📦 Szanowni Klienci, informujemy, że obecny czas wysyłki zamówień wynosi 10 dni roboczych. 🕒

Jak pozbyć się kretowisk?

Jak pozbyć się kretowisk?

Kret to niepozornie wyglądające zwierzątko, które pomimo swoich niewielkich gabarytów potrafi wyrządzić w ogrodzie wiele szkód. Nic dziwnego, że nie jest mile widziany przez ogrodników, gdyż ryjąc i tworząc kopce, niszczy trawniki i systemy korzeniowe warzyw. Jeśli zauważysz jego obecność u siebie — nie panikuj, tylko sięgnij po skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie, które odstraszą go, i nie pozbawią życia. Te metody musisz znać!

Kret w ogrodzie - co warto o nim wiedzieć?

Na myśl o krecie wielu ogrodników ma palpitacje serca. Dlaczego? Z prostego powodu! Jest to jedno z najbardziej znienawidzonych przez działkowiczów stworzeń, jakie może nawiedzać przydomowy ogród. Obecność kreta wiąże się ze zniszczonym, choć wcześniej starannie wypielęgnowanym trawnikiem oraz tunelami robiącymi spustoszenia w uprawianych roślinach. Choć jest niewielki i nie żywi się korzeniami warzyw to jednak uszkadza je, tworząc swoje podziemne korytarze. Kret w ogrodzie nie jest zatem mile widzianym gościem. Nie uszkadza jednak roślin o silnym systemie korzeniowym, np. drzewek owocowych lub krzewów owocowych. Czy jednak walka z nim musi spędzać sen z powiek? Jak się okazuje – niekoniecznie. Warto bowiem zauważyć, że to zwierzątko wyjada pędraki chrząszczy – niezwykle uciążliwe owady zakłócające wieczorny relaks w ogrodzie.

Co więcej, kret zjada ślimaki i ich jaja, a także wiele innych szkodników, takich jak: rutowiec, opuchlak czy turkuć podjadek, których obecność w ogrodzie przynosi o wiele więcej spustoszeń.

Kret dostarczy także świeżej, żyznej i spulchnionej ziemi do doniczki lub pojemnika. Jeden wykop to nawet 150 g gotowego substratu.

A te znienawidzone, wręcz przeklęte przez wielu kretowiska są tak naprawdę formą drenażu, który chroni przed wodnymi zastoinami, prowadzącymi do rozwoju procesów gnilnych czy przyduchy glebowej, powodującej obumieranie roślin.

Warto również podkreślić, że obecność kreta w ogrodzie jest dobrym zwiastunem. Pojawia się bowiem jedynie w tych miejscach, w których ziemia jest świeża, żyzna i co najważniejsze – nieskażona szkodliwymi związkami chemicznymi.

Dlaczego kret ryje w ogrodzie?

Kretowiska są zmorą wielu ogrodników i właścicieli trawników. Stanowią nie tylko defekt wizualny, obniżający walory estetyczne przydomowego krajobrazu, ale również prowadzą do szkód. Krety bowiem niszczą systemy korzeniowe roślin, prowadząc do ich usychania. Skoro zatem wykonują tak wiele pozytywnej pracy, to dlaczego powodują przy tym tyle zniszczeń? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw uświadomić sobie istotę tworzenia kretowisk w ogrodzie. A te powstają z dwóch powodów.

  1. Pierwszy związany jest z koniecznością zdobywania pożywienia. Metabolizm tego zwierzęcia jest bardzo szybki. W związku z tym potrzebuje dużo jedzenia. Kopanie jest zatem dla niego sposobnością do zdobywania dżdżownic, pędraków oraz innych owadów, które magazynując obok gniazd, tworząc tzw. krecie spiżarnie.
  2. Drugi powód, dla którego krety w ogrodzie tworzą kopce, jest związany z koniecznością ich przemieszczania się. Budują bowiem podziemne korytarze, które monitorują co kilka godzin, aby w ten sposób wspomóc sobie polowanie. Te małe, choć niezwykle zwinne stworzenia potrafią wykopać 13-15 metrów korytarza na dobę, a przeszkadzający im nadmiar ziemi wypychają na powierzchnię, tworząc wszystkim dobrze znane kretowiska w ogrodzie.

Kret: jak się go pozbyć?

Jak pozbyć się kreta raz na zawsze? No cóż, możliwości jest sporo, zarówno inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się, czy można zabić kreta, należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to gatunek objęty częściową ochroną. Co prawda przepisowi nie muszą podporządkowywać się właściciele prywatnych działek, gdyż on ich nie dotyczy, ale nie oznacza to, że muszą przyczyniać się do wymierania tego gatunku, skoro jest wiele humanitarnych i równie skutecznych metod pozbywania się go z ogrodu.

Pułapka na kreta

Jak wypędzić kreta z ogrodu? Dobrym rozwiązaniem są tzw. kretołapki. Ich starannie zaprojektowana budowa, uwzględniająca wydłużony kształt oraz specjalne zapadki uniemożliwia ssakowi wydostanie się ze środka. Taką pułapkę wystarczy umieścić w wydrążonym tunelu i regularnie sprawdzać. Jeśli uda się złapać zwierzę, warto je wypuścić na wolność, najlepiej jak najdalej od swojego ogrodu. Pozostawienie kreta w łapce spowoduje jego szybką śmierć. Zwierzę bez jedzenia ginie już po 10 godzinach.

Trutki i granulaty na krety

Aby pozbyć się kretowisk z ogrodu, można również sięgnąć po gotowe preparaty, które w sprzedaży dostępne są w formie granulek, jak i płynów. Jak ich użyć? W prosty sposób! Wystarczy zakupiony produkt wlać do wydrążonego korytarza (lub wsypać, jeśli jest to proszek i delikatnie zwilżyć, aby uaktywniła się reakcja chemiczna). Po chwili zacznie ulatniać się specyficzny, drażniący zapach, który skutecznie odstraszy zwierzę.

Alternatywnym sposobem jest popularny Domestos lub gotowa trutka na kreta, którą umieszcza się w krecich kopcach.

Odstraszacze elektryczne

Wielu ogrodników zmagających się z kretami w ogrodzie sięga po elektroakustyczne odstraszacze, które emitują dźwięki niesłyszalne dla człowieka, a nieprzyjemne dla ssaka. Najlepsze urządzenia to te o zmiennej częstotliwości i wbudowaną opcją wibracji.

Domowe sposoby na kreta

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu mniej lub bardziej doświadczonych ogrodników. Jak się okazuje, możliwości jest sporo. Wśród nich sporą popularnością cieszą się domowe sposoby na kreta. Humanitarne, a przy tym skuteczne, wykorzystujące przede wszystkim ich podatność na drgania i zapachy. Jak zatem wypędzić kreta z ogrodu?

  1. Dobrym sposobem jest poukładanie w okolicy krecich gniazd spleśniałych skórek z cytryny czy łupinek po czosnku. Można również posiłkować się rybimi resztkami (w szczególności pochodzącymi po śledziach), petami, gnojówką z czarnego bzu czy szmatą zwilżoną w oleju napędowym lub nafcie. Także zapach ludzkich włosów oraz sierści zwierząt może skutecznie wypłoszyć kreta z ogrodu.
  2. Inny, choć niemniej polecany sposób na kreta to ten uwzględniający umieszczenie aluminiowych puszek na prętach, które wbite w kretowisko wywołują drgania odstraszające te stworzenia. Podobną zasadą działania charakteryzują się wiatraczki i butelki.
  3. Wypłoszyć kreta z ogrodu mogą również rośliny wydzielające intensywny zapach. W tym zakresie prym wiedzie bazylia, aksamitka, szałwia, czarny bez, czosnek oraz komosa.
  4. Co jest wrogiem kreta? Jak się okazuje pies i kot – najlepsi przyjaciele człowieka! Te zwierzęta szczególnie lubią na nie polować. A sam zapach ich odchodów skutecznie zniechęca ich do kolejnych odwiedzin w ogrodzie.

Jak usunąć kretowiska z trawnika?

Kretowiska w ogrodzie są prawdziwą zmorą wielu właścicieli przydomowych stref wypoczynku. Czy jest jakiś sposób, aby przywrócić jego idealny wygląd? Oczywiście! Na początku należy uzmysłowić sobie fakt, że ziemia tworząca kretowiska pochodzi z płytkich warstw podłoża. Co za tym idzie, nie usuwa się jej, tylko rozgrabia po uszkodzonej powierzchni, a następnie ubija, aby zasypać znajdujący się pod nią korytarz.

W sytuacji, gdy darń została mocno zniszczona przez kretowiska, dobrym sposobem jest wcześniejsze wałowanie trawnika, aby dokładnie ubić i wyrównać zrobiony przez kreta tunel.

Następnym krokiem jest uzupełnienie braków w murawie. Można to zrobić, posiłkując się gotowymi fragmentami trawy lub obsiewając ją mieszanką nasion, jakiej wcześniej użyliśmy do założenia trawnika.

Kret w ogrodzie nie jest miłym gościem, gdyż potrafi zepsuć najstaranniej wypielęgnowaną przestrzeń. Jego obecność nie musi oznaczać wiecznej udręki, gdyż jest wiele sprawdzonych sposobów, które bez większego wysiłku i zaangażowania wyproszą go z naszego terenu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium