Kiedy i jak przycinać borówkę amerykańską?

Kiedy i jak przycinać borówkę amerykańską?

Borówka amerykańska to krzew długowieczny, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie przycinanie. Zabieg ten pozytywnie wpływa również na wielkość i wybarwienie owoców. Roślina staje się też mniej podatna na choroby grzybowe.

 

Pierwsze cięcie

W sklepach otrzymamy zazwyczaj starsze, podrośnięte, 2-3 letnie sadzonki, których nie trzeba przycinać po posadzeniu. W tym przypadku cięcie wykonuje się dopiero po 4 latach od zasadzenia. Dorodne sadzonki borówek oferujemy w drzewka-faworytka.pl. Przy zakupie sadzonek jednorocznych, wystarczy skrócić wszystkie pędy o 1/3 długości. Pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, nawet bezpośrednio po posadzeniu. Sadząc jesienią, czekamy z pierwszym cięciem do najbliższej wiosny. 

 

Cięcie prześwietlające starszych krzewów

Przy starszych krzewach wycina się gałęzie pokładające na ziemi, złamane i krzyżujące. Borówka amerykańska najlepiej owocuje na pędach 2, 3 i 4 letnich. Warto dbać, aby tych pędów było jak najwięcej. Starsze pędy owocują słabo, a pędy 6 letnie nie owocują całkiem, dlatego należy wycinać wszystkie stare pędy tuż przy ziemi. Szkielet borówki powinien składać się z najsilniejszych 6-8 pędów głównych. Skracać warto także ubiegłoroczne pędy o połowę. Takie młode pędy charakteryzują się czerwonym odcieniem, dużą długością oraz dość słabym rozgałęzieniem (mają parę gałązek lub wcale). Dzięki temu wytworzą dużo owoconośnych pędów.

 

Kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Cięcie borówki amerykańskiej najlepiej jest wykonywać wczesną wiosną, tuż po ustaniu ciężkich przymrozków. Zalecany termin rozpoczyna się już od II połowy marca. Zabieg ten oczywiście można wykonać nieco wcześniej, jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium