📦 Szanowni Klienci, informujemy, że obecny czas wysyłki zamówień wynosi 3 dni robocze. 🕒

Jakie owoce można uprawiać w miniszklarni?

Jakie owoce można uprawiać w miniszklarni?

Miniszklarnie to coraz częściej spotykany trend. I to nie tylko wśród mieszkańców budynków z betonu, ale wszystkich, którzy dążą do zmiany stylu życia i powrotu do natury. Decydując się na balkonową uprawę owoców w miniszklarni, czekają na Ciebie świeże zbiory oraz satysfakcja z nowego, odprężającego hobby. Sprawdź, jakie gatunki nadają się do uprawy szklarniowej oraz jak o nie dbać!

Miniszklarnie – dlaczego warto je mieć?

Jeszcze do niedawna uprawa roślin była wyłącznie domeną działkowców – hobbystów. Dziś wiele zmieniło się w tym temacie. I w kręgu amatorów ogrodnictwa znaleźć można pasjonatów zdrowego i świadomego odżywiania, jak i zwolenników obcowania z naturą, tęskniących za przyrodą. Mając miniszklarnię w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, możliwe okazuje się stworzenie wygodnej strefy odpoczynku, przynoszącej smaczne i zdrowe plony.

Jakie są zalety miniszklarni?

  1. Wczesne rozpoczęcie sezonu ogrodniczego
    Posiadanie miniszklarni pozwala na szybsze rozpoczęcie sezonu ogrodniczego i przedłużenie go, co w praktyce oznacza nie tylko większą ilość ekologicznych zbiorów, ale również ciekawszą różnorodność upraw.
     
  2. Możliwość uprawy rzadkich i egzotycznych roślin
    W miniszklarni możliwe okazuje się utrzymanie specyficznego mikroklimatu: wilgotności, ciepła, oświetlenia i innych warunków niezbędnych do uprawy roślin, zwłaszcza rzadkich, egzotycznych i trudnych do wyhodowania w umiarkowanym klimacie Polski, np. figowce.
     
  3. Bezpieczeństwo upraw
    Miniszklarnia stanowi doskonałą barierę przed zwierzętami, które mogą spowodować uszkodzenia roślin, np. zajęcy. Z sukcesem osłoni je także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak grad, rzęsisty deszcz czy wahania temperatur.
     
  4. Ekologiczna uprawa
    Uprawa roślin w miniszklarni nie tylko daje nam dostęp do zdrowych produktów, ale również wolnych od pestycydów i innych sztucznych środków ochrony roślin. Do poprawy jakości gleby można używać naturalnych metod nawożenia, jak kompostowanie. Z ekologicznych oprysków zapobiegawczo, przeciw chorobom, można stosować np. wywar ze skrzypu polnego, czosnku czy cebul lub gotowy, naturalny zamiennik Evasiol. Na szkodniki z naturalnych preparatów polecamy Treol 770 EC - na bazie oleju parafinowego.
     
  5. Do ogrodu, na taras i balkon
    Dzięki małym rozmiarom miniszklarnia sprawdzi się niemal w każdej przestrzeni, bez względu na metraż. Nie sprawi również trudności w przenoszeniu, gdyż jest lekka.
     
  6. Hobby i relaks
    Miniszklarnia jest świetnym sposobem nauki dla najmłodszych adeptów ogrodnictwa. Jest również polecaną opcją dla osób zaczynających swoją przygodę z samodzielną uprawą roślin i warzyw. Nie wspominając o tym, że może być doskonałym hobby, które pozwoli odpocząć, zrelaksować się i dać poczucie osiągnięcia.
     
  7. Dekoracyjny element architektury ogrodowej
    Miniszklarnia w ogrodzie będzie jego piękną i nietuzinkową ozdobą. Jej zakup nie powinien obciążyć domowego budżetu, gdyż jest tańszy od pełnowymiarowej wersji.

Co posadzić w szklarni balkonowej? Własne owoce pod ręką

Posiadanie własnej szklarni balkonowej jest doskonałym sposobem na wyhodowanie ulubionych warzyw, ziół i owoców urozmaicających codzienne posiłki. Nawet niewielka konstrukcja pozwala cieszyć się roślinami z własnej uprawy. Rodzi się zatem pytanie, co sadzić w miniszklarni? Dużą popularnością cieszą się pomidory. Wymagają dużo światła, ciepła i wilgoci, dlatego mikroklimat panujący w szklarni idealnie im odpowiada. W domowej szklarni można sadzić także paprykę, sałatę, fasolę, rzodkiewkę czy pietruszkę. Chętnie wybieranymi roślinami do miniszklarni są również owoce. Sporym zainteresowaniem ogrodników cieszą się sadzonki truskawek, które oprócz tego, że dają smaczne owoce, to jeszcze pięknie wyglądają. Mogą być sadzone w donicach lub skrzynkach. To jednak nie wszystko. Wielu pasjonatów owoców sezonowych często zaprasza na swój balkon np. klasyczne lub żółte maliny, czy sadzonki poziomki. Są to owoce dobrze rosnące w warunkach szklarniowych i nie wymagające skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku ziół. Jeśli lubisz wzbogacać nimi smak przyrządzanych potraw, zasadź je w donicy lub drewnianej skrzynce. Świetnie sprawdzi się oregano, bazylia, mięta, tymianek, kolendra oraz wiele innych!

 

W szklarni można uprawiać także krzewy i drzewka owocowe. Ważne, aby właściwie dobrać gatunki i zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Nie wszystkie odmiany są bowiem dostosowane do warunków szklarniowych.

Do szklarni czy na balkon dobrym rozwiązaniem są drzewka kolumnowe, takie jak: grusza, wiśnia, śliwa czy czereśnia. Ich budowa jest zwarta, wąska, a owoce pojawiają się na całej długości pnia.

Świetnym wyborem są również mini drzewka owocowe, które w przeciwieństwie do tradycyjnych drzew owocowych są dużo niższe, przez co zajmują o wiele mniej cennego miejsca. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku krzewów owocowych. To kolejne rośliny do miniszklarni, których uprawa przynosi sporo satysfakcji. Aby jednak tak się stało, należy skracać ich wysokość w przyszłości lub wybierać niskie i karłowate odmiany.

 

Jak dbać o sadzonki w mini szklarni?

Zakładając szklarnię, musisz pamiętać o kilku wskazówkach, które zapewnią powodzenie Twoim uprawom.

  1. Szklarnia musi być ustawiona pod takim kątem, aby dostarczała jak najwięcej promieni słonecznych.
  2. Pamiętaj o wentylacji dla zapewnienia ciągłego przepływu powietrza i uniknięcia nagromadzenia wilgoci.
  3. Regularnie podlewaj rośliny.
  4. Nie zapominaj o nawożeniu. Polecane są nawozy organiczne lub mineralne.
  5. Monitoruj, czy sadzonki nie zaatakowały szkodniki i choroby.
  6. Zadbaj o utrzymanie odpowiednich odstępów od sadzonek.
  7. W przypadku drzew i krzewów owocowych pamiętaj o przycinaniu.

 

Mając miniszklarnię, każdy może cieszyć się świeżymi owocami i warzywami. I to bez konieczności posiadania przestronnego ogrodu. Na rynku znaleźć można wiele gotowych konstrukcji, które idealnie dopasują się do Twojej przestrzeni. A satysfakcja z wyhodowania własnych roślin, bez oglądania się na panujące warunki pogodowe będzie nieoceniona. Dla Ciebie i Twojej rodziny!

[product id="117,160,883,221"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium