🌱 Zamów teraz w przedsprzedaży i otrzymaj rabat -5%! 🚚 Dostawę otrzymasz najwcześniej, jak to możliwe! (od 15 marca)

Jakie krzewy wykorzystać do dekoracji rabat kwietnych

Jakie krzewy wykorzystać do dekoracji rabat kwietnych

Rabaty kwietne mieszane cieszą się dużą popularnością, gdyż są zróżnicowane i tym samym atrakcyjne przez większość roku. Poza bylinami, roślinami cebulowymi czy gatunkami jednorocznymi wprowadza się trawy ozdobne, zioła, a nawet krzewy. Które gatunki z tej ostatniej grupy wzbogacają rabaty, a nie powodują nadmiernego zacienienia czy zagłuszania mniejszych roślin?

Główne zasady zakładania rabat kwietnych a rola krzewów ozdobnych

Jedna z najważniejszych zasad urządzania rabat mówi o tym, by wprowadzać rośliny, które są ozdobne o różnych porach roku. Najmocniej stawia się na gatunki kwitnące wiosną i latem, dlatego główny problem dotyczy jesieni, zimy i przedwiośnia. Warto skupić się na tych okresach. W sukurs przychodzą m.in. krzewy, które atrakcyjnie przebarwiają się w okresie jesiennym przed zrzuceniem liści, są ozdobne z pędów, zimozielone bądź kwitną w nietypowym okresie. „Wspomagają” je trawy ozdobne, które tworzą kaskady kęp liści (i owocostanów), a przycina się je dopiero wiosną. Natomiast trzon rabaty stanowią rośliny lata (jednoroczne) i byliny o bardzo długim okresie kwitnienia. W przypadku tych dwóch grup warto sadzić dużo sadzonek jednego gatunku lub odmiany. W ten sposób tworzy się barwne roślinne „dywany”. Krzewy zazwyczaj uprawia się pojedynczo. Standardowo rośliny sadzi się w rabacie kierując się zasadą: „niskie z przodu, wysokie z tyłu”, dzięki temu wszystkie są wyeksponowane. Warto nadać rabacie określoną kolorystykę, np. biało-różowo-fioletowo czy biało-czerwono-żółtą. Nadmierny misz-masz (zbyt dużo kolorów, zbyt dużo różnych gatunków jest niewskazany w kontekście estetyki i elegancji).

Oczywiście jeśli ktoś lubi właśnie takie „pomieszanie z poplątaniem” – jego wola. Ogród jest dla właściciela ogrodu i domowników, to im ma sprawiać przyjemność.

Krzewy, które dekorują rabaty zimą i na przedwiośniu

Jedną z najoryginalniejszych dekoracji rabat kwietnych jest dereń biały (Cornus alba). To krzew, który przez cały sezon jest ozdobny z liści, a zimą zachwyca atrakcyjnie wybarwionymi pędami (czerwone, bordowe, żółte). Dzięki temu wprowadza ciepłe kolory w okresie szarugi, a efektownie kontrastuje z białymi pokrywami śnieżnymi. Ze względu na rozmiary (2-3 m wysokości) i dość rozłożysty pokrój zaleca się go sadzić z tyłu rabat, jako tło dla niższych roślin. Szczególnie polecany jest dereń biały ‘Aurea’, który tworzy jasne, złocisto-zielone tło, a jednocześnie jest nieco niższy od innych odmian (1,5-2 m).

Z boku rabaty (lub z tyłu) warto posadzić świerk biały ‘Conica’ (Picea glauca). Z założenia osiąga do 4 m wysokości (1,5 m szerokości), ale rośnie bardzo wolno. Potrzebuje dekad. Po 10 latach uprawy ma średnio 1 m. Dlatego z powodzeniem można komponować go z bylinami. Ma delikatnie ulistnienie. Jest ozdobny przez cały rok. Wprowadza kojącą zieleń.

W rabatach roślin cienioznośnych warto posadzić jako tło cis pospolity ‘Robusta’ (Taxus baccata). Pomimo wysokich rozmiarów docelowych (4-5 m – po wielu latach uprawy) nie powoduje nadmiernego zacienienia. Ma bardzo wąski pokrój (ok. 1 m szerokości). Wprowadza pożądany efekt piętrowości.

Wśród gatunków kwitnących na przedwiośniu warto rozważyć uprawę wawrzynka wilczełyko (Daphne mezereum). Owoce tej rośliny są silnie trujące, a ich spożycie może być tragiczne w skutkach. To niski krzew, osiągający ok. 1m wysokości, kwitnący na różowo od marca do kwietnia. Jego kwiaty pięknie pachną.

[product id="1126,1280,1066,1357"]

Przepiękne krzewy na rabaty – dodatkowe propozycje:

  • Budleja Dawida (Buddleja davidii) – to „motyli krzew” mile widziany w każdej rabacie kwietnej. Przyciąga chmary pięknych owadów, czasem rzadkich gatunków. Długo kwitnie, zwykle przez większość lata. Tworzy efektowne, wiechowate kwiatostany. Krzewy osiągają średnio ok. 2 m wysokości, ale można znaleźć także odmiany niskie, np. budleję ‘Santana’, która dorasta do 1-1,2 m.
  • Barbula klandońska ‘Kew Blue’ (Caryopteris clandonensis) – to propozycja na „drugi plan” dużych rabat. Krzew jest niski, ale rozłożysty (0,5-1 m wysokości i do 1,5 m szerokości). Kwitnie na niebiesko. Okres kwitnienia jest nietypowy: zakwita w sierpniu lub we wrześniu, często kontynuuje kwitnienie jeszcze w październiku. To roślina miododajna, przyciąga zapylacze.
  • Berberys Thunberga ‘Erecta’ (Berberis thunbergii) – nadaje się na drugi plan bądź tło rabat. Dorasta do ok. 150 cm wysokości. Ma wąski, nietypowy, strzelisty pokrój (zajmuje mało przestrzeni). Liście jesienią przebarwiają się na purpurowo. Warto go uprawiać w rabatach umiejscowionych na stanowiskach mocno nasłonecznionych i suchych.
  • Hibiskus, ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) – średnio osiąga 1,5 m wysokości. Wykształca duże, miseczkowate kwiaty. Kwitnie latem. Szczególnie wartościowa w rabatach jest ketmia ‘William R. Smith’. Po pierwsze – ma wąski pokrój i zajmuje mało miejsca (ok. 0,8 m). Po drugie – wytwarza kwiaty białe i łatwo aranżować ją z innymi roślinami.
  • Złotlin japoński ‘Pleni flora’ (Kerria japonica) – krzew ma giętkie pędy, w czasie kwitnienia gęsto pokryte kaskadami żółtych, pomponiastych kwiatów. Zakwita na przełomie maja i czerwca, często powtarza kwitnienie we wrześniu. Osiąga ok. 1,5 m wysokości przy podobnej szerokości. Wprowadza ciepłe barwy. Poza okresem kwitnienia jest dobrym, jednolitym, jasnozielonym tłem dla niższych roślin.

[product id="1043,1062,1022,1213"]

W rabatach kwietnych można wprowadzać wiele innych krzewów liściastych i iglastych. Pożądane są takie, które zajmują mało przestrzeni i nie powodują dużego zacienienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium