Liliowce – modne, piękne i łatwe w uprawie

Liliowce – modne, piękne i łatwe w uprawie

Liliowce ogrodowe (Hemerocallis hybrida) to byliny okazale kwitnące, które sprawdzają się praktycznie w każdym ogrodzie. Można dopasować je pod względem kolorystyki kwiatów, a także rozmiaru. Często są „duszą” rabat, lecz mają także wiele innych zastosowań. Jak je uprawiać? Jakie odmiany liliowców wybierać do ogrodu?

Liliowce – krótka charakterystyka byliny i wartościowe odmiany

Liliowce zazwyczaj osiągają średnią wysokość (70-120 cm), chociaż w sprzedaży dostępne są także odmiany niskie i wysokie. Byliny tworzą gęste kępy złożone z równowąskich, mieczowatych liści. Mają pewne walory dekoracyjne przed kwitnieniem – nadają ogrodowi naturalności i dzikości. Kwitną późną wiosną i latem, od czerwca do lipca lub od lipca do sierpnia. Często powtarzają kwitnienie, np. we wrześniu. Pojedynczy kwiat „żyje” jeden dzień, jednak liliowiec wytwarza je w bardzo dużej liczbie, co przekłada się na długie kwitnienie. Kwiaty różnią się kolorystyką i wielkością, u niektórych odmian osiągają średnicę do 15 cm. To jedna z najbardziej „barwnych” grup bylinowych.

Najlepsze odmiany liliowców do ogrodu:

  • Liliowiec ogrodowy ‘Sunset’ – to jedna znana, popularna odmiana. Ma kwiaty pomarańczowe (o średnicy 12-15 cm), z brązowymi pylnikami. Roślina dorasta do 80 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do lipca. Kwiat liliowiec ‘Sunset’ warto wprowadzać do rabat dla zwiększenia ich kolorytu.
  • Liliowiec ogrodowy ‘Happy Suprise’ – to odmiana dla miłośników lubiących romantyczne zakątki i stonowane barwy. Kwiaty są pastelowe, kremowo-jasnoróżowe o średnicy 12-15 cm. Kwitnie od lipca do sierpnia. Dorasta do 60-70 cm wysokości. Warto sadzić ją w większej grupie.
  • Liliowiec ogrodowy 'Daylily Bright Dawn'- ma żółte kwiaty o średnicy 10-15 cm. Płatki są karbowane. Kwitnie od czerwca do lipca. Odmiana osiąga 70-80 cm wysokości. Zaleca się ją łączyć z innymi bylinami, w tym liliowcami o kwiatach białych i niebieskich.
  • Liliowiec ogrodowy ‘Red East’ – kwiaty są ciemnoczerwone, z żółtym środkiem, o średnicy 12-15 cm. Wzrost typowy dla gatunku, w czasie kwitnienia dorasta do 80 cm wysokości. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Uprawia się ją m.in. pomiędzy roślinami o kwiatach czerwonych, a żółtych. Tworzy harmonijne aranżacje z roślinami o kwiatach białych.
  • Liliowiec ogrodowy ‘Dark Passion’ – to odmiana, która od razu zwraca na siebie uwagę. Wykształca ciemne bordowo-fioletowe kwiaty, z żółtym środkiem. Dorasta do 70 cm wysokości. Kwitnie od lipca do sierpnia.

[product id="1493","1489","1487","1488"]

Jak aranżować liliowce w ogrodzie?

Ogrodowe aranżacje z wykorzystaniem liliowców tworzy się przede wszystkim uwzględniając rozmiary, kolorystykę i termin kwitnienia roślin. Warto wprowadzać kilka odmian. Niskie liliowce wykorzystuje się m.in. na obwódki, wysokie zaś można sadzić przy murkach i ścianach budynków. Powyżej opisane odmiany nadają się do sadzenia w grupach (przynajmniej kilka lub kilkanaście sztuk) jako trzon rabat bylinowych i mieszanych. Sadzi się je na drugim planie, przed roślinami średnio niskimi (40-60 cm wysokości) oraz obwódkowymi (do 40 cm). Nie jest to żelazna zasada, jednak dzięki niej wprowadza się pożądany efekt piętrowości i wszystkie rośliny są wyeksponowane. Ponadto liliowce ogrodowe uprawia się w wydzielonych miejscach na trawniku, przy ścieżkach oraz w pobliżu oczek wodnych.

Najważniejsze wymagania liliowców

Liliowce powinno się sadzić w miejscach słonecznych do lekko zacienionych. Wtedy najobficiej kwitną. Są mało wymagające względem podłoża, jednak optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Podłoże, zwłaszcza piaszczyste warto przed sadzeniem bylin przekopać z kompostem. Dobrym sposobem użyźnienia jest zastosowanie naturalnego obornika (2-3 kg/m2) w roku poprzedzającym uprawę.

Uprawa liliowców – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

  • Sadzenie – optymalny termin sadzenia to przełom sierpnia i września, a także wiosna. Opcjonalnie można sadzić także jesienią. Powyżej opisane odmiany umieszcza się w gruncie w rozstawie wynoszącej ok. 50-60 cm. Od razu po posadzeniu zaleca się skrócić liście o 1/3 długości.
  • Podlewanie – zaleca się regularnie podlewać młode rośliny, przez kilka tygodni po posadzeniu. Wieloletnie byliny podlewa się sporadycznie, głównie w czasie letnich upałów.
  • Nawożenie – po zastosowaniu obornika można przez kilka lat zrezygnować z dodatkowego nawożenia. Przy braku nawozu organicznego zaleca się aplikować 1-3 dawki nawozów w sezonie, w zależności do żyzności i zasobności gleby. Najlepsze są nawozy, które zawierają dużo potasu, a kolejno fosforu.
  • Ochrona – większość liliowców jest odporna na mróz i zimuje dobrze bez okrycia. Można w pierwszym roku uprawy na wszelki wypadek zastosować ściółkę. Rośliny są mało podatne na choroby. Ze szkodników sporadycznie występują m.in. przędziorek i mszyce. Stosuje się ŚOR lub samodzielnie przygotowane preparaty, np. rozwór szarego mydła (można go łączyć z ekologicznymi gnojówkami).
  • Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne – przekwitłe kwiaty liliowców powinno się usuwać, gdyż to przedłuży kwitnienie i wpływa na tworzenie kwiatów w kolejnym sezonie. Zawiązywanie nasion to niepotrzebny wydatek energetyczny dla rośliny. Podłoże przy roślinach można ściółkować, co ogranicza ryzyko suszy, a przy okazji zmniejsza zachwaszczenie. Wysokie liliowce mogą wymagać podpór. W zależności od wielkości kępy liliowców, po 4-5 latach od posadzenia warto je podzielić na osobne sadzonki i rozsadzić, aby kwitnienie nie zmniejszyło się radykalnie.

Liliowce to wdzięczne i długotrwałe rośliny wieloletnie, które przy niewielkim nakładzie sił poświęconych na pielęgnację odwdzięczają się długim i obfitym kwitnieniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium