Jak zbadać ziemię w ogrodzie?
Jak zbadać ziemię w ogrodzie?

Bardzo rzadko zdarza się, aby ogrodnicy-amatorzy badali skład gleby w swoim ogródku. Badanie gleby jest jednak bardzo pomocne, jeżeli np. zakładamy ogródek na nowym terenie, który dopiero poznajemy. Możemy wtedy dowiedzieć się, jakie rośliny warto uprawiać oraz jakie jest jej zapotrzebowanie na nawozy. Po takiej analizie również łatwiej wpływać na jej jakość i żyzność poprzez dobranie odpowiednich nawozów i metod uprawy. Dopasowanie odpowiedniej ilości nawozów jest bardzo ważne, dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Dodatkowo pozwala nam zaoszczędzić na kupnie nawozów, ponieważ często okazuje się, że zużywamy ich za dużo. Jak widać, jest to bardzo istotna kwestia. Istnieją domowe sposoby na analizę gleby. Skład chemiczny gleby poznamy jednak jedynie po oddaniu próbki do specjalistycznego laboratorium.

Badanie gleby - skład chemiczny

Aby zbadać skład chemiczny gleby, jej próbkę należy wysłać lub dostarczyć do Okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Istnieją również prywatne firmy, które zajmują się tego typu analizą. Podstawowe badania, które w pełni pozwolą nam poznać naszą glebę to:

 • badanie pH gleby,
 • badanie zawartości przyswajalnych dla roślin pierwiastków takich jak: fosfor, potas i magnez,
 • badanie zawartości azotu mineralnego,
 • badanie zawartości mikroelementów: Cu, Zn, Mn, Fe, B.

Dodatkowe badanie gleby, które może wykonać nam laboratorium:

 • badanie składu granulometrycznego gleby, czyli podział na frakcje,
 • badanie zawartości próchnicy,
 • badanie zanieczyszczenia metalami ciężkimi.

Laboratorium może dodatkowo wydać zalecenia nawozowe dla konkretnych upraw. Próbkę do badań pobieramy z kilku miejsc w ogrodzie, od 15 do 20, z wierzchniej warstwy gleby, czyli od 0 do 20 cm. omijając jego obrzeża. Zależy nam, żeby pobrane próbki były jak najbardziej reprezentatywne dla badanego obszaru. Do pobrania możemy użyć np. laski glebowej. Całość zebranych próbek mieszamy i 0,5 - 1 kg wysyłamy do analizy gleby. Próbki pobieramy, kiedy rośliny nie wegetują, czyli wczesną wiosną lub jesienią. Unikamy pobierania próbek tuż po nawożeniu mineralnym i organicznym oraz w okresie susz i zbytniej wilgotności.

Jak zbadać glebę bez angażowania laboratorium?

Rodzaj gleby oraz jej skład możemy zbadać sami metodą palcową. Sprawdzamy wtedy, czy mamy do czynienia z glebą ciężką, średnią lub lekką, piaszczystą, gliniastą lub mieszaną. Sposób ten jest bardzo prosty. Wystarczy pobrać próbkę ziemi w ręce i rozetrzeć ją między palcami, obserwując wygląd gleby i jej zachowanie. Dzięki temu możemy zaobserwować następujące właściwości:

 • Gleba lekka, piaszczysta - nie brudzi palców, łatwo się rozsypuje, nie jest plastyczna jeżeli jest wilgotna.
 • Gleba średnia, mieszana (piaszczysto-gliniasta) - lekko brudzi palce, w stanie wilgotnym jest plastyczna w średnim stopniu. Po roztarciu wyczuwa się obecność piasku.
 • Gleba ciężka i gliniasta - charakteryzuje się tym, że po roztarciu silnie zabrudzi palce. Łatwo się formuje jeżeli jest lekko wilgotna.

Również bez pomocy laboratorium możemy zbadać pH gleby. Odczyn gleby wpływa na rozpuszczalność składników mineralnych w glebie i na ich dostępność dla roślin. Jest to bardzo istotne przed rozpoczęciem nawożenia, ale też wyborem odpowiednich roślin do ogrodu, np. drzewka owocowe mają różne potrzeby względem pH gleby. Po zbadaniu kwasowości gleby najlepiej wybrać te o podobnych preferencjach. Aby dokonać badania, wystarczy zakupić w sklepie ogrodniczym test badający odczyn gleby. Do wyboru są m.in. testy paskowe, mierniki pH gleby oraz testy kolorymetryczne. Do testów kolorymetrycznych należy pobrać próbki ziemi, a następnie wsypać ją do fiolki. Najlepiej pobrać do badania kilka próbek pochodzących z różnych miejsc w ogrodzie, ponieważ wartość pH gleby jest zmienna. Do fiolki wlewamy roztwór dołączony do zestawu, który kupiliśmy. Fiolka po określonym czasie zmieni kolor, który można porównać ze wzornikiem.

 • barwa jasnozielona zazwyczaj oznacza odczyn obojętny, czyli pH = 7,
 • barwa ciemnobrązowa oznacza odczyn zasadowy, czyli pH > 7
 • barwy od żółtej do pomarańczowej świadczą o kwasowości gleby, czyli pH < 7.

Poznanie ziemi w ogrodzie to podstawa do dalszych działań, takich jak np. wybór odpowiednich roślin do uprawy. Właściwości ziemi uprawnej to czynnik determinujący rodzaj uprawy oraz wybór odpowiedniej metody i rodzaju nawożenia. Może się bowiem okazać, że stosowane przez nas nawozy były nieodpowiednie i zaburzały odpowiedni wzrost w ogrodzie. Badając glebę i w konsekwencji poznając jej rodzaj i skład, możemy wpływać na jej żyzność i jakość. Podstawowe badania możemy przeprowadzić sami. Nie będą wymagały dużych nakładów czasu i naszej prace, a mogą znacząco i pozytywnie wpłynąć na nasze decyzje oraz plany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl