnego rodzaju odblaskowe elementy ich zniechęcają, stąd sadownicy chętnie wieszają na gałęziach stare płyty CD lub kolorowe folijki. Jeżeli to nie przynosi efektu, można sięgnąć po odstraszacze dźwiękowe lub ultradźwiękowe. Grające radia pozostawione w sadzie to między innymi jeden z najtańszych stosowanych sposobów. Ich włączanie warto skonsultować z sąsiadami, gdyż mogą bywać uciążliwe dla osób bardzo wrażliwych. Kolejnym zabezpieczeniem są siatki, które rozciąga się nad koroną drzew owocowych. Po zakończeniu zbiorów wszelkie zabezpieczenia należy zlikwidować, by uniemożliwić ptakom oswojenie i przyzwyczajenie się do zastosowanych rozwiązań.

Siatka na szpaki

Siatka na szpaki uchodzi za najbardziej skuteczne zabezpieczenie drzewa i owoców znajdujących się na nim. Można ją stosować zarówno na koronie jednego drzewa, jak i całej połaci sadu. W zasadzie ogranicza nas tylko wielkość siatki i to, jak i czy ewentualnie połączymy kilka sztuk. Istotne jest dokładne rozciągnięcie ochrony, by nie pozostawić dziur, przez które mogłyby wlecieć szkodniki. Siatka przeciwko ptakom powinna więc możliwie małe oczka, by skutecznie zniechęcać latających przyjaciół, ale nie powinna utrudniać dostępu światła słonecznego. Alternatywną ochronę w stylu zero waste możemy wykonać po prostu ze starych firanek, rozciągniętych na koronach drzew. Warto je solidnie przymocować, by nie porwał ich wiatr.

Armatki hukowe

Armatki hukowe są skuteczne w odganianiu już przybyłych ptaków i odstraszaniu będących w okolicy stad. To proste urządzenia, które wydają hałas w określonych odstępach czasu. Są niezawodne bez względu na pogodę i odstraszają także inne zwierzęta, które mogłyby chcieć dostać się do ogrodu, ale w dłuższym okresie mogą irytować osoby wrażliwe. Nie można jednak nadużywać tego typu odstraszaczy, bo ptaki zorientują się, że dźwięk nie wyrządza im krzywdy i będą go ignorować.

Latawce na szpaki

Dostępne są także na rynku tzw. latawce na szpaki, czyli imitacje drapieżnych ptaków, które umieszcza się na wysokich tyczkach. Mają one za zadanie wyraźnie wskazywać szkodnikom, że teren sadu jest zamieszkany przez inne stado. Latawce poruszają się na wietrze, co podnosi skuteczność tego rozwiązania. Jednak stosowanie ich bardzo długo może pozwolić ptactwu się przyzwyczaić się do ich obecności.

Drzewa owocowe, które ochronią sad

Bardzo ekologicznym i przyjaznym ptactwu rozwiązaniem jest posadzenie w okolicy drzew owocowych, które stanowią dla nich pożywienie, a dla człowieka są mniej przydatne. Jest to między innymi cis pospolity, dziki bez, śliwa wiśniowa czy berberys. Warto też posadzić morwę czy świdośliwy, które – jeżeli chcemy – możemy współdzielić. Jeżeli ptaki będą miały swobodny dostęp do pożywienia, nie będą zainteresowane niszczeniem plonów.

Najbardziej efektywne jest jednoczesne stosowanie odpowiadających nam metod. Jeżeli nie ma wielkiego problemu z ptakami, regularne ich odstraszanie może wystarczyć. W przypadku inwazji całych stad, siatka jest najbardziej skutecznym rozwiązaniem, pozwalającym jednorazowo osłonić cały sad. Pamiętajmy jednak, że jakakolwiek ochrona nie może być inwazyjna dla ptaków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium