🌳🎉Wielka wyprzedaż drzewek owocowych! Skorzystaj z ekskluzywnej zniżki -20% na wszystkie drzewka z odkrytym korzeniem🍒🍑🍏

Jak zabezpieczyć śliwy przed robakami?

Jak zabezpieczyć śliwy przed robakami?

Podstawą właściwej pielęgnacji drzew i krzewów owocowych w ogrodzie jest ich odpowiednia ochrona przed szkodnikami i chorobami. Brak systematyki i sumienności może doprowadzić do pogorszenia jakości plonów ich całkowitego zepsucia, a nawet śmierci rośliny! Czy wiesz, w jaki sposób skutecznie radzić sobie z niebezpiecznymi owadami, które mogą atakować Twoje śliwy? Sprawdź, na jakie szkodniki szczególnie trzeba uważać i w jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić!

Dlaczego śliwy są robaczywe?

Zarówno krzewy, jak i drzewka owocowe w Twoim ogrodzie muszą codziennie mierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami. Choroby, czy niesprzyjające warunki atmosferyczne to zaledwie początek. Do jednych z najpoważniejszych zagrożeń zaliczyć możemy przede wszystkim owady i szkodniki, które nie tylko niszczą plon, ale i wpływają negatywnie na kondycję i zdrowie całej rośliny.

Robaczywe śliwki, morele, brzoskwinie i inne owoce są sprawką niewielkich, niepozornych szkodników, na których czele stoi Owocówka śliwkóweczka. Samice tych owadów składają swoje jaja w zawiązkach owoców, dzięki czemu ich larwy mogą swobodnie żerować na zdrowych i soczystych plonach. Larwy w śliwkach są dostrzegalne niemal od razu po przepołowieniu owocu, jak również zauważyć można charakterystyczne brązowe odchody, zlokalizowane w okolicy pestki. Robaczywe śliwki niestety nadają się jedynie do wyrzucenia.

Owocówka śliwkóweczka - szkodnik śliwy

Owocówki śliwkóweczki są to robaki w śliwkach, które stanowią bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla plonu, ale i całej rośliny. Śliwa, którą zaatakowały te małe szkodniki, staje się również słabsza i bardziej podatna na choroby. Przedstawiciele tego gatunku owadów charakteryzują się szaro-brązową kolorystyką i rozpiętością skrzydeł nieprzekraczającą 14 mm. Aby przetrwać niesprzyjające warunki pogodowe i ujemne temperatury, zimują w spękaniach kory drzew oraz ich wyściółce.

Szkodliwym dla drzew i krzewów owocowych stadium są larwy i gąsienice, które to właśnie żerują na owocach. Robaczywe śliwki w pierwszej kolejności rozpoznać możemy po liściach, a następnie po rozerwanych na dwie połówki owocach. Gąsienice znajdziemy zaraz obok pestki, wraz z charakterystycznymi, brązowymi odchodami w kształcie małych kamyczków. Zaatakowane owoce szybciej dojrzewają i szybciej spadają z gałęzi, jednak w żadnym razie nie nadają się one do jakiegokolwiek przetworzenia. 

 

Jak zapobiec robakom w śliwkach?

Gdy zauważymy, że śliwa zaczyna przedwcześnie dojrzewać, może to być sygnał, że została zaatakowana przez groźne szkodniki, takie jak Owocówka śliwkóweczka. Podejrzenia należy zweryfikować niezwłocznie, sprawdzając jakość owoców, rozrywając je na pół. Jeśli istotnie śliwa jest robaczywa, oznacza to, że na uratowanie plonu jest już za późno. Możemy jednak podjąć próbę walki z tym szkodnikiem, aby zatroszczyć się o przyszłoroczne zbiory. Poza oczywistymi środkami ochrony roślin jak specjalistyczne preparaty możemy również sięgnąć po metody naturalne i mechaniczne.

Gąsienice zimują schowane w spękanej korze drzew, dlatego początkiem zimy warto oderwać odstające elementy i oczyścić korę ze szkodników. Bardzo ważne jest również, aby pozbyć się starych owoców i opadłych liści, ponieważ w nich również mogą zimować groźne owady. W przypadku większego sadu świetnie sprawdzą się również pułapki feromonowe w proporcji jedna pułapka na jedno drzewo. Takie pułapki wieszamy dwukrotnie, koniecznie w okresie wzmożonej aktywności motyli przed złożeniem jaj.

 

Czym i kiedy pryskać śliwy?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że opryski roślin wykonujemy we właściwym czasie, przypadającym na konkretną fazę rozwoju rośliny. Nie należy trzymać się sztywnych dat, ponieważ mogą one różnić się od siebie w zależności od pogody i temperatury. Najważniejsza jest obserwacja roślin i ich stanu.

Pierwszy oprysk przed robaczywieniem wykonuje się mniej więcej w fazie początkowej zielonego zawiązka owocu. To wówczas wtedy, motyl składa w nich jaja, z których wylęgną się larwy. Drugi oprysk stosuje się od połowy lipca, gdyż wtedy trwa drugi lot motyli. Dokładne terminy oprysku ustalić można za pomocą pułapek feromonowych.

Pułapkom należy się przyglądać co dwa-trzy dni. Gdy znajdzie się w niej około 5 motyli, to wtedy będzie odpowiedni termin na zabieg. Zalecanym preparatem przeciw robaczywieniu jest Mospilan 20SP. Opryski wykonujemy dwukrotnie - pierwszy mniej więcej w I dekadzie czerwca, drugi na przełomie lipca i sierpnia.

Piękne i zdrowe rośliny to duma i ozdoba każdego ogrodu. Zadbaj właściwie o ich ochronę i bezpieczeństwo, aby mogły cieszyć nie tylko oczy, ale i podniebienia swoimi soczystymi, słodkimi owocami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium